Sigara içenlere beslenme tüyoları

Deniz ZÜNBÜLCAN
20 Nisan 2020

Sigara kullanımı hücrelerin zarar görmesine ve hücre ölümüne neden olan serbest radikallerin oluşmasına neden olmaktadır. Serbest radikaller; vücutta doku hasarı, hücre yaşlanması, hücre ölümüne kadar giden süreci başlatır ve ilerletirler. Bu durumu durdurmanın yolu besinlerle alınan antioksidanlardan geçer.

‘KİLO ALINIR MI?’
Sigara bırakılınca metabolizma da yavaşlama görülebiliyor. Ancak tabii ki bu süreç kontol altına alınarak, metabolizma hızlandırma yolları ile kilo almama ve kilo verme gerçekleşebiliyor. Ayrıca sigarayı bırakmakla oluşan boşluk hissi genellikle yemekle doldurulmaya çalışıldığı için bu dönemde atıştırmalıkları doğru seçmek gereklidir.
Sigarayı bırakmakla tat tomurcuklarındaki düzelme ile beraber tat ve koku alma duyusu iyileşebileceği için yemeye düşkünlük artabilir. Bu nedenle lokmaları küçük küçük parçalara bölün. Yemeklerinizi daha çok çiğneyin.
Bu süreçte en önemli durumlardan biri ise sigarayı bırakınca nikotinin vücuttan atılma sürecinde görülebilen kan şekeri düzensizlikleridir. Bu da kişi de yeme ihtiyacı doğurur. Bu nedenle mutlaka uzman kontrolünde ihtiyaçlar göz önünde bulundurularak beslenme düzeni planlanmalıdır.

C VİTAMİNİ
Sigara içen kişilerin vitamin ve mineral ihtiyaçları artmaktadır. C vitamini ihtiyacı sigara içen kişilerin içmeyenlere göre kat daha fazladır. Bu nedenle C vitamini bakımından zengin olan kivi, kırmızıbiber, kuşburnu, portakal, limon, maydanoz, salatalık, diğer yeşil yapraklı sebzeler düzenli olarak tüketilmelidir.

A ve E VİTAMİNİ
A ve E vitamini antioksidan vitaminlerdir. Sigara kullanan kişiler vücutlarına kimyasal birçok bileşen alır. Vücuda alınan bu kimyasallar birçok hastalığa neden olabilir. Bu nedenle antioksidan vitaminler çok önemlidir. Kayısı, havuç, mango, portakal, ıspanak, brokoli, kuşkonmaz, maydanoz, yeşil fasulye, pırasa, bezelye, avokado, badem, ceviz, kabak çekirdeği, karaciğer ve yumurta sarısı A vitamininin iyi kaynaklarındandır. Ay çekirdeği, badem, ıspanak, avokado, balkabağı, tam tahıllar E vitamini kaynaklarındandır.

SU TÜKETİMİ
Su vücudun temizlenebilmesi için çok önemli bir sıvıdır. Sigara içen kişilerin vücutlarında toksik maddeler olur bu maddeleri temizleyebilmek adına bu kişilerin su tüketimlerine mutlaka daha çok dikkat etmeleri gerekmektedir. Günde mutlaka 2,5-3,0 litre su tüketmeye çalışılmalıdır.

Türkiye’de yükselen şehir hastaneleri!

Bir gazete ilanının peşinden-3