Taçsız Kral sahaya iniyor

Metin AYDINOĞLU
10 Aralık 2021

Vizyonspor, Konak Belediyesi ile TÜRFAD ile ortak yapımıdır, Metin Oktay Süper Ligi. Dile kolay tam 29 kez küçük halı sahada oynandı. 30.’su büyük sahaya taşınıyor artık, ilk kez. Taçsız Kral, mükemmel insan, unutulmaz sporcu Metin Oktay’ın aziz hatırasına düzenlenen şampiyona için, Şirket, Banka, Resmi Kurum takımları kabul edilecek. Müsabakalar Atatürk Stadı 1 ve 2 Nolu Yan Sahalarda, cumartesi ile pazar günleri oynanacak. Milli hakem Faik Köksal ile efsane kaleci Erkan Köksal konuyla yakından ilgileniyor. www.basarihalisaha.com adresinden detaylı bilgi alıp, başvuru yapabilirsiniz. Kura çekimi 7 Ocak 2022 Cuma günü yapılacak, kısa süre sonra da lig başlayacak. Spor güzeldir, özlediniz değil mi, Metin Oktay aşkıyla, haydi sahaya. O göbek eriyecek, başka yolu yok bunun.

AHDE VEFA NERDE ?

Galatasaraylı bir arkadaşım ‘Çok severdim rahmetliyi. Yazık üzüldüm bir çelenk bile yollamadı bizim takım’ dedi, ağlamaklı haliyle. ‘Haklısın ama üzme kendini, koskoca kulüpten Fenerbahçe’den ön planda olan kişilerden bir kişi bile gelmedi o kadar çok imkanları olduğu halde, yazıklar olsun’ deyiverdim. Oysa Galatasaray’dan Beşiktaş’tan bile bekledim. O sadece Fenerbahçeli Osman Arpacıoğlu değil ki, Milli Takımımızın da efsane kaptanıydı. Düzgün adamdı, kimseyi kandırmadı. Hakkını helal et güzel insan, mekânın cennet olsun.

CEMAL BAŞKANIMA SAYGILARIMLA

3 ay önce konuştuk en son. Detamat Matbaacılık tarafından ilk baskısı Nisan 2021’de yayımlanan Cemal Başkan – Cemal Aydın kitabını okudum, haberini de yaptım, yazdım. Teşekkür için telefon açma nezaketinde bulundu, üşenmeden, küçümsemeden. ‘İzmir’e gelince görüşelim daha çok anlatacaklarım var’ dedi. Anlatamadı. 1 hafta sonra aradım sesini beğenmedim, durgun ve yorgundu, tonu. ‘Başkanım dikkat edin kendinizi yormayın’ dedim. Meğer son görüşmemizmiş. Birkaç kez daha aradım, görüşemedim, telefonunu başkaları açtı, bilgi verdi. Sonra ‘Durumu iyi değil’ dedi Reşat Çağan hocam. Kaybettik, Avukat Cemal Aydın başkanımı, ruhu şad, mekânı cennet olsun. Hafta sonu oynanacak tüm maçlarda Ankaragücü ve Kulüpler Birliği’nin efsane başkanı için 1 dakikalık saygı duruşunda bulunulacak. Hoşça kal Cemal Başkan’ım.

EMNİYET İN SAĞLIK OUT

‘Emniyet yoksa maçı başlatmayın’ talimatı yazılı olarak var.  Oynatılmıyor. ‘ Sağlıkçı yoksa maçı başlatmayın’ talimatı yok. Neden ? Niye ? Niçin ?

Ne hakla ? diye yazıp çiziyoruz. Korona illeti yüzünden kalpler teklemeye, bağışıklık sistemi çökmeye başladı. Tedbir almak gerek. 5 yedek oyuncu hakkı neden veriliyor, sağlık için. Ama sağlıkçı olması şart değil. Ne yazık ki. Bir imzaya bakar, epi topu. Emniyet canı korumak için varsa, şartsa. Can kurtaran sağlıkçı niye olmaz. Niye şart koşulmaz. Can giderse emniyet ne işe yarar ki. Son model arabanı güvenilir birine verip direksiyona geç diyorsun, ya yüksek tansiyonu, kriz veya nöbet geçirirse varsa, buna benziyor. Her ikisine de yazık değil mi ?

