Siyasetin gölgesi ve İktisat Kongresi

siyasetin-golgesi-ve-iktisat-kongresi
Kazım ERKMEN
15 Mart 2023

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’nın seçim tarihini 14 Mayıs 2023 Pazar günü olarak açıklamasının ardından siyaset toz duman. Bir hafta önce İYİ Parti lideri Meral Akşener’in, önce 6’lı Masa’yı terketmesi, sonrasında da bir şekilde ikna olarak dönüşü sonrası, Cumhur İttifakı ile Millet İttifakı arasındaki dengeler neredeyse eşitlendi. Ve şimdi de tarafların birbirlerine üstünlük kurma telaşı başladı.
Malum, Cumhurbaşkanlığı seçiminde kazanacak tarafın 50+1 oyu bulması gerekiyor. AK Parti’nin, Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’ne geçerken koydurduğu bu kural, tıpkı bir bumerang gibi döndü kendisini vurdu. Kuralı koyan iktidar bile şimdi yana yakıla bir oy fazla alabilir miyim diye çırpınıyor.
Bu çerçevede, uzun süredir HDP ile dirsek temasında olan CHP liderliğindeki Millet İttifakı, şimdi bu kapıyı resmen çalmak zorunda kaldı. Zira, 6 milyon olduğu ileri sürülen HDP’li seçmenin oylarını almadan iktidara gelemeyeceklerini düşünüyorlar. Ancak, HDP’nin bir kanadının bölücü terör örgütü ile olan iltisakının seçmenden nasıl bir tepki göreceği, bunun da CHP üzerinden Millet İttifakı’na oy kaybettirebileceği yadsınamaz bir gerçek.
Peki Millet İttifakı’nda durum bu minvalde iken, Cumhur İttifakı ne yapıyor? MHP ve BBP ile yoluna devam eden AK Parti işi şansa bırakmak niyetinde değil. Onlar da, soluğu Hüda Par’ın kapısında aldı. Önceki gün Genel Başkan Vekili Numan Kurtulmuş ve Genel Başkan Yardımcısı Ali İhsan Yavuz, Hüda Par Genel Başkan Zekeriya Yapıcıoğlu ile görüştü. AK Parti’nin bu girişimine de tepki gösterenler yok değil.
Muhalefet, Hüda Par’ın geçmişine bakıp, Güneydoğu’da bir dönem kanlı eylemler tertipleyen Hizbullah Örgütü ile ilişkisine işaret ediyor. Ve bu noktadan AK Parti’ye, dolayısıyla Cumhur İttifakı’na yükleniyor. Tam da iki ucu kirli değnek. Millet İttifakı’nın PKK’yı bir türlü lanetleyemeyen HDP ile Cumhur İttifakı’nın da Hizbullah’la birlikte yürüdüğü iddia edilen Hüda Par ile seçim birlikteliği kurma çabaları, bakalım Türk seçmeninden nasıl tepki veya kabul görecek?

İZMİR’DE KONGRE HEYECANI

Bugün İzmir İktisat Kongresi toplantıları başlıyor. Tabi ilki Büyükşehir Belediyesi’ninki. “Yeniliğe Davet” temasıyla Başkan Tunç Soyer’in himayelerinde başlayacak kongrenin, İzmir Valiliği tarafından gerçekleştirilecek İktisat Kongresi Toplantıları’nın alternatifi olduğu ileri sürülüyor. Bu durum İzmir’de yerel idare-merkezi hükümet çekişmesinin bir tezahürü olarak görülüyor. Bence bu yanlış bir tutum.
Büyükşehir’in kapsamlı kutlama toplantıları bugün başlayıp 21 Mart tarihine kadar devam edecek. Bu süre içerisinde yerli ve yabancı birçok ekonomist konuşma yapacak. Bunlar arasında çok ünlü isimler var. Aktivist sanatçı Bob Geldof’un bile gelecek olması, dünyanın dikkatini İzmir’e çekecek. İzmir Valiliği’nin kutlamaları, Büyükşehir’in ki kadar kapsamlı olmasa da önemlidir.
Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan’nın Valiliğin kutlamalarına katılması bekleniyor. Bu da İzmir için çok gurur vesilesi. Ayrıca Ulu Önder Atatürk’ün de katıldığı İlk İktisat Kongresi’nin yapıldığı binanın yeniden inşa edilmesi, ayrı bir gurur vesilesi. Dileğim bu toplantıların birbirlerine alternatif değil tamamlayıcı olması. İzmir’e ancak bu yakışır.

dogal-afetlerle-yasam-1

Doğal afetlerle Yaşam (1)

enkaz-altinda-bebekleri-melekler-mi-besledi

Enkaz altında bebekleri melekler mi besledi?