Sindirimi kolaylaştıran püf noktalar

Deniz ZÜNBÜLCAN
11 Ocak 2021

Yenilen besinlerin vücutta daha iyi kullanılabilmesi, vücudun temizlenebilmesi, metabolizmanın daha verimli çalışabilmesi için sindirim sisteminin sağlıklı olması çok önemlidir. Eğer ki kabızlık problemi yaşıyorsanız mutlaka bunun takibini yapmalı beslenme planınızı kontrol etmeli ve doktor kontrolüne gitmelisiniz. Tüm bunlarla beraber beslenmenizde ve yaşam şeklinizde yapacağınız birkaç değişiklikle de bu problemi çözebilmeniz mümkün.

Lif alımınızı arttırın. Bağırsak hareketlerini arttırma yöntemlerinden biri beslenmenizde lifli gıdalara yer vermenizdir. Lifli gıdalar bağırsak hareketlerini arttırarak kabızlığı önlediği gibi doygunluk sağladığı için zayıflamada da etkili bir yöntemdir. Diyet lifini arttırmak için bugünlerde beyaz ekmek yerine tam tahıllı ekmekleri, pirinç pilavı yerine bulgur pilavını tercih edin. Kurubaklagil yemeği tüketmeye, temizliğine inandığınız meyveleri kabuklarıyla yemeye özen gösterin.

Protein alımınızı kontrol edin. Kabızlığın en temel nedenlerinden biride protein alımının çok yüksek olmasıdır. Bugünlerde kolay yemek olduğu düşünülerek veya vücut direncini arttırma düşüncesi ile et tüketimi artmış durumda ancak etler protein içeriği yüksek olmasına rağmen lif içeriği düşük ve sindirimi zor besinlerdir. Bu nedenle et tüketirken öğününüzün lif içeriğini yükseltebilmek için etler sebzeler ile pişirilebilir. Yemeğinizin yanında salata tüketimi de lif almanıza katkı sağlayacaktır.

Su tüketin. Su tüketimi kabızlıktan kurtulmak için oldukça etkili bir yöntemdir. Çünkü vücudunuzda ki su kaybının yüzde 10’a ulaşması beraberinde kabızlığı getirmektedir. Günde en az 8-10 bardak su tüketilmesi oldukça önemlidir.

Hareket edin. Kabızlık bağırsaklarınızın hareketsiz olması ile de gelebilen bir rahatsızlıktır. Evde kalmaya dikkat ettiğimiz bugünlerde fiziksel aktivitenizin azalması kabızlığı tetikliyor olabilir. Bu nedenle evde yapılabilecek hareketler ile kendi hareketinizi arttırarak bağırsaklarınızı da hareketlendirebilirsiniz.

Sofrada yoğurda yer açın. Kabızlık tedavisinde kullanılabilecek bir diğer yöntem ise bağırsak florasına olumlu etki eden probiyotik besinlerden faydalanmaktır. Bu dönemde yoğurt, kefir gibi besinlerin tüketilmesi olumlu etki yapacaktır. Tüketilen probiyotik besinler bağırsakların düzenli bir şekilde görevlerini yapmasını sağlayacaktır.

Bağırsak hareketlerini hızlandıran 3 tarif

  • Kuru erik içerisindeki difenilizatin maddesi ile bağırsak hareketlerini arttırır. Bu nedenle kabızlık tedavisinde kuru erikten faydalanabilirsiniz. Sabah aç karnına 3 kuru erik ve ılık 1 bardak su tüketin.

  • 4 adet kuru kayısıyı haşladıktan sonra 2 tatlı kaşığı zeytinyağı ekleyerek sabah aç karnına tüketebilirsiniz. Kuru kayısının lif içeriği ve zeytinyağının bağırsak hareketlerini arttırıcı etkisi kabızlığınıza çözüm olacaktır.

  • Bağırsak sağlığınız için betaglukan içeren yulaf ezmesinden faydalanabilirsiniz. Sabah kahvaltınızda yulaf ezmesi + yoğurt + kuru meyve + 1 tatlı kaşığı zeytinyağı karışımından faydalanabilirsiniz.

abd-karisti

ABD demokrasisine kara leke!

Türkiye’de çocuk tiyatrosunun kuruluş günleri-5