BİR İMZAYA BAKAR

İki olay yaşadık. Biri İzmir’de diğeri Ankara’da. Ülküspor – Karabağlar Gençyıldızspor maçında Karabağlar ekibinden Furkan Özergene rakibiyle çarpıştı, yere yığıldı kaldı hareketsizce, nefes alamadı. Durumu fark eden Ülküspor kaptanı, eğitimci, ilk yardımı bilen, merak eden, okuyan Halil Arslan, maçı filan bıraktı, yardıma koştu. Ankara’da Genç Kızlar, Atatürk Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi – Batıkent Lisesi maçı. Furkan Özergene’nin başına gelenin aynısını Yağmur Demirkol yaşadı. Her iki takım da panik yaşadı. 200 metre ötedeki hastaneden ambulans 25 dakikada geldi. Bunu niye mi yazdım. Okumaya devam edin lütfen. Her iki maçta da sağlık görevlisi de vardı. Ee dediğinizi duyar gibiyim, sorun nerde ? Evet sağlıkçı vardı, doğrusu da olması gereken de bu. Ya olmasaydı ? Allah korusun, Allah korudu diyorsunuz

değil mi ? Yaradanım insanız ya, akıl, fikir, düşünme yetisi vermiş bizlere, kullansak iyi olmaz mı ? Ya Furkan ile Yağmur’un başına bir şey gelseydi. İlla bir şey gelmesi mi gerek. Ders alsak ya. Canlara kıymayın efendiler, bir talimata, imzaya bakar. Kaleminiz yoksa göndereyim. Kanun değil, alt tarafı bir talimata ‘Sağlık görevlisi yoksa maçı başlatmayın, oynatmayın’ maddesi konacak, onaylanacak, o kadar. Şükürler olsun Yağmur ile Furkan Allah’ım bizi bağışladı. Ya sağlıkçı olmasaydı ?

BİLİYOR MUSUNUZ ?

VAR’a teslim olup, robot hakemlik yapan bizim hakemlerimiz, beğenilmiyor, ben de beğenmiyorum. Hata değil konu. Ülkemizde harika maç yöneten hakemi mumla arasak bile bulamıyoruz, derken. Geçen hafta oynanan Avrupa maçlarında hiçbir hakemimize görev verilmedi. Evet, görev yok. Yedek listeye bile almadılar. Utanç verici bir tablo. Türkiye’de beğenilmiyor, Avrupa’dan da istenmiyor. Eserinizle gurur duyun.

KADINA ŞİDDETİ KANIKSAMA

‘Bugün (ayın 7’si) 7 attınız (gelecek ay) 6’sında (en az) 6 atarsınız’ diyen göbekli, spor yapmayan, sahada terlememiş, topu bilmeyen takım elbiseli, kravatlı yönetici. Kazandılar ya. Bu sportmenlik dışı lafa kahkahalarla gülen dişi kramponlar. ‘Prim ne kadar’ deyince susturulan başka bir kadın sporcu.  Buluşmanın adı ne ‘Kadına Şiddete Hayır’. Basın toplantısında ‘Penaltı verilmeyebilirdi, kırmızı karta gerek yoktu, sarı kartla geçiştirebilirdi’ şeklinde futbol fukarası laflar sarf eden, kadın antrenör. Maçın özelliği ne ‘Kadına Şiddete Hayır’ mesajı vermek. Kadın duygusallığı ile ‘Çok üzgünüz, mutlaka telafi edeceğiz’ diye daha şimdiden rövanşa şartlanan bir hanımefendi, takım kaptanı. Olayı spor değil skor olarak görüp, çok garip konuşan kadın yorumcu. Ben size daha ne diyeyim. Sözde ‘Kadına Şiddete Hayır’ deyip, ateşe atmayın kadın sporcularımızı. Derbiniz, ezeli, ebedi rekabetiniz batsın. Sayenizde futbol paraya, holiganlığa döndü. Böyle oynanacaksa, gelmeyin. Kibarca, asil kadın ruhuyla oynayan kadınlarımız bize yeter. Zevkle takip ediyoruz. Derbiye filan gerek yok. Bari kadınlar ligini, rahat bırakın, bir huzur verin. Kadınlarımızı, kendinize benzetmeyin.

 GÜZELTEPESPOR’DA HAYAT VAR

İşi gücü top oynamak olan bundan da çuvalla para kazanan Süper Lig topçuları, sık sık maça çıkmaktan şikâyet ederken, çıkıp çatır çatır amatörce top oynayan evlatlarımız var. Yıldızı gün geçtikçe parlayan İzmir ekibi Güzeltepespor, 24 saat içinde iki maça çıktı. İki farklı kategoride oynadılar. Skor önemli değil ama merak edersiniz, diye yazıyorum. İkisini de kazandılar. İki maçta 6 gol attılar, 1 gol yediler. Güzeltepespor’da 8 futbolcu, iki maçta da forma giydi. Yorulmadılar, yorulduk demediler. Takip edin bu çocukları ey İzmir kulüpleri, kapıp İstanbul’a Ankara’ya götürmesinler.

2022-yeniyil

Zamting!

terziler

Bilinen tarihe güç katan bir köy müzesi: Takmak Müzesi