Skandal bitmiyor

Haldun ÇIRAY
7 Temmuz 2021

10 Mart 2021 tarihli bir ulusal gazete haberi ile başlayalım ki konu anlaşılabilsin. IOC (Uluslararası Zeytin Konseyi) himayelerinde Ulusal Zeytin ve Zeytinyağı Konseyi (UZZK) tarafından düzenlenen natürel sızma zeytinyağı yarışması sonuçlanmış. Konsey başkanının ifadesine göre IOC’nin düzenlediği “Mario Solinas” kalite yarışmasının dünyada kendi kategorisinde en üstte yer alıyor. IOC denen bu yarışmayı 2017 yılından beri ilk kez uluslararası boyutta Türkiye’de yaptığını yine UZZK Başkanı tarafından ifade ediliyor. Yarışmaya Tarım Bakanlığı’ndan alınmış işletme kayıt belgesi ve bir ticari markası olan üretici, sanayici, ihracatçı, tüccar, kooperatif benzeri gerçek ve tüzel kişiler katılabiliyor. Yarışma en az 1500 litre zeytinyağının bir tankta noter huzurunda mühürlenmesi ile TÜRKAK tarafından akrediteliği kabul edilen Uluslararası Zeytin Konseyi’nce de kabul görmüş labaratuvarlarda incelenir. İncelemede duyusal ve kimyasal test suretiyle konu sonuçlandırılır. Bu yıl numuneler 12 Şubat’a kadar kabul ediliyor.1-2 Mart’ta yarışmacıların ürünleri IOC’nin kabul ettiği 4 kategoride 8 kişilik ulusal jüri tarafından titizlikle inceleniyor.

Böylelikle her kategoride yarışmacılar birinci, ikinci, üçüncü olanlar ve mansiyon alanlar belirlenmiş oluyor. Bu yıl için ödüllerin yapılırsa OLİVTECH Fuarı’nda (Zeytin ve Zeytinyağı Fuarı) veya Ramazan Bayramı’ndan (13-15 Mayıs) sonra verilmesi düşünülmüş.

Konu şu; belirtilen tarihlerde çeşitli nedenlerle ödüller verilemedi. Pandemi de etkili olmuş ve halen bitmemiş ancak 1 Temmuz’da kısmi serbestlikte beklenmemiş ödüller. Haziran 2021 sonunda verilmiş ve Ticaret Bakan Yardımcısı da davet edilmiş. Bronz madalya alan üçüncü sıradaki TARİŞ daha sonra UZZK ödüllerin verilmesi sırasında listeden çıkarılmış ve sıralamada iki firma kalmış. Yarışma ödüllerinin neden Altınova’da dağıltılması uygun görüldü? Ödül sonrası Sayın Bakan’a davet yemeği İzmir’de yapıldı. Sayın Bakan’ı UZZK mı davet etti, İzmir odaları mı? Ödül töreni Sayın Bakan’ın odalar davetine tesadüf mü ettirildi? TARİŞ Birliği’ne ödül gerçek mi, değil mi, gerçekse niye çıkarıldı? Değilse ne yapılmak istendi?

TARİŞ Altınova Kooperatifi’nin aleyhindeki soruşturma devam ederken Sayın Bakan tarafından Birlik müdürüne ödül verdirilmesinin bir amacı var mı? Sonradan bu ödülün verilmesinden vazgeçilmesi açıklanmalı.

UZZK Konsey Başkanı, bunları bildiği halde niye böyle bir konuda Sayın Bakan’ı yanıltmak istedi mi? Eski bir TARİŞ çalışanı ve çalışma arkadaşım olan UZZK Konsey Başkanı TARİŞ Birlik müdürü doğrultusunda icraatta bulunuyor mu, bulunmuyor mu? Bu gibi konuları TARİŞ müdürünün lehine kullandığını cümle alem bilirken ödül töreninin tarihini tespit hiçbir şekilde vicdani olmamıştır? Bu gibi ziyaret ve açılışlarından İzmir ve Balıkesir il başkanlarının bihaber olması ise Sayın Reisimiz’in bileceği iş. ‘İnin sahaya’ diyerek dilinde tüy biten Reis teşkilatın sahaya inecek durumlarının olup olmadığından pek haberi yok gibi. TARİŞ ve UZZK’ya devam edeceğiz. Ege zeytinciliği ne halde her halde biliyorsunuzdur. Şimdi lokantalar Suriye yağı yiyor. Zeytincilik İzmir’de bitti bitiyor…

Fazla düşünme, akışına bırak

egiad-baskani-yelkenbicer-zamlar-sanayiye-ket-vurabilir

İpin ucu kaçtı mı?