Taksiye düzenleme şart

taksici-temsilcileri-ibbnin-taksi-plakasi-uygulamasini-yargiya-tasiyacak
Ahmet Buğra TOKMAKOĞLU
1 Aralık 2022

İstanbul’un taksi sorunu en az İstanbullular kadar yolu yılda bir kez bile olsun İstanbul’a düşen herkesin sorunu. Kaldı ki Türkiye’de en çok ziyaretçi ağırlayan kentlerin başında gelen İstanbul’u her yıl ortalama 15-18 milyon bandında yabancı ziyaret ediyor.

Trafiğe kayıtlı 17 bin taksinin bulunduğu İstanbul’da halihazırdaki nüfusa şehrin günlük ziyaretçi sayısını da ekleyince hem içinden çıkılmaz bir trafik hem de taksi bulamayan üzgün müşteriler ekleniyor.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin UKOME toplantılarında 14 kez reddedilen yeni taksi teklifi konusunda halkın sabrı taşmak üzere. Yolcu seçen, kısa mesafe beğenmeyen, turistlere hizmet edip döviz cinsinden gelir elde etmek isteyen bazı taksici esnafının bu olumsuz tavırları toplumda ciddi anlamda memnuniyetsizlik yaratıyor.

Toplumun her kesiminden yükselen seslerin karşısında iktidarın taksi sayısının artırılması yönündeki talepleri görmezden gelmesi umarım oylara olumsuz yansımaz.

İstanbul’daki taksi ve taksici sorunundan bahsederken İzmir’i de görmezden gelmemek gerek. Özellikle akşam ve sabah işe gidiş saatlerinde İzmir’de taksi bulmak mümkün olmuyor. Zaman zaman 4-5 taksi durağını arayıp taksi yok cevabını alınca insan çaresiz kalıyor.

İzmir’de taksi sorunu yok diyenleri pik saatlerde taksi bulmaya davet ediyorum.

STANDART YOK

Bir diğer taksi sorunu ise sistemin her yerde aynı standartta çalışmaması. Karşıyaka’da bir taksi durağındaki farklı şoförler evcil hayvanla taşımacılığa ilişkin farklı gerekçeler sunabiliyor. Bir şoför köpekle yolcu taşımaktan memnuniyet duyarken bir diğer taksi şoförü ise ‘Bir daha duraktan taksi çağırmayın, biz hayvan mayvan taşımıyoruz’ diyebiliyor.

Az önce evcil hayvanla ilgili verdiğim örneği Karşıyaka Demirköprü Taksi Durağı’nda bir yakınım yaşadı. Bir gün önce aynı taksi durağından taksi çağırıp köpeğiyle yolculuk eden yakınım ertesi gün aynı taksi durağından taksi çağırınca başka bir tepkiyle karşılaşmış.

Adrese gelen taksi şoförü kucağındaki köpeği görünce köpek taşımıyorum deyip azarlamış. Taksi durağını arayıp yardım isteyen yakınıma bu kez telefondaki kişi üst perdeden konuşup, bir daha aramamasını söylemiş.

Taksi bulamama konusunun yanında temel iletişim becerileri noktasında taksi sürücülerinin ve durak kahyalarının eğitim alması şart. Bir taksi durağı ya da sürücü farklı gerekçelerle evcil hayvan taşımak istemeyebilir, ancak bunu ifade etme biçimi her açıdan önem taşıyor.

Yine de birkaç sürücünün yaptığını tüm taksi esnafına mal etmek gibi yanlışın içine düşmemek lazım. İzmir’de çok nadir de olsa kısa mesafe beğenmeyen taksicilere rastlanıyor ancak şikayet halinde oda gereken uyarı ve cezayı uyguluyor.

Halkın iyi hizmet alabilmesi için sistemdeki açık noktaları tespit edip, ihtiyaca göre adımlar atılmalı.