Tarım, Kooperatifçilik Tariş ve TKK

taris
Haldun ÇIRAY
16 Haziran 2021

Bildiğiniz gibi tarımsal kooperatifçiliği seviyoruz.

Kalkınmamız da tek model kooperatifçilik diyerek yeri göğü inletiyoruz. Tarım konulu yayınlar son zamanlarda rekor kırıyor. Birçok televizyon gayet iyi niyetle tarımın bütün konularını ekranlarından düşürmüyor. Tarım hakkındaki olumlu yayınlar faydalı. