Söyleyemedim affet bizi hocam

degerli-ailesi
Metin AYDINOĞLU
19 Temmuz 2022
Deniz Gezmiş. Gözümün nuru. Yıllar önce karşı çıkmıştı. Etmedikleri hakaret, aşağılama kalmadı, idam bile ettiler matahmış gibi. Hüseyin İnan ve Yusuf Aslan ile beraber. Ayıbımız, utancımız, yüzkaramız, vicdan karamız. Üç fidan haklı çıktı işte. Karşılaştırma yapılmaz belki ama, durum minimal de olsa benzeri.  Yabancıya bağımlılık. TFF’ye karşı değilim. TFF bizim okulumuzdur, gururumuzdur, mektebimizdir, yuvamızdır. Alınan kararlara, MHK’ye getirilen birkaç etkili, yetkili isme karşıyım. Göreve getirilmeyenlere itirazım var. Hassas kurumlarımız böyle olmamalı. Tek derdim bu, kimsenin de adamı da değilim. Halil Erdoğan, İbrahim Fırla, Orhan Cebe, Oğuz Özden, Hakkı Gürüz, Avni Yelkenbiçer hocalarımın kemiklerini sızlatmaya hakkınız yok.
DİNİ, IRKI, MİLLİYETİ OLMAZ
‘Yabancılar bizden daha dürüst namuslu’ demek, yalanın daniskasıdır, gözü kapalı yabancı hayranlığıdır. ‘Sokakları tertemiz, bal dök yala, cezası bile var çöp atmanın’ deyip. Yurduma, memleketine, ata ana baba topraklarına döndüğünde ‘sokaklara sümkürerek, balgam atarak, herkes yapıyor ki’ demektir, yabancı hakem gelmesini istemek. ‘Bizimkiler çok dürüst, çok namuslu’ demek de çok anlamsız. Milliyetçilik, yurtseverlik, yerli malı kullanmayı istemek, vatanseverlik de asla değildir. Beceriksizliğin, yalanın dolanın, alavere dalaverenin dini, ırkı, milliyeti olmaz. Varsa da her yerde var.
KAPKARA FORMAMA İHANET
Yabancı hakem gelsin demek, istemek. O şanlı kapkara ve aydınlık dolu hakem formasına ihanettir. Getirmeyin, asla istemiyorum, istemiyoruz. Bizimkileri beğenmiyorsanız, temizlik yapın o zaman haklıysanız. Torpille, kartvizite prim verip yanlış kişileri seçmeyin, sonunda böyle gaflet olur işte. İyilere de sahip çıkın yalnız bırakmayın. Çözüm yabancıyı başımıza getirmek değil. Bizimkilerin hatası ayyuka çıkarılır da elin yabancısınınkini görmezden gelinir. Elin, yabancı kazma topçusu hata, yanlış yapar, forma hep onundur. Bizimki biraz formsuz olur, ıslıklar, hakaretler, küfürler gırla. Hakemi, topçusu bizimdir, sahip çıkın.
MÜŞFİK HOCAMA SÖYLEYEMEDİM
Müşfik Talaz. Hakem camiasının ‘yaş almış en büyüğü’, yaşayan efsanesi. Egepol Hastanesi’nde tedavisine devam ediliyor. Entübe edildi, anlıyor ama konuşamıyor. Ziyaret ediyorum sık sık. Kızları Emel hanımla, Nurcan hanımla, refakatçisi Eray beyle beraber haftalardır aynı yerde, yatakta. Torunu Ersu her gün Avustralya’dan arıyor. 91 yaşına geldi maşallah hocam. Yaşa bağlı marazlar da başladı. İngilizcesi harika olduğu kural yorumu süper, çevirileri yapan kişidir. Çok şeyler öğretti bize. TFF ile MHK kritikler, böyle değerlerimize ders vermeyi, anı aktarmayı uygun bulmuyor yıllardır. Çokseslilik iyi değilmiş, tek seslilik sanki çok harika. Görüyoruz işte, yetişenleri, yetiştirenleri. Yabancıya muhtaç bıraktılar. Yazıklar olsun. Prensibim ve de tıp etiği gereği, hasta yatağında fotoğraf çektirmiyorum, paylaşmıyorum. İnsan ve hasta haklarına aykırı. Zira gün o gün değil. Bilginiz olsun.
ARAMANIZ YETER
‘Yabancı hakem isterük’ nidalarıyla nutuk atanlar her zaman oldu. İzmir derbilerine bile İstanbul’dan, Ankara’dan Bursa’dan, Antalya’dan hakem gelmesine şiddetle karşı çıkandır Müşfik Talaz hocam. Kollarda serum, yatak altında diren, burunda, ağızda nefes alma cihazı. Söyleyemedim affet beni hocam, ‘yabancı hakem getiriyorlar’ diyemedim. Tansiyonunuz yükselirdi, bilirim. Sosyal medyada yazılan mesajların bazısını ve de isimleri okuyunca gözlerinizdeki ışıltıyı, görünce vazgeçtim. Yabancıları söylemekten. Sizin canınız, sağlığınız her şeyden önemli. Şifa diliyorum. Cevap veremese de dinliyor. Arayın lütfen Talat Tokat, Ertuğrul Dilek, Hasan Tahsin Ertam, Yavuz Karaozan, Hasan Ceylan, Engin Kurt, Oğuz Sarvan, Serdar Çakman, Reşat Çağan hocalarım arayın Allah rızası için, lütfen. Çok mutlu oluyor. Görmenizi isterim. Yarın çok geç olmadan.
ELİF’İME VOLEYBOLU SEVDİRDİNİZ
LGS yorgunu kızım Elif’ime, kanımca tüm kızlarımıza voleybolu sevindirdiniz. Gece maçlarını bile izledi. En büyük şampiyonluk da bu. Gönül şampiyonluğu. Teşekkürler, hepinize. Simge, Ebrar, Eda başta olmak üzere hepinizi çok sevdi. Elleriniz, yüreğiniz dert görmesin. Dün doğum günüm idi mesaj yollayan, arayan herkesten Allah razı olsun. İyi ki varsınız. Bugünlere getiren anama babama rahmet olsun. Bu fani dünyada 56 yılım bitti, 57’den saatler, gün almaya başladım bile. Vatana, millete hayırlı uğurlu
olsun.
unlu-yonetmen-erden-kiraldan-kotu-haber-cenazesi-istanbula-gonderildi

Erden Kıral’ın güzel anısına saygıyla…

Doğa ananın gözü üstümüzde