Siyaset ve liyakat

siyaset
Haldun ÇIRAY
19 Ağustos 2021

Geçen hafta bunca olumsuzluklar devam ederken birde güzellikleri gösterelim dedik. 2020 olimpiyatlarında ülkemiz sporcularının aldıkları madalyaları anlattık. Fakat bu hafta beklenmedik olaylar karşısında yine üzüntülü anlar yaşamak zorunda kaldık. Karadeniz’de birçok vilayette yoğun yağmurlar ihmaller adam sendecilikler ile birleşince hiç bir maddi değerin yerini dolduramayacağı ölümlerle karşılaştık. İlk günlerde Kastamonu’da 62, Sinop’ta 14, Bartın’da 1, toplam 77 kişi hayatını kaybetti. Darmadağın olan yerleşim alanları yıkılan binalar halen kayıp insanlar tek kelime ile bir facia yaşandı. Sonuçta bir kişi tutuklu çok komik tabi. Yine boş laflar. İhmal var mı? var, mesela baraj kapaklarının vaktinde açılmaması. Baraj kapağının kırılması ve zamanında kullanılmaması. Barajda su taşması olunca selin şiddetleneceğini önemseyerek baraj kapağı kırılmadan önce halkın haberdar edilmemesi de hata.

Orman enval deposunun yerinin yanlış olması. Sel yatağına bir şey olmaz düşüncesi ile bina yapılması. Bu binalara ruhsat verilmesi yanlış hatta suç. Halkın talepleri de bu yanlışlara dahil. Sel baskını olan akarsu yatağının 300-400 metre civarında olması gerektiği halde 20 metreye indirilmesi vahim hata. Dar olan dere yatağının selin şiddetini arttıracağı nasıl bilinmez ki. Esasında 2019 yılında bir tehlike yaşanmıştı. Bunun üzerine düzenlenen bir raporda yapılması gereken işlerin ve alınması gereken tedbirlerin tamamına yer verilmiş. Adı geçen raporda önerilen tedbirlerin kulak arkası yapıldığı önemsenmediği gibi yanlış işlere devam etmenin hazin sonucun yaşanmıştır.

FELAKET BOMBARDIMANI’

Hangi felaket başımıza gelse televizyonlar bizimki bize yeter demiyor. Maşallah dünyadaki ayni felaketleri sıradan veriyorlar. Ne yapalım bütün dünyada ayni olaylar oluyor demeye getiriliyor. Bir konuda çok üzücü. Üzücü olan çıkarı uğruna bu ve benzer yalanlara teslim olan ar duygusu zayıflamış bir toplum olmak. Televizyonlar şimdi bütün dünyadaki sel baskınlarını veriyor. İnsanlar çok saf ya inanıyor sanıyorlar. Yazık bu kafalara. Türkiye’deki yaygaranın sebebi ihmaller, görevleri savsaklamak, yeteneksizlik, bilgisizlik ve beceriksizlik. Devlet hizmetinin milli bir anlayışla şevk ve heyecanla yapılmaması. Yanlı davranışların telafi edilmez zararlara neden olması. İnsanların gereksiz şikayetleri yok. Bunlar kızılmayacak konular değil. Ayancık Sanayi Sitesi yok oldu, Bozkurt’ta 300 iş yerinden 296 sı zarar gördü. Sadece sel baskının getirdiği pisliği temizlemek felaket bir maliyet. Her konuya siyaset yapmayın demekle temize çıkılmaz. Derede debi ve rejimi arttırmak için dağları tıraşlarsanız durum bu olur. Baraj kapakları barajdaki suyun tahliyesi için durum iyi takip ediliyor olsa kapak kırılır mı? Bu konuda savunma olur mu? İkide bir yuvarlak laflar ile belirsiz ama toplumun tümünü içine alacak şekilde, gel yap, konuşma, siyaset yapma, diyerek bıçkın tavırlar takınarak puan alınır mı? Halkın çoğunluğu çok konuşan yetkililere havan batsın diyor yani inanmıyor artık. Bizden söylemesi.

sel-bolgesinden-aci-haberler-geliyor-olu-sayisi-44e-yukseldi

Allah’a emanetiz!

fun-zon-ksk

Fan Zone Karşıyaka’ya hayat verecek