Şubat ayında bunları tüketin

subat-ayinda-bunlari-tuketin
Deniz ZÜNBÜLCAN
3 Şubat 2020

Mevsimine göre beslenmek vücudumuzun ihtiyacı olan besin ögelerini doğru miktarlarda karşılayabilmek için oldukça önemlidir. Vitamin, minerale de en çok ihtiyaç duyduğumuz hastalıkların ne yazık ki hızla yayıldığı bu günlerde mutlaka besin alımınıza dikkat edin. Ve şubat ayında bu meyve sebzeleri tüketmeyi ihmal etmeyin.

Lahana: Kükürtlü bileşikler, A , C ve K vitaminleri sayesinde antioksidan özelliği çok güçlü bir sebzedir. Bu nedenle de birçok hastalığa karşı koruyucu etkilidir. Yapraklarda bulunan lif ise bağırsak hareketlerini arttırarak kabızlık probleminin yaşanmasını önlemektedir.

Brokoli: Fitokimyasallar, sülforafen ve indolleri içerir. Aynı zamanda diyet lifininde iyi kaynağıdır. Antioksidan özelliğinin çok yüksek oluşu dikkatleri üzerine çekmektedir. Brokoli özellikle kolon ve akciğer kanserini önleyici özelliklere sahip bir sebze olarak bilinmektedir. Bunun yanında meme kanseri, prostat kanseri ve mide kanserlerinin de oluşumunu önleyebileceğini bilinmektedir.

Karnabar: K ve C vitamini, omega-3 yağ asitleri ve çeşitli türlerde antioksidanları içeriğinde barındıran karnabahar, kan damalarını plak oluşumundan uzak tutmaya, yüksek tansiyon hastalıklarını önlemeye ve kolesterol seviyelerini düzene sokmaya yardımcı oluyor. İçeriğinde K vitamini sayesinde iskelet yapısı sağlıklı durur, osteoporoz gibi kemik mineraller yoğunluğundaki kayıplarla ilgili koşulları önlemeye yardımcı olur. Bunun yanı sıra kemiklerin kireçlenmesini ve kan pıhtılaşmasının önüne geçer.

Nar: Potasyum, lif, C, A vitamini ve niasin içermektedir. Vitamin, mineral deposu olduğu gibi antioksidan açısından da oldukça zengindir. Ayrıca nar kış aylarında bağışıklık sistemini de güçlendirdiği için gribe karşı koruyucu olarak tüketilmesi gerekli olan bir meyvedir. İçeriğinde bulunan besin öğeleri ile kolesterolü düşürür, kalp sağlığını korur ve antioksidan içeriğinin gücü ile de kansere karşı koruyucu etki yaratır.

Greyfurt: C vitamininin çok iyi bir kaynağıdır. Bağışıklık sisteminin desteklenmesinde yardımcıdır. C vitamininden zengin besinler soğuk algınlığı semptomlarını azaltmaya yardımcıdır. C vitamininden zengin besinleri tüketen kişilerin kalp hastalıkları, kanser ve inmeye bağlı ölüm risklerini azalttıkları bulunmuştur. Ayrıca diyet lifi, A vitamini, potasyum, folat ve B5 vitamini için iyi bir kaynaktır. Fitokimyasallardan limonoid ve likopen içerir.

Ayva: A, B, C vitaminlerinden kalsiyum, potasyum, demir ve bakır minerallerinden zengin bir meyve olan ayva kalori değeri açısından da oldukça düşüktür. Kabızlık problemi olanlarda düzenli tüketildiğinde kabızlığı giderir. Suda çözünebilen lif olan pektin içeriği yüksektir. Bu sayede kolesterol seviyesini dengeler.

turk-ekonomisi-icin-en-buyuk-tehdit-istanbul-depremi

Türk ekonomisi için en büyük tehdit: İstanbul depremi

chpli-tascier-yerli-test-kiti-sozunun-uzerinden-iki-yil-gecti

Bir hastalık 30 milyon kişiyi öldürecek!