Suudi Arabistan büyük fırsat

İbrahim KOÇBAŞ
13 Ağustos 2020

Egeli ihracatçılar geçtiğimiz günlerde Orta Doğu ticaretini masaya yatırdı.
Cidde Ticaret Ataşesi Hıfzı Oğuz Korkmaz, korona virüs salgını sonrası Suudi Arabistan’ın dış ticaretindeki gelişmelerle ilgili bilgi verdi. Toplantı sonrası ihracat yaptığımız 20 ülke içinde dış satımı en fazla artırdığımız Suudi Arabistan’ın Türkiye ile her türlü iş birliğine hazır olduğu görüşü öne çıktı.
Öncelikle, Suudi Arabistan ile ticaret doğru bir yönelim.
Çünkü, dünyanın en büyük ekonomilerinden biri. Satın alma gücü paritesine göre dünyada 17’inci, cari fiyatlarla GYSH sıralamasına göre 18’inci sırada. Körfez İşbirliği Konseyi üyesi ülkeler arasında üretimin neredeyse yarısını sağlıyor. 34 milyonluk nüfusuyla bölgenin en büyük ülkesi.
Ülkenin güçlü yanları var… Dünyanın en büyük petrol ihracatçısı. Petrole bağlı olarak döviz gelirlerini artırdı. Sabit döviz kur rejimi uygulanıyor. Bu da kurda istikrarın olduğunun göstergesi. ABD ve İngiltere ile ciddi ilişkileri var. Teknolojik alt yapısını bu ülkelerden transfer ediyor. Bankacılıktan sigortacılık sektörlerine kadar bir çok alanda teknolojik alt yapısı sağlam.
Zayıf yanlarına gelince; bir kere petrole bağımlı bir ülke. Yani petrol gelirindeki düşüş ekonomiyi etkiliyor. Yüksek yatırım maliyetleri var. Alışık olduğumuz iş yapma kültürü yok.
Bununla birlikte aslında bir fırsatlar ülkesi…
Suudi Arabistan’ın ‘Vizyon 2030’ projesi var. Petrole bağımlılığı azaltmak için ekonominin çeşitlendirilmesi hedefleniyor. Turizm, sağlık, eğitim, teknoloji yatırımlarının yapılması amaçlanıyor. Ülkenin bu projeyle dışarıya daha açık bir ülke olma hedefi var.
Bizim açımızdan iyimser bir tablo karşımızda… Çünkü Türk malı algısı ülkede yüksek seviyede. Siyasi ilişkilerde pek de olumlu seyretmeyen bir hava hakim olsa da Türk malı diğer menşeili ülkelere göre daha çok tercih ediliyor.
İthalatına gelince…
Cep telefonu, otomobil, hafif yağlar, ilaçlar, hava araçları ve aksam parçaları, işlenmemiş altın, fener gemileri, yangın söndürme gemileri, yüzer vinçler, yüzer havuzlar, ses-görüntü/ diğer bilgileri almaya çevirmeye vermeye yeniden oluşturmaya mahsus makinalar, su taşıtları.
2019’da Suudi Arabistan’a ihracatımız yüzde 25 artış, ithalatımız ise yüzde 10,4 azalış kaydetti. 2019’da ihracatımız 3,3 milyar dolar. En fazla ihracat yaptığımız 15’inci ülke.
2020 ocak-haziran döneminde ihracatımız yüzde 18,8, ithalatımız yüzde 22,7 azaldı. İlk yarıda, mart ve nisan aylarında ekonomi tamamıyla kapalıydı. Durum böyle olunca tüm dünyada olduğu gibi ithalatta daralma geldi. Haziran’da yüzde 30’un üzerinde ihracat artışı gerçekleştirdik.
Pandeminin yoğun olduğu dönemde ihracat yapılmasına rağmen tedarikçilerin üstlerine düşeni yapmadığına dair geri bildirimler alınıyor.
Bize düşen görev pandemiye rağmen güçlendirdiğimiz ticari ilişkilerin sürekliliği…
Bu süreçte her türlü senaryoya hazırlıklı olmalı, soğukkanlılığımızı koruyarak ihracatımıza devam etmeliyiz…

Buca’ya cezaevi müjdesi

Yasak, fazla para asker-sivil açık ara