Sosyal Güvenlik Kurumu’nda 2020 yılında yapılan değişiklikler

bu-sgk-benim-emekli-maasimi-odeyebilir-mi
Dilek ETE
11 Eylül 2020

Konunun başlığına bakınca sanki tüm değişiklikleri yazıp bu yılı kapatacağız gibi düşünmenizi istemem. Çünkü Sosyal Güvenlik Kurumu son yıllarda ne yapacağını bilmeyen, her yayınladığı genelge ile vatandaşı çıkmaza sokan bir kurum halini aldı. İptal edilen emeklilikler, bağlanmayan aylıklar , hak kayıpları gibi aklınıza gelecek her şey var.
2020 yılında yayınlanan genelgelerle Sosyal Güvenlik Kurumun da yapılan değişiklikleri kısa notlar halinde paylaşmakta fayda görüyorum.
Sosyal Güvenlik Kurumuna başvurarak kendi primlerini ödeyen taksi, dolmuş şoförleri ve sanatçılar EK5-EK6 kapsamında prim öderler. Bu primleri öderken yurt dışına çıkarlarsa veya askere giderlerse sigorta primleri durdurulacak, yurda dönüş yaptıkları tarihte veya askerlik sona erdiğinde tekrar başlatılacaktır. Bu sürede prim ödemeye devam etseniz dahi bu süreler emekliliğinizde değerlendirilemeyecektir.
Zorunlu Bağ-Kur kapsamında prim öderken işyerini kapatan veya ortaklığı sona eren fakat prim ödemeye devam eden sigortalıların primleri de talep etmeleri halinde ödenen aylar için isteğe bağlı prim olarak kabul edilecektir.
Bir başka değişiklikte Tarım Sigortalılarında oldu.Sosyal Güvenlik Kurumuna 24/04/2019 tarihine kadar 2925 sayılı Kanun kapsamında Tarım SSK statüsün de prim ödeme talebinde bulunmamış olanların bu tarihten sonra yaptığı ödemeler Bağ-Kur kapsamında değerlendirilecektir.Biliyorsunuz daha önce Bağkur kapsamında sigortalılığınız varsa talep etmeniz halinde 2925 sayılı Kanun kapsamında Tarım SSK sigortalılığına prim ödeyebiliyordunuz. Artık herkesi SSK statüsünden Bağ-Kur statüsüne almayı Sosyal Güvenlik Kurumu daha yerinde görüyor. Daha geç emeklilikler , daha fazla prim tahsilatı tüm yayınlanan genelgelerin ana konusu olarak yer alıyor.
Sigortalı olarak ay içinde 30 günden az çalışanların eksik gün sayılarını ek bir bildirim yapmaya gerek kalmadan borçlanarak otuz güne tamamlama imkanı getirildi. Daha önceden ay içinde çalıştığınız gün sayısını kuruma bildirmeniz gerekiyordu.Artık bildirim yapmanıza gerek yok. Borçlanma talebinizde istediğiniz aylar otuz güne tamamlanacak.
Yurt dışında Sosyal Güvenlik Sözleşmesi imzalanmamış ülkelerde çalışan veya ikamet edenlerin isteğe bağlı ödemesinde artık ek bir şart bulunmuyor. Önceden ikamet ve beyan şartı bulunuyordu. Artık Sosyal Güvenlik Anlaşması olmayan bir ülkede iseniz isteğe bağlı ödemeleriniz emeklilik priminize sayılacak ve günleriniz silinmeyecek.
Türkiye ‘de isteğe bağlı öderken Sosyal Güvenlik Sözleşmesi imzalanmayan bir ülkeye veya Sosyal Güvenlik Sözleşmesi imzalamış bile olsa Fransa, İsveç, İsviçre, İngiltere’ye ikametinizi alıyorsanız artık isteğe bağlı ödemeniz emekliliğinizde değerlendirilecektir. Bir sürü gurbetçi vatandaşımızın isteğe bağlı ödemelerini geçmişte iptal edip emekliliklerini iptal etmişlerdi.Şimdi doğruyu buldular ama bir sürü sigortalıyı da mağdur ettiler.
Yurt dışında bulunduğu sırada Türkiye ‘de sigortalı çalışması başlatılan vatandaşlarımızın önceden tüm sigorta süreleri yurt dışında olduğu için iptal ediliyordu. Artık 2020/21 sayılı genelge ile sigortalı çalışmanın başlangıcında yurt dışında olsanız dahi eğer çalışma devam ederken yurda giriş yaparsanız yurda giriş yaptığınız tarih itibariyle sigorta süreniz emekliliğinizde değerlendirilecek.
Yine yurt dışı borçlanma yapacağınız süreler içinde aynı tarihlere rastlayan bir silinmiş Bağ-Kur süreniz varsa bu süreler için yurt dışı borçlanma hakkı 202/21 sayılı genelge ile artık mümkün değil.Sosyal Güvenlik Kurumu vergi kaydın veya ortaklığın sebebiyle Bağkur sürelerin varken bu süreleri ödemeyip sildirdiysen aynı süreleri borçlanamazsın diyor. Eğer bu süreler için yurt dışı borçlanma istiyorsan tüm Bağ-Kur süreni ihya (canlandırma) ile ödemen gerekiyor diyor. Aynı şekilde silinmiş bir Bağ-Kur borcunuz varsa ve bu süreler için doğum borçlanması hakkımı kullanırım diye bir planınız varsa artık bunu da Sosyal Güvenlik Kurumu bozuyor. Bağ-Kur borcunu her ne kadar sildiysek de güne ihtiyacın varsa tüm silinen Bağ-Kur ‘u öde doğum borçlanması yapamazsın diyor.
İnşallah bir gün Sosyal Devlet olacağız. Sağlıcakla kalın

Bu hikaye nasıl biter?

“Sinema yazını da 12 Eylül’ü tahlil edemedi”