Sizin depresyon kaç çıktı?

Zeynep TANYERİ
15 Haziran 2022

Geçen hafta depresyon ve şiddetini belirlemek için dünyadaki pek çok terapist veya terapi merkezinin kullandığı ve güvenilir kabul ettiği Burns Depresyon Ölçeği’ni sizlerle paylaşmış testteki 25 soruya puan vermenizi istemiştim. Bugün verdiğiniz bu puanların toplanmasıyla çıkan sonucu birlikte değerlendirelim…

PUANINIZ
0-5 aralığında ise “Depresyon yok”
6-10 aralığında ise 
“Normal ama mutsuz”
11-25 aralığında ise 
“Hafif depresyon”
26-50 aralığında ise 
“Orta depresyon”
51-75 aralığında ise 
“Ağır depresyon”
76-100 aralığında ise 
“Aşırı depresyon”
DEĞERLENDİRMELER
0-5 Puan: Depresyon yok
Tebrikler, sizde depresyonun “d”si bile yok. Bu puan psikolojik olarak çok iyi hissediyorsunuz demektir. Bu normal aralığındadır. Bu kadar düşük puana sahip olan kişiler günlük hayatlarında sorunlar da çıksa genel anlamda mutludur.
6-10 Puan: Normal ama mutsuz
Yine normal ama biraz “mutsuz” taraftasınız demektir. Günlük hayatın sorunları hepimizi bunaltır. Yaşadığınız herhangi bir sorun karşısında hemen olumsuz düşüncelere kapılıyor ve bu da haliyle ruh halinize “mutsuz”luk olarak yansıyor. Bakış açışınızı biraz değiştirerek, daha pozitif, daha iyimser düşüncelerle hislerinizde büyük farklılıklar yaratabilirsiniz. Bakış açınızı değiştirmek, düşüncelerinizi olumlamak sizin elinizde unutmayın. Düşünceleriniz sizi “mutsuz” tarafa yönlendirmesin.
11-25 Puan: Hafif depresyon
Depresyonunuz hafif ve paniğe kapılmanıza gerek yok. Ancak, hayatınızda bazı şeyleri mutlaka düzeltmeniz gerekiyor. Dışarıya çıkmıyorsanız çıkın hayata karışın, deniz kenarında bir kafede çay-kahve için. Güvendiğiniz bir arkadaşınızla samimi sohbetler yapın hissettiklerinizi paylaşın. Paylaşın ki içiniz de büyüyüp büyüyüp sizi daha da bunaltmasın. Ruhunuza iyi gelecek aktiviteler yapmaya çalışın. Böyle basit yöntemlerle kendine yardım edebilirsiniz. Bu ve benzeri yöntemleri uyguladıktan sonra bile ruh halinizde olumlu bir değişim hissetmezseniz bir terapistten profesyonel yardım almayı deneyebilirsiniz.
26-50 Puan: Orta depresyon
Orta şiddette bir depresyon yaşıyorsunuz demektir. Bu aralıktaki bir sonuç yoğun bir acıyı yaşadığınızı gösterir. Çoğumuz sevgilimizden ayrıldığımızda, eşimizi kaybettiğimde tarifsiz derin acılar içinde kalırız. Bu dönemlerde altüst oluruz. Ancak zaman geçtikçe yavaş yavaş düzelmeye başlarız. Başlangıçta istememiş bile olsak bu yeni düzende yeniden başlamak için küçük çabalar sergileriz. Bu testi bir-iki ay sonra tekrar yapın. Puanlarınız yine bu aralıkta kaldıysa, kesinlikle profesyonel yardım almalısınız. Yaşadıklarınız kendi çabanızla çıkamayacağınız kadar derinlerde olabilir.

51-75 Puan: Ağır depresyon
Puanınız yaşadığınız depresyonunuzun ciddi, hatta çok fazla olduğunu gösterir. Bu yoğunlukta bir acı dayanılmaz olabilir. Duygusal olarak yaşadığınız acılar fiziksel rahatsızlıklara dönüşebilir ve hayatınızı daha da zorlaştırabilir. Ağır bir depresyonu kendi çabalarınızla tedavi etmeniz çok doğru olmaz. Kendiniz için doğru olanı yapmak istiyorsanız profesyonel yardım almalısınız. En kısa sürede mutlaka bir uzmana başvurmalısınız. Başarılı bir tedaviyle iyileşme şansınız çok yüksek.

76-100 Puan: Aşırı depresyon

Bu çok yüksek puan depresif bir rahatsızlığın değil, ciddi ruhsal bir rahatsızlığın göstergesidir. Duygu haliniz aşırı derecede rahatsızlık verici ve hatta tehlikeli boyuttadır. Çünkü umutsuzluk ve çaresizlik hissi “aşırı depresyonda” intihar dürtülerini de tetikleyebilir. Aşırı depresyonda olan kişiler genellikle kendilerinde sorun olduğunun kabul etmezler, psikiyatrik yardım alma fikrine de kızgınlıkla karşı çıkarlar. Delirmek üzere olduğunuzu düşünüyor ve kontrolü kaybetmekten korkuyorsanız ailenizden destek alın. Acil olarak profesyonel yardım almak için konusunda uzman bir doktora başvurun.

kadin-gucu

Kadının gücü adına

silahini-temizleyen-komiser-yardimcisi-agir-yaralandi

Bireysel silahlanamayın e mi!