Siz nasıl hakemdiniz ?

Metin AYDINOĞLU
25 Şubat 2022
Hakem kardeşimiz saldırıya uğradı. Onu koruyup kollayacakları yerde, kentinin eşrafı mahlukatlarını gaza getirip üstüne salan eski hakem müsveddelerine yazıklar olsun.
Ben de doğduğum, doyduğum Eşrefpaşa’mın, İzmir’imin takımı İzmirspor’u tutuyorum, seviyorum, aklım erdiğinden beri. Maçında sahaya girmem, hakem odasının önünden bile geçmem. Dilin kemiği yok. Dikkat etmek gerek. Skora da bakmam, doğru ne ise o. Hakem takım tutar, ama taraf tutmaz. Hakemliğin bütün nimetlerinden yararlanıyorsunuz, havalar bin beş yüz, böyle davranarak ihanet ediyorsunuz o asil, kutsal, mübarek hakem formasına. İlla taraf tutacaksanız. Şiddete uğrayan hakemin tarafını tutacaksınız. Hakemiz deyip gezmeyin ortalıkta, komik oluyorsunuz. Gören de inanacak.
FUTBOLCULUKTAN HAKEMLİĞE
İzmir’in başarılı kadın sporcularının, futbolculuktan hakemliğe geldiklerini biliyor muydunuz ? Hani derler ya. Oynamayan bilmez diye. Biliyorlar da yönetiyorlar. Bilerek, isteyerek, kasten hakemlik yapıyorlar. Bundan güzeli var mı ? FİFA Kokartlı gururumuz Melis Özçiğdem, Ayşe Gacaroğlu, Damla Tarkan ile Aylin Özçelik futbolculuktan gelen isimler. Profesyonel liglerde de izleme umuduyla, yolları açık olsun. Yarınlar sizin.
ŞİMŞEKLER’DE KALE EMİN ELLERDE
Çok maçını izledim, iyi kaleciydi. İzlemesi zevkti, rahattı. İzmirspor, Çanakkale Dardanelspor, Soma Linyitspor, Afyonspor, Denizlispor, Bucaspor, Bergamaspor’da 1 numara idi Rasim Soğuncak kardeşim. Levent Eriş kaptanımla beraber o da yuvasına, ocağına döndü. Kaleci antrenörü olarak, bilgisini, tecrübesini aktarıyor. İsmail Ozan Karabudak, Fatih Kaldan ile Ömer Gökdoğan’ı çalıştırıyor. Profesyonel lige yükselmeyi kafaya koyan İzmirspor’da kale emin ellerde yani. Goller de gelirse, bu iş tamam.
SENDE Mİ ARDA ?
Sakin insan Mehmet Sepil’i bile çıldırttı. Verdiği penaltı, yanlış karardı, penaltı değildi. İptal etti. Vermediği penaltı, yanlıştı aslında penaltıydı, sonradan verdi. Öyle kendine özgüvenli, elleriyle kollarıyla ‘penaltı değil’ diyor. VAR’a gidiyor, koşarak yine kendinden emin penaltı veriyor. Aslında kendi vermiyor. Penaltı veriyor oysa değil, görüntüsüne bakarsak emin. Karışık işler. Hoop iptal kartlar geriye, cebe. 1.Lig’de iken iyiydi, Süper Lig’e çıkar, FİFA olur dedik, oldu da. İyi halt ettim. Ben nerden bileyim FİFA olunca bu kadar, 180 derece döneceğini, değişeceğini. Beni mahçup ettin Arda. FİFA olmak hedefindi, oldun da bitti mi ? İleriye değil, hep geriye. Böyle olmamalıydı. Hakkını vermiyorsun o kokartın da düdüğün de. Endişe verici.
498 GENÇ NEREYE KAYBOLDU ?
Şahsımıza gelen mesajlara, mailleri dikkate alarak günler öncesinden yazmaya başladık. Tekrarladık, duyurduk. Koca kentte, o kadar genç, üniversite öğrencisi var. İzmir’deki aday futbol hakem kursuna 700 genç başvuru yaptı, hakem olacağını beyan etti. Mülakata yarısı geldi, yani 350 kişi daha ilk adımı atmadan veda etti. Mülakatta 7 kişi elendi. Yaşı uygun olanlar alındı. Mülakatı geçenlerden, sayı 343 oldu. Gittiler gelmediler, koşuya katılmadılar, koşuyu geçemediler. Daha sahaya, ilk maça bile çıkmadan sayı 202’ye indi. 5 yıl sonra, 40 hakem kalırsa, harika. 10 yıl sonra 5 hakeme razıyım. Keşke 202 değil de 700 olsaydı, en azından kuralları öğrenir. Anya’yı Konya’yı anlarlardı. Tarihi fırsat kaçtı. Çok pişman olacaksın çoook. Geçmiş olsun. 202 kardeşime başarılar diliyorum, yolunuz adalet olsun.
BEĞENMEYENLER İLE İSTEMEYENLER
Futbolcular 40,50 yaşlarında. Öğrenmeye kapalılarI da var, okumayı, düşünmeyi seven de. İş güç sahibi, emekli olanlar var, ununu eleyip eleğini asanlar çoğunlukta. Evli, çocuklu, torunlu. Futbolu, sporu bileni de var, alakasız olanı da. Hakemler ise 20 yaş civarındalar. Sigortasız, öğrenci, işçi, memur, hayatın başında, acemi, heyecanlı, tecrübesiz, ama istekli, öğrenmeye açık. Bu iki sosyolojik grup aynı sahada buluşursa ne olur ? Kuşak çatışması değil. Başka bir şey. Futbolcu grubu hakemleri beğenmiyor, hakemler de maçlarına çıkmak istemiyor. Hatta karar aldılar, çıkmayacaklar, master maçlarına. Belki de boykot bunun adı. Aaah ah. Yaşlılar yapabilse, gençler düşünebilse. Futbol böyle bir şey işte. Şiddet var, geçimsizlik var. Şiddetli geçimsizlik bunun adı. Ya boşanma ya da hava değişimi, özlem. Bir süre ayrı evlerde kalsınlar, belki düzelir.
TEOMAN ORBAY HOCAMA
Belki de hasta yatağında yazımı okuyorsunuzdur sevgili hocam. Kültürlü, aydın bir insansınız. Çok mutlu olurum. Canım hocam, sizi çok sevdim, harika bir insansınız. Soğuk havaya aldırmadan beni izlediğiniz maçları unutmadım. Yol gösterici, aydınlatıcı ve destek oldunuz, köstek değil. Mağrur olmadınız, sağ olun. Mide kanaması geçirdiniz, şu an iyisiniz şükürler olsun. Seviyorum sizi şükürler olsun, daha iyi olacaksınız. Korona malum, gelemiyorum aramıştım yine arayacağım, sevgi ve saygılarımla. İçine giremediğim hakem camiasından selam getirdim, kabul ediniz lütfen.

Karşıyaka’da festival var

Ele verir talkını kendi yutar salkımı