Şimdi de bahane bulun da göreyim

simdi-de-bahane-bulun-da-goreyim
Metin AYDINOĞLU
2 Ocak 2020

‘Spora vaktim yok’, ‘Malzemeler pahalı para veremem’, ‘Kapalı yerde sporu sevmiyorum ne yapayım’, ‘Organize eden yok ki spor yapalım’, ‘Pazartesi günü rejime de spora başlıyorum’, ‘Şu soğuklar geçsin söz’, ‘Amaan çok sıcak çekemem valla’, ‘Her şey parayla ki’ dediniz, yıllardır. Artık kaçacak yeriniz kalmadı. Paket paket sigaralara o kadar para yağdırdınız, bıkmadınız mı hala, işte size büyük fırsat, hem de ücretsiz, 6 Ocak’ta başlıyor.
İzmir için spor, İzmir Büyükşehir Belediyesi Gençlik ve Spor Kulübü bünyesinde, MACFit eğitmenleri gözetiminde, sabah sporu. Kentin 3 farklı noktasında Bostanlı Rekreasyon Alanı’nda, Alsancak Gündoğdu Meydanı’nda, Bornova Buz Sporları Salonu önünde, Pazartesi, Çarşamba ve Cuma günleri, saat 08.45 ile 09.30 arası. Kayıt kuyut, senet sepet, imza onay, yok. Hadi çok nazlandınız ama daha neyi bekliyorsunuz, atın şu kiloları, stresi, sigara paketini de, zamanı gelmedi mi ? Hayat çok kısa, yaşayın biraz daha.

KURT’TAN ATEŞ’TEN NOSTALJİ

Manisa Yunusemre İlçe Tarım Müdürü idi emekli oldu, Ziraat Mühendisi Engin Kurt. Neşeli, okumuş, bilinçli bir hocamızdır, Süper Lig’de çoğunluğu olmak üzere çeyrek asıra yakın hakemlik yaptı, düdük çaldı. Bir o kadar da Süper Lig’de gözlemcilik yaptı. Egosu yoktur, pozitif enerjili, hayat dolu, ikna kabiliyeti, hitabet yeteneği çok yüksektir, iyi bilirim, tanır ve severim. Kurt hocamız yıllar sonra düdük üfledi yine, hatır için. Eski hakemler Günay Doğaner ile Ergin Öner de destek ve emek verdi Karşıyaka İlçe Spor Müdürlüğü’nce düzenlenen Karşıyaka Kaymakamlığı Kurumlar Futbol Turnuvası’na. Karşıyaka Kaymakamı Ali Rıza Çalışır’ın başlama vuruşunu yaptığı Karşıyaka İlçe Emniyet Müdürlüğü ile Karşıyaka İlçe Jandarma Komutanlığı arasındaki final maçını yönetti 66 yaşındaki Kurt hoca. PTT İskele ile Karşıyaka Tarım ve Orman Müdürlüğü arasındaki 3.’lük maçını da yine eski klasman hakemi Onkoloji Öğretim Görevlisi Dr. Halil Ateş yönetti. Karşıyaka İlçe Spor Müdürü Musa Yelek, Türk Kızılay Karşıyaka Şube Başkanı Kamil Karadeniz, Karşıyaka İlçe Emniyet Müdürü Kaan Coşkun, Karşıyaka İlçe Jandarma Komutanı Ahmet Kahraman, İlçe Tarım Müdürü İsmail Emetli de takip etti. Her zaman diyorum, yazıyorum bir gün olacak mutlaka, umutluyum, umuyorum, sanıyorum. Bakın işte yılların hakemleri ne de güzel aşkla, şevkle halı saha turnuvasına çıkıyorlar. Böyle değerli hakemlerimiz, TFF liglerinde eğitim amaçlı, alt yapıda miniklerin daha iyi yetişmeleri için, en küçük yaş gruplarında, adı U ile başlayan liglerde neden hakemlik yapmasınlar ?

HEPİMİZ ÜNAL KARAMAN’IZ

Takımının iyi oynayamamasına mazeretler uydurmayıp, rakip takımın taraftarını öven adamdır Ünal Karaman, dik durur, eğilmez bükülmez, onurlu, gururlu insandır, omurgalıdır. Her zaman böyle, geçen yıl mesela. Üstelik de İzmir’de Göztepe’yi yendikten sonra kendini, takımını öveceğine, ‘Oynayanı ve kazananı centilmence alkışladılar. Sahalarımızda görmek istediğimiz bir hareketti. Aldığımız galibiyet kadar anlamlı bir hareketti’ diyerek muhteşem Göztepe taraftarının hakkını veren adamdır O. Türkiye’de, canım ülkemde sevmezler böyle insanları, uğraşırlar, yok etmeye çalışırlar, sonra da ‘Niye sahalarımızda olay çıkıyor ki’ derler. Bahaneler üretmeden, şartsız, koşulsuz seviyorum, seviyoruz Ünal Karaman hocamı, iyi ki var. Başınız öne eğilmesin değerli hocam, güneş balçıkla sıvanmaz.

TORPİL FUTBOLDA SÖKMEZ, YA HAKEMLİKTE

Futbolculukta torpil, kartvizit, selam, hatır gönül, rica minnet, sökmez. Her şey sahada belli olur. Yeteneğin var ise, o yeteneğini kullanabiliyorsan, nasip kısmet işleri de tamam ise yürür gidersin, yıllarca oynarsın, yoksa yok işte. Vermemiş Mabut neylesin Sultan Mahmut misali. Annesi ünlü şarkıcı, babası eski ünlü futbolcu, yorumcu, evlat ise futbola başladı, hiç oynayamadı desem yeridir. Olmadı işte. Çok örnekler var. Ya o çocuk hakemliğe başlasa, babası eski ünlü hakem veya futbolcu olsa idi, ne olurdu. Aman Allah’ım. FİFA’sını bilemem ama Süper Lig’e kadar mutlaka çıkardı. Maç vere vere, o da maçları katlede katlede yükselirdi. Torpilli futbolcu bir yere kadar, sahada sırıtır, hakem de öyle ama, neden iyi hakem olmadığını görmezlikten gelir, görmesi gerekenler, yazık değil mi o takımlara ? Deneme tahtası mı maçlar, yazık değil mi futbolcuların emeklerine. Hakemlikte torpile son, futbolculuktaki gibi

EVE DÖNÜŞ VAKTİ

Sahaları, statları hep hazır bulduk belki de ondandır bu heyecan, bu coşku, bu kıpır kıpır bekleyiş. Gürsel Aksel Göztepe Stadyumu Yaşam ve Spor Merkezi’nin açılmasına, hizmete girmesine sayılı saatler kaldı, geri sayım başladı. Çok sabırsızlanıyorum. Heyecanlıyım, tıpkı ilkokula başladığım ilk gün gibi, gazeteye adımımı attığım ilk gün gibi, sayfayı açıp ilk yazımın çıktığı gün gibi, ilk maça çıktığım gün gibi, tıpkı. Yüreğim yangın yeri. Alsancak Stadı’nı da Karşıyaka Stadı’nı da büyük sabırsızlıkla bekliyorum. Çok evimiz olacak, şimdi eve dönüş vakti, haydi hayırlısı, yaşasın İzmir.

yeni-yil-yeni-sans

Yeni yıl yeni şans

isimize-geldigi-gibi-yasiyoruz

İşimize geldiği gibi yaşıyoruz!