Taçsız Kral ile Süper Star Sema Çay Bahçesi’nde

tacsiz-kral-ile-super-star-sema-cay-bahcesinde
Metin AYDINOĞLU
7 Nisan 2020

Yokluk zamanıydı yoktu işte, zor yıllardı ama gel gör ki, çok özlüyoruz o günleri. Şimdi çok olan o vakitler azdı ama özdü, yetiyordu, israf olmazdı. Komşuluk vardı, saygı, hoşgörü, metanet, adalet, insaf vardı. Bırakın şu günlerde burnumuzun dibindeki adını bile bilmediğimiz komşumuzu, geçmiş zamanlarda üç ev ötedekinden üç domates, 4 biber almaya giderdik. ‘Akşam size oturmaya gelecek annem babam müsait misiniz’ de derdik. Domatesin, biberin yerine ev baklavası, tarhana götürürdük, eli boş gidilmezdi. Gaz, ekmek, yağ kuyruğu vardı, mecburduk beklerdik ama kadir kıymet bilirdik, çöpe atmazdık, lavaboya dökemezdik. Şimdi mağazalara hücum ediliyor. Giden canlara üzülüyoruz, çok kötü bir tablo, gidişat var, minnacık virüs bizi, tüm dünyayı hizaya getirecek. İnsanlığımızı hatırlatıyor, sağlığımızın, canımızın kıymetini bize maalesef başka türlü öğretiyor, sil baştan.

EVDE KALANLARIMIZA NOSTALJİ

Avrupa’ya seyahat hayalleriyle şartlanarak, yaşamı kendine zehir eden ama evinin arka sokağından bir kere bile geçmeyen, sokağa çıkmayı bile özleyen insanlara döndük. Evde kalanlarımız için tarihi bir fotoğraf koyduk sayfamıza. Çocukluğumun geçtiği Kadifekale’den. Kale girişinin hemen önünde, çay bahçesi vardı. Enfes manzara, böyle bir konum, İzmir’in hiç bir yerinde yok. Yıl 1965, ben daha doğmamışım Sema Çay Bahçesi. Tahta masa, tahta sandalye, doğal, sağlıklı. Müziğimizin Süper Star’ı Ajda Pekkan ile futbolumuzun mümtaz ismi Damlacık ve İzmirspor’da keşfedilen Galatasaray ve Milli Takımımızın golcüsü Metin Oktay, Taç Kral filmi çekilirken, körfez manzarasıyla çay içiyorlar. Gel de özleme o günleri, geçecek bu virüs günleri. Fotoğrafı renklendiren Süleyman Uyan’ın emeğine sağlık.

SONUN ÇÖPLÜK OLSUN SİGARA

Geçecek bugünler, önlemimizi almaktan başka çaremiz yok. Bu virüsün panzehiri temizlik, dikkatli olmak, önlem almak, küçümsememek, bilimsel düşünmek, aklı ve zekayı kullanmak. Spor camiasından da COVİD-19’a yakalananlar, testi pozitif çıkanlar, tedavi görenler, şifa bulanlar, yaşamını yitirenler var. Kaybettiklerimize rahmet, tedavisi olumlu yanıt verenlere, hasta olmayanlarımıza da şifalar, sağlıklı günler diliyorum. Sigara içmemek en büyük tedavi unsuru bu hastalıkta, bırakın şu zıkkımı n’olur, atın çöpe gitsin. O sizi bırakmadan.

HAKEMLER, FUTBOLCULAR SEVİNDİRİYOR

Zonguldak Bölgesi futbol il hakemlerinden Eren Ferhat Çelik ile eşi Tuğçe Yozgatlı Çelik Coronavirüs tanısıyla Bülent Ecevit Hastanesi’nde tedavi altına alındı. Umarım inşallah en kısa zamanda atlatırlar, tüm hastalarımıza şifalar, evden çıkmayanlarımıza, mağdur durumda kalanlarımıza sabırlar diliyorum. Spor çevreleri yardım, destek yarışına girdiler adeta, gurur duyuyorum bu kardeşlerimizden, Allah hepsinden razı olsun. Kimi sosyal medyaya yansıyor, kimi haber yapılıyor, görünmeyen, ön plana çıkmak istemeyen, sessiz sedasız emek verenler de hayli fazla. Görünen, görünmeyen herkese minnettarız.

BİZ BUYUZ İŞTE

Şimdi isim ve konum bildirimi yapacağım ama fark ettiğim, gördüğüm bunlar, diğerleri lütfen gönül koymasın. Amaç reklam değil sevap, iyilik, destek, parolamız bu. Türkiye Faal Futbol Hakemleri ve Gözlemcileri Derneği’nin Amasya ve Bolu İl Şubeleri ile Aliağalı taraftarlar ile Manisalı sporcular kolileri doldurarak tek tek belirledikleri evleri dolaştı, gönülleri fethetti, çocukları, hastaları, yaşlıları sevindirdi. Yalnız olmadıklarını gösterdiler, hissettirdiler, attıkları her adım onların koruyucusu olsun. Bize zeki, çevik tamam da ahlaklı sporcu da gerek, yaşasın insanlık, işte biz buyuz. Farkına vardık, durmayız artık.

guvercin-yalnizligi-gul-saticisi

Güvercin yalnızlığı ‘gül satıcısı’

koronaviruse-karsi-dogru-bilinen-yanlislar

Koronayak olmayalım