Sessiz sedasız kazanılan bir ödül

Mazlum VESEK
11 Haziran 2021

Ordinaryüs Prof. Dr. Onur Güntürkün, Avrupa Birliği Araştırma Büyük Bilim Ödülü’nü kazandı. Bu ödül Türkiye’de ne kadar duyuldu bilinmez; ama Yazar Kemal Yalçın bize duyurdu. Ege Telgraf’a da yazmak düştü

2020 Avrupa Birliği Araştırma Büyük Bilim Ödülü, “2020 ERC-Advanced Grant- European Research Commission” sonuçları 22 Nisan 2021 tarihinde açıklandı. Avrupa Birliği’nin “Nobel Bilim Ödülü” olarak kabul edilen en büyük bilim ödülünü Bochum Ruhr Üniversitesi Öğretim Üyelerinden Biopsikoloji Kürsüsü Başkanı Ordinaryüs Prof. Dr. Onur Güntürkün kazandı. Korona salgını nedeniyle ödül töreni yapılmadı. 2 Haziran 2021, Çarşamba günü Ordinaryüs Prof. Dr. Onur Güntürkün’ün Kürsüsü’nde ARD Televizyonu için çekimler yapıldı.

YAŞAMA GÜCÜ

Yazar Kemal Yalçın, ödülü ve bu süreçte neler yaptığını anlattı. Yalçın, daha yazdığı bir kitaba işaret ederek, “Yaşama Gücü- Ordinaryüs Prof. Dr. Onur Güntürkün’ün Yaşam Öyküsü” adlı kitabın yazarı olarak çekimler sırasında hazır bulundum. Avrupa Türkiyeli Yazarlar Girişimi-ATYG Başkanı Olarak üyelerimiz adına Ordinaryüs Prof. Dr. Onur Güntürkün’ü kutladım ve çiçek sundum” dedi.

Projelerin kabul edilme süreciyle ilgili bilgi veren Yalçın, “Avrupa Birliği Üyesi ülkelerin bilim insanları her yıl hazırladıkları projelerle Avrupa Birliği Araştırma Büyük Bilim Ödülü– ‘ERC-Advanced Grant- European Research Commission’ yarışmasına katılıyorlar.

2020 yılında toplam 2 bin 678 araştırma projesi Avrupa Birliği Araştırma Büyük Bilim Ödülü yarışmasına katıldı. Bunlardan 204 proje birinci elemeyi kazandı. Finale kalan 204 projenden 40 adedi Almanya, 51 proje İngiltere, 22 proje Fransa bilim insanlarına ait idi. Avrupa Birliği bu yarışma için her yıl 507 milyon Euro veriyor” ifadesine yer verdi.

En büyük rekabetin Almanya ile İngiltere arasında yaşandığını belirten Yalçın, “Sonuçta Ordinaryüs Prof. Dr. Onur Güntürkün’ün insan beynini araştıran projesi birinci seçildi. Böylece Almanya Ordinaryüs Prof. Dr. Onur Güntürkün’ün projesiyle birinci oldu ve 5 yıllık araştırma masraflarını karşılamak için Onur Güntürkün’e 3,5 milyon Euro verildi. Avrupa Birliği Araştırma Büyük Bilim Ödülü Almanya’nın ve Bochum Ruhr Üniversitesi’nin bilimsel saygınlığını artırdı” görüşüne yer verdi. Ordinaryüs Prof. Dr. Onur Güntürkün kazandığı bu büyük ödül ile Türkiye’den Almanya’ya göçün 60. yılında Almanya’da yaşayan üç milyon kadar Türkiye Cumhuriyeti vatandaşına büyük güç verdiğinin altını çizen Yalçın, “ Ordinaryüs Prof. Dr. Onur Güntürkün adı gibi hepimizin onurudur, şerefidir” dedi.

