Tarihi felaket denilebilir

marmaris-orhaniye-yeniden-yanmaya-basladi
Haldun ÇIRAY
4 Ağustos 2021

Orman yangınlarından söz ediyorum. Orman yangınları birden çok nedenle ortaya çıkar;

1-İhmal dikkatsizlik kasıtla (piknik ateşleri, sigara izmaritleri, her türlü tedbirsiz ateş yakılması, bitişik arazilerde anız yakılması, kırık cam şişelerinin mercek gibi iş görmesi, kasıtlı yakmak, tarla açmak amaçlı, gizlenecek bir şeyi yok etmek için, yabani hayvanları çıkartmak için, kuruma karşı kasıtla)

2-Ülke casusları

3-Terör nedeniyle

4-Ticari beklentiler için

5-Aşırı sıcaklarda sürtünmeden çıkan kıvılcımlar

6- Kuru otların ve ağaç diplerindeki kurumuş örtünün tutuşması ile ortaya çıkar.

Yıllar itibarı ile birçok kasıtlı sebepler azalmaktadır. Ancak bu yıl son derece denetimsiz bir yazlık akımı orman yangınlarının en büyük sebebi olduğu kesin. Yol boyları kuru ot temizlikleri en çok ihmal edilmiş tehlikeli durumlardı. Konumuz nedenleri öğrenmek ortandan kaldırmaya çalışmak ve en büyük milli serveti korumak bu vasıta ile ülke gelişmesini ve sağlıklı nesil yetişmesini sağlamak. Çam ağacı 30-35 yılda verimli olabiliyor yıllar geçtikçe kıymetleniyor. Marmara, Ege, Akdeniz, Hatay yöreleri özellikle çam ormanı açısından çok değerli. Bu yörelerdeki çam ağaçları ayrıca gelişmiş ve görsel olmakla turizm için çok cazip alanlardır. Orman yangınları ülkemizde senenin belli zamanlarında özellikle yaz aylarında çeşitli nedenlerle çıkmaktadır. Orman yangınları kurum Çalışanları tarafından dikkatle takip edilir. Orman Genel Müdürlüğü’ne bağlı çok yerde gözetleme kuleleri mevcuttur. Orman yangınları için her türlü itinayı gösterirler.

28 Temmuz’da Antalya’nın Manavgat ilçesinde başlayan ve ardından 26 farklı ilde çıkan yangınlara müdahale halen devam ediyor ancak hızla durum değişiklikleri olmakta

8 kişinin yaşamını yitirmesi ülkeyi yasa boğdu. Ya diğer binlerce canlının ölümü felaketin katmerlisi oluyor.

Binlerce sera alanının yok olması evlerin yanması köylerin boşaltılmasına neden olundu.

Otellerin dahi boşaltılması sonucunda maddi manevi zararın boyutlarını düşünmek bile istemiyoruz. Yazıyı yazarken İstiklal Marşı çalıyor, gözüm kayıyor olimpiyatlarda ilk altın madalya ve Mete Gazoz kürsüde, kadın voleybol takımımız ise çeyrek finalde ve yürekleri parçalatacak bir görüntü yangından kurtarılan kaplumbağanın kana kana su içmesi hali. Hüzne sevinç karışırken telefonlara düşen yardım talepleri tam bir görgüsüzlük. Yangına koşan insanların var gücü ile çalışması gözleri dolduracak kadar harika. Milletin orman yangınlarındaki tavrı ‘Heyt bre! Bu millet yıkılmaz!’ dedirtiyor. Gençlere ölüm bile vız geliyordu. Tam alnından öpülesi gençler tam bu durumda telefonlara yardım talepleri ayıp ayıp!

Millet böyle çalışırken sosyal medyada yalan yazmak kadar şerefsizlik olamaz. Utanmaz hainler.26 ilde başlayan 32 ile ulaşan yangında orman çalışanları hayatlarını hiçe sayarak koşuşturması bütün dünyayı kendine hayran bıraktı. Şu anda 117 yangın alanının 101 merkezi kontrol altında haberini alıyorum. (Sık değişiyor) Bir şey bilmeden tartışmak ise yangını söndürmek için şehit olanları ve milleti üzer. Meseleyi iyi bilmeyenlerin senaryolar ile boş tartışma ve yaftaları çok yanlış. Yaşadığımız yangınlarda bir tek gerçek var.

Bakanlığın bir ön görüsü yok yangınlar işin ciddi bir tedbir hali yok. Orman yangınları söndürülmesi çok zor olan bozanda mümkün olmayan yangınlardır. Mesele THK meselesi değil mesele orman bakanlığının ve devletin sorumluluğudur. Oto yollarda kuru ot temizliği, ağaç aralamaları…

Orman yolları makta aralarının genişletilmesi, gözetleme kulelerinin durumlarının kontrol edilmesi işlerimin yapılmış olduğunu düşünüyoruz tabi. Özetlersek; kusura bakmasınlar ülkede iyidir kötüdür yabancı yazlık çılgınlığı ile yol güzergahları için tedbir alınmamıştır. Kısaca bakanlık ne yapması gerektiğini bilmediği, işini ihmal ettiği yetersizliğine tevatür ile savunma yaptığı. Her tartışma çene suyu pilav ve boş laf. Bakanlık görevin ciddiyetinden uzak ve tek sorumlu esasen bu bakanlık maalesef hep böyle. Ayrılmalısınız Sayın Bakanım!

Ciğerlerimiz yanıyor

Ekolojik terör saldırısı!