Sigortasız eğitici yardımcısız yönetici

Metin AYDINOĞLU
6 Mayıs 2022
10-12 Minikler, 12-14 Yıldızlar, 14-16 (B) Gençler, 16-18 (A) Gençler Ligi diye geçerdi. U harfi yanına da yaşını yazıp grup yaptılar. Pek bi çağdaş olduk. U 11, U-12, gibi. U harfi neyi ifade eder. Uluslararası’nın U’su veya Universal’in U’su sanırım. Futbolumuzun ilkokulu, ortaokulu, lisesidir U ligleri. Profesyonel ligler de üniversite. İşte bu U liglerinde nasıl eğitim alırlarsa, nasıl eğitilirlerse, aynen öyle devam eder. Ağaç yaş iken eğilir derler ya. Yaş 18-19 olursa bir şey veremezsin. Hem yetenek hem de sporcu kişiliği anlamında, ne varsa o. İşin acı tarafı, ailelerin bu takımlara emanet ettiği antrenörler sigortasız ve de asgari ücretli. Evlatlarınızla 24 saat ilgilenmeye çalışıyorlar. İlkokul öğretmenleri gibidir onlar. Aslında dolgun ücret almalı hepsi. Evlatları var akılları onlarda kalmasın. Sigortasız, asgari ücretle emek verdiklerini bilmiyor muydunuz, yoksa. İnanmıyorum.
ÇİFTE STANDART HER YERDE
Koca sezon, Altay ile Göztepe’nin maçlarına bir kez bile gitmedim. Protokolden de girebilirdim, içimden gelmedi. İkisinin durumu malum. Beterinden sakınırım. Aslında yazılmayan, izlenmeyen maçlara, liglere gitmek, yazmak gerek. Önemli olan da bu. Göz önündekini, popüleri herkes yazar. Zor da değil. U liglerinde hakem sıkıntısı var, onu yazalım. Bayramdan iki gün önce yan sahalara gittim. Hep giderim.  U-11, U-12, U-14 liglerini tek hakem yönetiyor. Niye, neden, niçin ? Çift standart da işin cabası. U-14 Akademide 3 hakemli, U 14 akademi olmayanlarda tek hakemli, yani yardımcı hakemsiz. Koca saha. Adaletsizlik, çifte standart işin tee en başında başlıyor. Böyle öğreniyor, fidanlar, fideler. Yanlış, hata, olmaz böyle bir rekabet.
BOŞ GEÇEN DERS GİBİ
Spor ve Spor Extra’dan Mustafa Özergene ve fotoğraf üstadı Erdal Aydın ile Atatürk Stadı 1 Nolu Yan Sahada, Türkiye Şampiyonası’na gitmesi garanti olan Güzeltepesor – Balçova Termalspor, maçını izledik. Ardından da U-14 maçını. Uğur Tekeli idi hakem, canı çıktı valla. Tebrik ediyorum, hak yememeye çalıştı. Taca bak, kornere bak, auta bak. Penaltı mı değil mi ? Taç hattı yakınındaki gizli fauller, elle oynamalar. Nereye bakacaksın. Bilgisayar olsa error verir. Olduğu kadar, olmadı kader. Süper Lig’de kulaklıkla, iki yardımcı hakem, 4.hakem, VAR, AVAR karar veremiyor, verse de dağlara taşlara. Ama çok değil 3-10 yıl içinde süper ligde oynama ihtimali olan evlatlarımıza ızdırab çektiriliyor.
FİFA KOKARTLILAR VERİLMELİ
Olması gereken de şu. Sporun başındakiler, doğru öğrensin diye. Maçı olmayan FİFA hakem ve yardımcı hakemleri, üst klasman hakem ve yardımcı hakemleri verilmeli ki, iyi yetişsin evlatlarımız. Kendilerini özel hissetsinler. O anlamda. Daha çok çaba sarf etsinler, yaşantılarına dikkat etsinler. Sonra da elin yabancılarına mum olmayalım. Garanti tasarruf olsun diye verilmiyordur yan hakermleri. Gözlemci vermeyin şart değil. Ama bu çocuklar üç hakemli maça çıkmalı. 14 yaş grubu daha çocuk, delikanlı değil. 16-17 yaş grubunu tek hakem veremezler ki. Hormonlar zirvede. Tek hakemli olunca, neyin doğru neyin yanlış olduğunu bilemezler, kafaları karışır. Kuralları öğrenemezler, en beteri de hakem düşmanlığı, itirazkarlık, şovmenlik içlerine bir yerleşirse, silemezsin. İlerleyen yıllarda ortaya çıkar. En büyük zararı kendilerine ve Türk futboluna olur.
BOĞAZ DOKUZ BOĞUM
Birileri onursuzca, ahlaksızca, utanmazca analara, bacılara küfrediyor. Diğerleri de gülüyor kâh kah. Sanki matah bir şey. Sus diyemiyor, ayıp diyemiyor.  Korkuyorlar. Zaten korktukları için, cesaretlenmek için küfrediyorlar. Peki sizi ana doğurmadı mı, sizin ananız bacınız yok mu ? Kime göre neye göre hata ? Hiçbir can küfürü, şiddeti hak etmez. Ey küfürcüler, küfür ederken en azından üç kez düşünün. Boğaz dokuz boğum demişler. Kime küfrettiğinizi de hesaplayın. Mübarek biri olabilir. Amatör kümelerde canla başla görev yapan, temiz kalpli güzel insan Tekirdağ İl Hakemi, Jandarma Uzman Çavuş Berkay Akgün şehit oldu. Allah gani gani rahmet eylesin. Bilin, düşünün ve empati yapın istedim.
TERMAL, KANDERE İLE EFELER
Marmaris’teki Türkiye Şampiyonası finallerine katılma hakkı kazanan Balçova Termalspor, Bornova Kanderespor, Buca Efelerspor’u kutlarım. İzmir’e kupayla dönmelerini isterim. Güzeltespor’u, camiayı, yönetici Barış Çiçeker, teknik adamlar Arap Öztürk ve Şahverdi Aydemir, A takım futbolcusu ve alt yapı çalıştırıcısı Tuncay Kiltepe başta olmak üzere. Geleceğin yıldızları Ardan Karakurt, Yalçın Toy, Erkut Harmankaya, Zafer Aras, Merdan Ali, Yasir Buğra, Tolgay Koçhan, Emre Dağ, Atakan Koçak, Umut Bozkurt, Çağatay Yücel, Ömer Alkan, Murat Kullah, Mücahit Tilki, Rojhat Çiftçi, Can Polat, Akın Aykal, Arda Yavuz ile Hüseyin Kaya’dan oluşan başarılı ekibi gönülden kutluyorum. Bahtınız, yolunuz açık olsun gençler. büyük düşünün, küçük işlerle zaman kaybetmeyin. Hayat çok kısa, pişmanlık da fayda etmiyor.

Karşıyaka fena karışacak

Türk futbolu için yeni sözlük