ÇOCUK FELCİNE YAKALANMIŞTI

Güntürkün’ün zorlu hayatına da değinen Yalçın, “Onur, henüz dört yaşındayken çocuk felcine yakalandı. Akşamdan yeni alınan bisikletine binmişti. Sabahleyin uyandığında bütün vücudu felç olmuştu. Sadece gözleri gülümsüyordu. Tedavilere Türkiye’de başlandı. Almanya’da devam edildi. Üç yıllık tedavilerden sonra tekerlekli sandalyede yürüyebilir hale geldi. Onun yaşamı umutsuzluktan umut yaratmaya örnektir. Onur Güntürkün, 1993 yılında, henüz daha 35 yaşındayken profesör oldu. Böylece Almanya’nın en genç profesörü unvanını elde etti. 1995 yılında Almanya’nın en saygın bilim ödüllerinden biri olan Krupp Bilim Ödülü’nü kazandı” sözlerine yer verdi. Ordinaryüs Prof. Dr. Onur Güntürkün’ün, 1980 yılından beri insan beyninin yapısını, sağ ve sol beyin ayrımının oluşumunu, beynin temel işleyiş prensiplerini, öğrenmeyi, öğrenmenin yasalarını araştırdığını kaydeden Yalçın, şu ifadeleri kullandı:

Güvercin beyninin, insan beynine asimetri konusunda benzediğini, ilk olarak Onur Güntürkün keşfetmiştir. Beyin araştırmalarında güvercin beynini model olarak kullanmakta, laboratuvarındaki güvercinler üzerinde aralıksız çalışmaktadır. Onur Güntürkün, 2015 yılında Berlin Bilim Merkezi’ne davet edilmişti. Onur Güntürkün, Alman Milli Bilimler Akademisi Senato Üyesi ve bu akademinin Psikoloji Bölümü Başkanıdır. Onur Güntürkün, Alman Bilimsel Araştırma Kurumu yöneticilerinden biridir. Onur Güntürkün, Türkiye Bilimsel Araştırma Kurumu Danışmanı idi. Onur Güntürkün, Bochum Ruhr Üniversitesi ile İstanbul Üniversitesi’ni kardeş üniversite yaptı. Halen iki üniversitenin ortak bilimsel araştırmalarını yönetiyor. Onur Güntürkün, beyin evreninin aydınlanmasında önemli buluşlara imza attı. 2013 yılına kadar, dünyanın en saygın bilim dergilerinde 290 bilimsel makalesi çıktı. Her biri kendi alanında yeni bir ufuk açan dört kitap yayınladı. Bilimsel çalışmaları, buluşları, keşifleri Almanya’nın ve Türkiye’nin önemli bilim ödülleriyle ödüllendirildi.”

BİR KİTABIN ÖYKÜSÜ

Yalçın, Güntürkün ile ilgili yazdığı kitaba da değinerek, “Onur Güntürkün ile 1995 yılında Krupp Bilim Ödülü aldığı zaman tanıştım. “Yaşama Gücü- Ordinaryüs Prof. Dr. Onur Güntürkün’ün Yaşam Öyküsü” adlı kitabımı yazdım. Bu kitap 1998 yılında Milliyet Yayınlarından çıktı. Daha Sonra Hollandacaya çevrildi. Almanya’da okullarda yardımcı okuma kitabı kabul edildi. Türkiye’de üçüncü baskısı SAY Yayınlarından yayınlandı. Halen İran’da Farsaya çevrilmektedir. ‘Yaşama Gücü- Ordinaryüs Prof. Dr. Onur Güntürkün’ün Yaşam Öyküsü’ umutsuzluktan umut yaratan, öğrencilerde ve gençlerde bilim merakı yaratan bir kitaptır. Alanya Abdurrahman Alaattinoğlu Ortaokulu, 6-A,C,D,E sınıfı öğrencileri, Ayşe Koca yönetiminde, korona salgını şartlarında, 21.5.2021 tarihinde yayınlanan zoom programıyla, Bahar Döneminde “Bilime Duyulan Merakın Arttırılması Projesi”ni “Yaşama Gücü- Ordinaryüs Prof. Dr. Onur Güntürkün’ün Yaşam Öyküsü” adlı kitabımı okuyup değerlendirerek gerçekleştirmişlerdi. Bu projenin editörlüğünü Hayriye Yılmaz Türe, Teknik sorumluluğunu Mehmet Türe, iletişim sorumluluğunu Ali Koca yapmışlardı. Çok ilgi gören bu zoom etkinliği 14 Haziran 2021 tarihinde Alanya ve Antalya BİLSEM tarafından tekrarlanacak. Zoom etkinliğine Onur Güntürkün’le beraber katılacağız” diye konuştu.

80’ler 90’lar ve limon şerbeti!

Saçları buz, kalbi ateşten bir ölü; Mehlika’nın hikâyesi