Şifayı kaptık ağabey!

grip
Ege Telgraf Admin
13 Ocak 2023

Tam da Barış Ağabey’i andığımız günlerden geçiyoruz. “Ah be!” diyorum, senelerce hacı babanın şifa reçetesini şarkı diye sunmuş, biz de o şarkıyı her duyduğumuzda içimiz kıpır kıpır göbek atmışız. Ne adammış!‘Nane, limon kabuğu… Bir güzel kaynasın aman ha ha ha ha!’

‘Hapşuuu!’ günlerindeyiz değil mi sevgili okurum… Ya sen kaptın şifayı ya evdeki çocuk ya da kapı komşun. Havalar bir sıcak bir soğuk; gökyüzü bir gün ışıl ışıl göz kırparken bir gün şangır diye yağmuru boşaltıyor tepemize! Bir üşüyor, sonra yanıyor, ardından ise tepeden tırnağa ıslanıyoruz. E itiraf da edelim, kendimize de pek iyi bakmıyoruz… Nerede o eskilerin tahinle pekmezle beslenmeleri; tarhanayı sofralarından eksik etmemeleri…

Günümüzde ‘çorba’ içen, onun kıymetini bilen kaç genç kaldı? Peki ya tahin ve pekmez, en son sofranızda ne zaman yer aldı? Bakmıyoruz efendim kendimize, hiç iyi bakmıyoruz…

Ne sebze yiyoruz ne meyve… Et görmek zaten serap görmekle eş değer… Bir de üzerine incecik giyinip çıkıyoruz ya dışarı… E işte o zaman kapıyoruz şifayı!

Ne yapmalı? Nasıl korunmalı?

Bu işin ne uzmanı ne doktoru ne de bilirkişisiyim. Hatta sürekli hasta olanlan bir kişiyim. Herkese ‘Şöyle şöyle’ yap derim, kendim nanelerin hepsini bir bir yerim.

Ancak başkasını korumada iyi de biriyim…

İlk önce bu aylarda bence bol bol C vitamini almak gerekiyor. Ben sadece meyve ve sebze değil, ek takviyelere de gerek olduğunu düşünüyorum. Ne terleyeceksin ne üşüyeceksin; çorbayı da sofrandan eksik etmeyeceksin. Ben bu yıl Afyonlu bir tanıdığımızdan edindim tarhanayı. Eskiden annemler yazın yapar, evin her yeri tarhana dolardı. Şimdi bizde ne o güç ne de vakit var… O yüzden dışarıdan alıyoruz. Sadece tarhana da yetmez; bol bol ekşili, sirkeli çorbalar, çaylar tüketmeli. Ben sirkenin mucizesine inanlardanım. Evin her bir köşesinde de sirke kullanırım. Evi silip süpürecek olurum, kovayı sirkeli suyla doldururum. Kapıları sirkeyle siler, yetinmez, kendimi daha banyoda zaman zaman sirkeyle yıkarım. Zararını gördüm mü, hayır. Şifasını ise bir zahmet oturup siz araştırın.

Sirkenin dışında olmazsa olmazım; bal, tahin, pekmez, ceviz… Bünyeyi kuvvetlendirmek için bire bir. Kahvaltıda, öğlen, akşam ve gerekirse yatsıda! Fırsat buldukça tüketirsek bu gıdayı hem enerji depolarız hem de vücudumuzu zinde tutarız düşüncesindeyim.

Son olarak da sebze ve protein beslenmemizi de eksiksiz yaparsak herhalde hasta olmayız kolay kolay değil mi?

Ben kışın bol bol kıymalı, bol acılı kapuska yapıyorum. Evdekilere zorla yediriyorum ama ben her yaptığımda parmaklarımı dahi yiyorum. Sen lahana sevmiyorsan aynı yemeği karnıbahardan, pırasadan, kabaktan da yapabilirsin.

Ne yaparsan yap, şifayı eskide ara. Yenilerin şimdilik kıymetini pek görmedik. Sen ne yap et, nane, limon, sirkeden şaşma!

Şifa dolu günler dileğiyle…

Milenyum kuşağı gelecekten umutsuz

İnsanların inanmak istedikleri