Siz daha bekleyin İBŞB yaptı bile

Metin AYDINOĞLU
19 Kasım 2019

Zaman su gibi akıp geçiyor, 10 ay oldu. Vay gidene, vay geçen zamana. 21 Ocak 2019’da son nefesini verdi sanki dün gibi.  Duyar duymaz Çiğli Bölge Hastanesi’ne koştum, yoğun bakımdaydı, almadılar haliyle göremedim. Hocalarım, kaptanlarım Mehmet Dinçel, Etem Yıldız, Hamza Hamzaoğlu, Serkan Salman, Meftun Yıldız ile nöbet tuttuk. Olmadı, olmadı, kaybettik. Tanıdığım, tanımaktan onur duyduğum insandı, beyefendiydi, delikanlı adamdı benim canım hocam Yıldırım Uran. İzmirspor, Altınordu, Bucaspor, Yeşilova, Akhisarspor, bir çok anlı şanlı kulüp hatta Galatasaray, emek verdiği, çok şey kattığı takımlar. Bekledim bir şeyler yaparlar diye, yok tık yok, beklemedeler hala veya akıllarına bile gelmedi. İzmir Belediyespor bombayı patlattı. Alt yapıyı, çocukları çok severdi rahmetli, evlatları gibi görürdü. Öyle de oldu minikler futbol turnuvası düzenlendi. Yarın Yeşilyurt Sahası’nda başlıyor, okulların da 1.sömestr arası, Yıldırım hocamın adı yaşatılacak. 2009 ve 2010 doğumlular forma giyecek. İzmir Belediyespor, İzmirspor, Smyrna Atletik, Minikordu, İzmir 1461, Arslangücü, Bahçelievler ve Üçyol Gençlik katılıyor.  Doğan Emültay, Şakir Kuruş, Cevat Gök, Erol Kaynak ve daha bir çok kaybettiğimiz değerlerimiz için turnuvalar düzenlenmeli. Unutmamak insanlığın ilk şartıdır. Ruhun şad, mekanın cennet olsun Yıldırım hocam, teşekkürler İzmir Belediyespor, ömrünüz çok olsun.

GÖZTEPE İLE KARŞIYAKA’NIN FİDANLARI

Metro ve tramvaylarda okudum, akılda kalıcı, çok da yararlı bir bilimsel çalışma. İzmir Büyükşehir Belediyesi Gençlik ve Spor Dairesi Başkanlığı yapıyor, Sportif Ölçüm Testi. Bizim zamanımızda yoktu böyle şeyler. Karşıyaka ile Göztepe’nin U-12 takımları da bir dizi testten geçti, aynı anda, aynı salonda, harika değil mi. ‘Onlar gitsin biz sonra gelelim’ demeden, demeye de gerek yok, ağaç yaş iken eğilir. Onlar geleceğimiz, yarınlarımız, aynı çatı altında aynı ortak amaç için bir araya geldiler. Hesapsız, şartsız, dertsiz, tasasız. Onlar daha kirlenmediler, kirlenmesinler de hep böyle kalsınlar.  İyi çalışın evlatlarım, bu saçma sapan ‘ezeli rakip’ ‘düşman kardeşler’ safsatasını sizler yıkacaksınız, büyüklere sakın bırakmayın. Her şey İzmir için, spor kardeşliktir.  Sizi kardeşsiniz, ortak tarafınız çok, aslolan Göztepe ile Karşıyaka ve de sizin centilmenliğiniz.

SEN OYNA YİĞİDİM SEN OYNA

Bir insan evladı, ülkesinin 1 numaralı takımından soğur mu hiç, soğuttular valla. Kavga, kapris, ego üstüne bir de başarısızlık da cabası. Bahane uydurma, hakeme yüklenme, futbolculara gaza getirip rakibe saldırma, tekmeleme ne ararsanız vardı. Bitti o kabus dolu günler, başarı da geldi. Geçti, gitti, bitti, şükürler olsun. Sonra bir güneş doğdu, günümüz aydınlık oldu. Başarılı olacağı belliydi. ‘Kaleciden teknik direktör’ olmaz saçmalığını yıktı. Milli Takımımızı tarihinde ilk kez Dünya 3.’sü yaptı. Şimdi sıra geldi Avrupa Şampiyonası’na ama O’nun aklı fikri yine Dünya Kupası’nda, tadını aldı bir kere. Şenol Güneş O’nun adı. Pırıl pırıl bir ekip kurdu, genç, istekli, inançlı, azimli, yetenekli. Hatır gönül işi de yapmadı. Zaten kulüp takımı çalıştırmasın, Milli Takımımızın başından ayrılmasın yeter. Avrupa Şampiyonası’nda da Dünya Kupası’nda da karanlık, mutsuz, umutsuz zamanlar sona erdi, artık güzel günler göreceğiz, güneşli günler.

İÇERDE FB-GS-BJK

Gürsel Aksel Göztepe Stadı’nın çevresinde dört dönüyorum, harika bir iş çıkacak ortaya, eminim. Geceli gündüzlü çalışmalar sürüyor. Bornova Aziz Kocaoğlu Stadı’nda 2 maçı kaldı Göztepe’nin, Fenerbahçe ve Galatasaray. Yeni stattaki ilk maçta Beşiktaş ile karşılaşacak. İzmir’deki ilk 3 maç, 3 büyüklerle, sonucunu ne olur bilinmez. GAGS Avrupa yolunu açacağı için çok önemli bir yer teşkil edecek. 24 saat yaşayacak tesislerde ne ararsanız, olacak. Göztepe Spor Kulübü Başkanı Mehmet Sepil, tam 12’den vurdu. Her şey çok güzel olacak. Göztepeli taraftarlar da heyecanla bekliyor, ‘Müşteri değil Göztepeliyiz’ dediler, haklılar.  Göztepeli’den müşteri filan olmaz olsa olsa vefalı, vefakar, cefakar, çilekeş taraftar olur. Bu paradan da çekten de daha önemli.

GAZİEMİRSPOR İLE GAZİEMİR FK

İki takımı var Gaziemir’in adını taşıyan ikisi de iyi gidiyor, alt yapıya önem vererek. Gaziemirspor ile Gaziemir FK. Bir zamanların çok iyi takımı Gaziemirspor 3.Lig’e çıkmayı istiyor. Gaziemir Futbol Kulübü de yarınlara dikti gözünü dikti. Takımın başına ‘alt yapı uzmanı’ Kelebek’ kalaplı İzmirspor’un bir zamanların çok iyi futbolcularından Murat Eskikalfa’yı getirdi.  Sabırla koruk helva olur derler ya, işte tam da ondan. En büyük yatırım da budur zaten, şampiyonluk kulağı hoş geliyor da, futbolcu yetiştiremedikten sonra o kupa havada kalır. Başarılar diliyorum Murat hocam, sen bu işi biliyorsun zaten.

CHP’liler İzmir’i öpüp başına koysun

İntiharların anatomisi