‘Soru yok mu arkadaşlar’

Metin AYDINOĞLU
17 Aralık 2020

Amcası, Altınordu’nun Altınordu olduğu dönemlerde Örpen’li, Atom Karınca Ömer’li, efsane kaptan Timur’lu, Metin Çelikdelen nam-ı diğer Kuşçu Metin’li, Metin Gökalp’li, Raci Şengün’lü kadroda, şampiyon olamasa da şimdiki adıyla süper lige çıkamasa da gönüllerde taht kurmuş. Harika maçlara imza atmış ekibin, Şeytanlar’ın, defansın belkemiği, sağlam oynadığı için kemik gibi mücadele eden, Metin Atan. O da tıpkı amcası gibi, cüssesi ile yıllarca oynayan, şampiyonluklar yaşamış, Milli forma giymiş bir isim Çağdaş Atan. Yaklaşık son üç sezondur yoğunlaşmış bir şekilde harikalar yaratan, şu an ligin zirvesinde yer alan, ilçe takımı Alanyaspor’un hocası Çağdaş Atan. Değişik tavrı var Çağdaş’ın, diğer teknik adamlar da böyle değil mi, onların da türlü türlü huyları var. Tıpkı spor yazarlarında olduğu gibi. Herkes aynı olamaz ki. Bazılarına dokunan, soru yönelten, zor duruma sokmaya çalışan yok ama. Gazetecilere saldıran, hakaretler eden, hem de kendi gazetesinde, hem de haber sitesinde bile kükreyen hocalara, teknik adamlara ses çıkaramayanların olduğu bir düzende, Çağdaş’a yüklen gitsin, oh ne güzel hayat bu. Takımı zirvede ya ondan kıskanıyorlar, çekemiyorlar. Anadolu takımı ya ne de olsa, illaki üç büyüklerin şampiyon olması şart, ondan böyle yapıyorlar. Çağdaş’ın menajeri, sözcüsü değilim ama harcamak isteyenlere de ezdirmem. Yaptığı yanlış veya doğru o ayrı konu, hata ve yanlış yapanların baş tacı olduğu, medyatik olduğu günümüzde, bu alemde, fazla da yüklenmeyin, olabilir. ‘Soru yok mu arkadaşlar’ dedi, sordu Çağdaş, yanıt alamadı. ‘Canınız sağlık olsun’ deyip de çıkabilirdi basın toplantısından. Ben sadece ‘O zaman basına da gerek yok’ demesini eleştiriyorum, Hiç de bile öyle değil Çağdaşcığım, bu hiç doğru değil, yanlış, hatlı bir söz, tavır. Bak gerek varmış işte, bu dediğini de yazmaya bilirlerdi, haberimiz olmadı. Bu yazı da olmazdı. Devam, İzmir’in gelecek yıllarda da gururu ol, dikkatli ol, engeller çıkacak karşına akıllı ol. Sen bir profesyonelsin, işinde, mesleğinde bu, haberin olsun. Doğru bildiği yolda, burnun dikine gitmen gerek, eğilmek, bükülmek sana yakışmaz, soyadına da yakışmaz zaten.

AĞLARA KEDİ ÇIKTI

Sahipsiz, metruk, insan olmayan binaların çatısına kargalar, güvercinler, diğer kuşlar konar, içine de kediler, köpekler yerleşir. Fıtratında bu var. Tesis amirliğini, müdürlüğünü Ogün Yılmaz kardeşimin yaptığı İzmir’de en çok beğendiğim, zevkle maçlara çıktığım Balçova Stadı’nın zemini yenilendi. Balçova Belediyesi Spor Kompleksi’nin içinde yer alan zemin, komple yenilendi, emeği geçenlere teşekkürler. Hazır maçlar oynanmazken, fırsat değerlendirildi, iyi de oldu. Diğer sahalarda da böyle yapılması gerek, bekliyoruz. Bir fotoğraf gördüm çok güzel, insan olmayan yer hayvanlara kalıyor. Zaten çoğu o hayvancağızlara ait, biz onların evine girmiş oluyoruz. Fotoğraf da Balçova Sahası’nda çekilmiş. Bir kedicik üşenmemiş, kaleye tırmanmış, hazır güneş de var, havada zaten mis gibi çam kokulu. Karnı da tok, kale ağlarının üstünde keyif yapıyor. Nasıl çıktı ki acaba diyeceğim, kedi bu çıkar. Merak kediyi öldürür derler ama genelde inmesini beceremezler, atlayacak mecburen, yepyeni çim de hazır, canı da yanmaz.

ERBOY, ÇİMEN, ÇELEN

Üçü de Akigo, öz Akhisarlı, Akhisarsporlu. Akhisarspor’un Süper Lig’de olmadığı ama yine de çok başarılı olduğu günler, sonradan renklendirilmiş, tarih kokan, harika bir fotoğraf. Muhteşem formasıyla Fehmi Çeneli ağabeyimiz, forma numarası da 10 numara idi, karakteri de 10 numara, 5 yıldız, mekanı cennet olsun inşallah. Herkesle iyi geçinirdi, sportmendi, sahaya çıktığında da aslanlar gibi topunu oynardı. Diğer taraftaki elinde fotoğraf makinesiyle, spor yazarlığındaki ilk müdürüm Avni Erboy, o da iyi futbolcuydu, futbolu, futbolcuyu bilerek yazdı, sayfalar yaptı yıllarca. Ortadaki ufaklık da benim güzel kardeşim Kenan Çimen, eküri idik Hürriyet’te, güzel fotoğraf çekebilmeme çok büyük katkısı olanlardan, sağolsun, ödül almışlığım bile var, çekmesini o zamana kadar bilmediğim halde. İzmir Gazeteciler Cemiyeti’nin cevval yöneticilerindendir Kenan’ım. Hem Avni müdürüm hem de Kenan kardeşimle çok güzel yıllarımız, aylarımız geçti, Hürriyet’in Hürriyet olduğu dönemlerde. İyi ki yaşamış o günleri, bu fotoğrafı görünce, duygulandım, yaşlanıyorum sanırım, yok yok sadece yaş alıyorum diyelim böylesi daha iyi, fotoğrafı da yazasım, sayfamıza ekleyesim geldi, yazdım, iyi oldu iyi. Selam olsun.

AB liderler zirvesinden Türkiye ne anladı? 

65-yas-ustundekihes-kodu-izmirim-kart-eslestirmesi-icin-son-haftaler-ile-engelli-yurttaslara-ucretsiz-izmirim-kart-verilecek

Ulaşımda HES kodu zorunluluğu