Son düdük son an değilmiş anladık

Metin AYDINOĞLU
29 Eylül 2020

‘Son düdük çalıncaya kadar’, ‘Son düdük çalmadan maç bitmez, lig bitmez’ deniyor yıllardır, geleneksel olarak. Çok doğru aslında yaşamın her alanında. Yani ‘Sonuna kadar sabret, azmet, oyna, maç, lig henüz bitmedi ki, heyecanını, kazanma isteğini sakın kaybetme’ anlamında deyim yerine geçmiş cümledir. Artık son düdük çaldıktan sonra bile maç bitmiyor, alışmak gerek. Brighton – Manchester United maçı, harika bir örnek. Maç 2-2 bitti, uzatmanın 7.dakikası, son atak, topun kolla yön değiştirmesi pozisyonu var, net penaltı. Hakem Chris Kavanagh görmedi, maçın bitiş düdüğünü çaldı. Futbolcular sahadan ayrılmaya başladığı sırada VAR’dan uyarı geldi, penaltı kararı verildi. MC de Fernandes’in penaltısıyla maçı kazandı. Temdit penaltısı ama VAR’dan gelen temdit bu. Doğru mu karar doğru, VAR’ın işe yaradığı zamanlar, hak yenmemiş oluyor. Böylece VAR’a can kurban.

HAKKIYLA BERABERLİK 

Fenerbahçe yüzde 50.01, Galatasaray yüzde 49.99 hak etti. Üste ve alta yuvarlarsak, yarı yarıya eder. Beraberlik de maçın hakkı idi, 0-0 bitti. Seyirci yoktu, olsa o yaygarada, kırmızı kartlar gelir miydi, devamında. Bilemem. Sarı kart çok sayıda idi, yerinde idi. Bu kadar çok eller, kollar savruk da oynanmaz ki. Müdahalelerin çoğu, kayarak, yatarak. Hava, kafa toplarında kollar hep niye açık ki, dirsek darbesi garanti. Koşarken de öyleydi. GS’li FB’linin eline bastı, kasıtlı olmasa da. Yapay, beton gibi sert, halı saha olsaydı, 5 parmak kırılmıştı, krampon baskısıyla. Fenerbahçe kalecisi Altay, çok yerinde iki kurtarış yaptı ki, 1 puan da emeği var.
FB yeni kurulmuş takım. GS ise maç yorgunu, yol yorgunu. FB daha istekli daha atak daha enerjik oynadı. Gelecek maçlara bakacağız artık. Ne olursa olsun. Seyircisiz asla olmuyor.
Velinimetmiş tribünler, şimdi anladık. Hakemsiz yazı mı olur ki. İlla yazılacak. Sanki çok harika top oynandı da, hakem engel oldu. Hakem Ali Palabıyık gayet iyi götürdü. Görmediği vermediği de oldu ama. Sonuca etki etmedi, ondan alıp buna vermedi. Daha ne yapsın ki.
Bakıyorum sosyal medyaya, ‘hakem rezaleti’ diye yazan eski hakemler var. Rezalet hangisi acaba? Kelimeler karışmış da.

MUSTAFA KEMAL CAN VEFAT ETTİ

Adı güzel Mustafa Kemal, kendi güzel, soyadı Can, kendi can, çok candan. Manisa’nın ve Türk hakemliğinin önemli ve duayen isimlerinden Mustafa Kemal Can hocamızı kaybettik. Manisaspor’da da futbol oynadı, lakabı da Mustantin idi. Manisa’dan çok sayıda hakem yetişmesinin en büyük sebeplerinden biriydi sevgili Mustafa Kemal Can hocam. Hakemleri izler gizli gizli, bulur, çıkarır, seçer, bir yerlere gelmesini sağlardı. Ruhu şad, mekanı cennet olsun, özleyeceğiz.

AMATÖRLER BAŞLASIN ARTIK

Her yer açık, kalabalık, maskesiz, sosyal mesafe hak getire. Ne hikmetse, Süper Lig’de ve 1.Lig’de seyirci yasak, amatör futbol yasak, bir de kahvehaneler kapalı, yasak. Oyun yasak. Anlayamıyorum, aklım almıyor. Tribüne gelmeyen seyirci, her yerde beraber, dip dibe. Tribüne gelme aman yasak. Amatör futboldan para kazanan binlerce insanımız var, oyuncudan, antrenöre, simitçiden, gazozcuya kadar, hepsine yasak. Orada toplanınca mı korona kapacaklar. Bu gidişle sporumuz bitecek, alt yapımız bitecek, farkında mısınız. En başından itibaren şunu yazdım, ‘ya hep ya hiç’. En baştan hepsi yasaklanacaktı. Para için oynattılar, diğerlerini oynatmıyorlar bırakın da onlar da para kazansınlar. Bitmedi, bitmeyecek, geçmedi, geçmeyecek, bu illet salgın. Koronayla yaşamaya, ölmemeye alışmalıyız artık. Tek çare önlem, maske, mesafe, temizlik bu kadar. Başlatın amatör ligleri, yoksa sonumuz daha da kötü olacak, koronadan daha beter. Herkese yok da bir tek onlara mı var, bu korona.

HOŞ GELDİN YEKTA

Ricardo Quaresma gelecekti Altay’a, ne işi var ki. Asparagas mıydı, espri miydi bilemedim. İyi ki de olmadı bu transfer, sevindim. Yekta Kurtuluş geldi Altay’a, daha çok sevindim, doğrusu buydu, oldu. İzmir’i bilen, Altay’ı bilen gelmeliydi, geldi de. İzmirspor’da yetişti, Galatasaray, Sivasspor, Antalyaspor forması giydi. Hamdı, pişti, yandı artık, şimdi tam zamanı. Altay’a çok yararlı olacağına inanıyorum. Yücel İldiz hocamın gelmesi iyi oldu, bu yıl Altay’ımız sonuca varacaktır. 1.Lig’den Kurtuluş 2021’de, artık Yücel’ecek Altay.

Ortakçılar’ın yazarı Talip Apaydın

ege-denizinde-art-arda-siddetli-depremler-izmirde-hissedildi

İzmir neden böyle?