Tarihi Kemeraltı Çarşısı’nı kurtarmak!

isyerleri-su-basan-kemeralti-esnafindan-izsuya-tepkii
Hakan SERBEST
14 Ocak 2022

İzmirli olup da Tarihi Kemeraltı Çarşısı’nı gezmeyen, alışveriş yapmayanınız yoktur. Çocukluğumda bayram önceleri rahmetli annemin benim ve kardeşimin elinden tutarak ve genellikle de çekiştererek soktuğu çarşıda her ne kadar sıkılsam da eski Kemeraltı Karakolu’nun karşısındaki büfeden karadut ya da turşuculardan içtiğim bir bardak turşunun tadı hala damağımdadır. ESHOT çalışanı rahmetli babamın belki de sürekli mesai yapmasından kaynaklı annemli Kemeraltı gezilerinin bende bıraktığı tat bu. Evlilik döneminde ve sonrasında bir dönem daha Tarihi Kemeraltı Çarşısı’nda alışveriş hafızası bende var. Ancak son yıllarda çok elzem olmadıktan sonra tarihi çarşıya inmişliğim yok.

DONANIMLI BAŞKAN

Bunun nedenini sorguladım dün canlı yayın konuğumuz Tarihi Kemeraltı Derneği Başkanı Sayın Semih Girgin ile sohbetimizden sonra. Öncelikle şunu belirtmem gerektiği düşüncesindeyim. Sayın Girgin, Kemeraltı’nda büyümüş, konulara oldukça hakim, sorunları ve çözüm yollarını bir çırpıda sayabilecek kadar da donanımlı. Tarihi çarşının hak ettiği değeri alamadığı tespitime katılmakla birlikte İzmir Valiliği’nde bir Vali Yardımcısı’nın Kemeraltı’ndan sorumlu olduğu bilgisini veriyor. Yani devlet bu unutulmaya yüz tutmuş merkezle ilgileniyor. Bu güzel notla birlikte gece boyu açık, pırıl pırıl ışıklandırılmış, bazı bölgelerde üstü kapatılmış, İzmirli’yi alışveriş merkezlerinin tekelinden ve yüksek fiyatından kurtaracak, vatandaşın ‘Nasıl olur?’ diye düşünmeden gidebileceği bir çarşı yapmak da mümkün.

OTOPARK SORUNU

Öncelikle Sayın Başkan’la hemfikir olduğumuz konu otopark sorunu. Bu sorunu çözmek için Başkan Girgin’e göre büyük otoparklar yapmak çözüm olabilir ancak öncelikle çarşı çalışanlarının Kemeraltı’na kendi araçlarıyla gelmekten vazgeçmeleri gerekiyor. İkinci önemli konu hanutçuların (Bağırarak müşteri çekmeye çalışanlar) engellenmesi gerektiği. Girgin, yeni yeni bu tacizin önüne geçebildikleri itirafını yapıyor. Zabıtanın da bazen hanutçular karşısında çaresiz kaldığı gerçeğini de göz ardı etmemek lazım. Tabii ki ben sade vatandaş olarak ailemle herhangi bir saldırı, üsteleme, abartma olmadan alışveriş yapmak isterim. Bunu sağlamak biraz da emniyet güçlerinin görevi diye düşünüyorum. Belediye zabıtalarının yetkisi de bir yere kadar. Kemeraltı’nda çözülmesi gereken bir diğer konu da mekan sahiplerinin alışveriş yapanlara tavrı. Dokunmadan bir giysi alınabileceğini sanmıyorum. Alışveriş merkezlerindeki mağazalarda her türlü özgürlüğü bulan kadınlarımızı çarşıya çekmek istiyorsanız ürünlere dokunulması sizleri rahatsız etmemeli. İnsanlara hoyratça davranarak müşteri kazanamazsınız.

Gelelim sorunların bence en önemlisine. Tarihi Kemeraltı Çarşısı’nın turist kafilelerinin bir durağı haline getirilmesi. Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer’in İzmir için hedef gösterdiği 4-5 milyon turist hedefine ulaşmak tabii ki mümkün. Uygun planlama ve tanıtım çalışmaları yapıldığı taktirde. Ee söylemeye gerek yok, Tarihi Kemeraltı Çarşısı’nı seyehat acentelerinin bir destinasyonu haline getirmeden bu hedefi tutturmak hayalin ötesine geçemez.

Ezcümle: İzmir’i sevenler, bu kent için kalbi atanlar bir an önce harekete geçmeli. Ekonomik kriz ve pandeminin vurduğu kentin bence ekonomik kalbi Tarihi Kemeraltı’nı bir an önce ayağa kaldırmak için gerekenler yapılmalı…

soguk-hava

Biraz soğuk biraz lezzet!

Çocuklarımız kendimize emanet