Sevgiyi saygı içinde verebilmek

Sevgi-ilgi
Ege Telgraf Admin
17 Ocak 2023

Birbirimizin acısını hissedebilme özelliğimiz olmasaydı dünya nasıl bir yer olurdu hiç düşündünüz mü? Hayat hepimiz için iniş ve çıkışlıdır. Geçtiğimiz yollarda karşımıza zaman zaman mücadele etmemizi gerektiren durumlar çıkabilir. Bazen bu zorlu mücadele esnasında kendi ihtiyaçlarımızı karşılamayı unuturuz. Kendimize odaklanmayı unuttuğumuz o anlarda etrafımızı kuşatan kişiler tarafından daha çok görülmeye ve duyulmaya ihtiyaç duyarız. Sağlıklı ilişkilerin temeli de çevremizi kuşattığımız insanlara karşı farkındalık ve anlayış geliştirmek için gereken çabayı göstermektir. Bu imkanı bize veren en önemli iletişim becerisi empati yapabilmektir. Empatiyi bilinçli bir şekilde yaparsak, hem kendimizin hem de çevremizi kuşatan tüm canlıların acısını daha iyi anlayabileceğimiz gibi bu beceri bize onlarla derin ve güvenli bir bağ kurmamızı da sağlayacaktır.

Bilinçli bir empati becerisi, insanların bize söylediklerini, varlıklarını ve deneyimledikleri acıları tam olarak görmemize, duymamıza ve hissetmemizi sağladığı gibi hissettiğimiz acı üzerinden onlara nasıl yanıt vereceğimizi seçmemizi de sağlar.

BİLİNÇLİ EMPATİ

Empati, birinin yaşadığı deneyimine uyum sağlayabilme gücümüzdür. Empati yapmak, sevdiklerimizin zor anlarında sadece onların yanında olmak değil, onu anlayarak yanında olabilme gücümüzdür.

Empati, birinin deneyimini gerçekten doğru anlamak ve desteklemektir. Empati, birinin yaşadığı deneyim sürecinde verdiği sağlıksız ve işlevsiz tepkileri için ona alan yaratabilmek, sağlıklı olanlar için onu cesaretlendirebilmektir. Empati, birinin yaşadığı deneyim içinde var olmanın değerini anlamak ve o deneyim sürecinin yalnızca ona ait olduğunu fark edebilmektir. Empati, birinin zor zamanlarında bizden talep ettiği desteğin sorumluluğunun farkında olup; onun adına değiştirmeye ve kontrol etmeye çalışmamaktır. Empati, sevdiklerimizin zor zamanlarında onların daha iyi hissetmelerine yardımcı olmak ve yaşadıkları derin acıyı dindirebilmek için koşulsuz bir istekte içinde bulunabilmektir. Empati sadece insanların değil evrendeki tüm canlıların çektiği acıları anlayabilme gücüdür.

Çoğu kişi empati yaptığını düşünerek, bir başkasının acısında onların yanında olmayı, onlar adına karar vermeye, onların yaşadığı deneyime onlar adına yanıt vermeye çalışır. Burada en önemli nokta, empati yaparken sınırlarımızın ne olacağıdır. Sınırlara müdahale edilerek yapılan yardım, karşımızdaki kişilerin kendi seçimlerini yapmalarını engeller. Empati yapmak, karşımızdaki kişinin deneyiminde yer almaktır ama onun nasıl hissettiğini anlayarak, şimdi ve burada ve ne zaman cevap vereceğimizi seçmeye izin vermektir. Buradayım, yanındayım ama seni kontrol etmeye çalışmadan. Hata da yapsan, sevilmeyi, sayılmayı ve endişe edilmeyi hak ediyorsun diyebilmek. Sevgiyi saygı içinde verebilmektir…

emekli-maas-zammi

5510 Sayılı Kanun’la aylık hesaplama esası

“Şehrimizin duvarlarını renklerle uyandıralım”