Spor yaparken beslenmeye dikkat!

Deniz ZÜNBÜLCAN
12 Temmuz 2021

Spor hem kilo kontrolü hem de sağlığımız için oldukça önemlidir. Zayıflamak spor yapmadan beslenme ile de elbette mümkündür ancak spor ile verilen kilolar daha verimlidir. Aynı zamanda spor yapmak kaslarınızı kuvvetlendireceği için daha fit bir görünüme sahip olmanızı sağlayacaktır.

Yaptığınız spor türü ve beslenmenize dikkat edip etmemeniz de çok önemlidir. Beslenmenize dikkat etmeden yaptığınız spor size kilo verdireceği ve sıkılaştıracağı gibi kilo almanıza da neden olabilir.

Tüketilen besinlerin içerikleri ve tüketilme zamanları kişiden kişiye göre değişkenlik gösterebilir. Ancak genel olarak öğününüz ana öğün niteliğini taşıyorsa yaklaşık 2 saat öncesinde kahvaltıysa yaklaşık 1-1,5 saat kadar önce besin alımını bırakabilirsiniz. Ara öğün niteliğinde bir öğün yaptıysanız da yaklaşık 30-45 dakika öncesinde besin alımını bırakabilirsiniz. 

TÜKETİLMEMESİ GEREKİYOR

Gaz yapıcı besinler: Antrenmanın hemen öncesinde sindirimi zor besinler ve gaz yapıcı besinlerin yenilmemesi gerekmektedir. Soğan, kurubaklagiller, karnabahar, brokoli, erik, armut, şeftali, süt, krema, brüksel lahanası vücutta gaz oluşumunu tetikleyici besinlerdir. Bu nedenle antrenman öncesi öğünlerde tüketilmemesi gerekmektedir.

Diüretik içecekler: Dehidratasyon yaşanmaması adına öncesi ve sırasında yeterli sıvı ve su tüketildiğine emin olunmalıdır. Bu dengeyi sağlayabilmek adına öncesi ve sonrası diüretik içeceklerin tüketimine dikkat edilmesi gerekmektedir. Çay, kahve, kafein içerikli içecekler diüretik içeceklerdendir.

Reflü tetikleyici besinler: Kahve, çikolata, baharatlar, gazlı içecekler, soğan, sarımsak, kızarmış yiyecekler, salça, domates, ekşi besinler reflüyü tetikleyebilen besinlerdir. Bu besinlerin tüketilmesi sağlığınızı ve performansınızı olumsuz etkileyebilir. Bu besinlerin dışında spesifik olarak sizi rahatsız eden besinleri keşfedip egzersiz öncesi beslenmenizden çıkarmanız da fayda vardır.

ÖĞÜN ALTERNATİFLERİ

Ana öğün niteliğindekiler:

Izgara balık+ salata + 1-2 dilim tam tahıllı ekmek 

Izgara tavukgöğsü+ salata + 1 su bardağı ayran + 1 porsiyon bulgur pilavı

Sebzeli hindi sote+ 1 kâse yoğurt+ 1 tane haşlanmış soğumuş patates 

Izgara somon+ 1 porsiyon fırın patates + bol salata 

 

Ara öğün niteliğindekiler:

1 porsiyon meyve + 1 su bardağı süt

1 bardak süt + ½ halka ananas + 6 tane çiğ fındık

2-3 tane galeta + 1 bardak ayran

1 tane activia + 5-6 tane çilek + 2 tam ceviz

1 bardak süt + 4 yemek kaşığı yulaf + 1 yemek kaşığı kuru üzüm 

1 küçük boy elma + 2 tatlı kaşığı fıstık ezmesi

Balıkesir Büyükşehir Belediyesi ‘İklim Değişikliği Çalışmaları’

Neden Ekinoks?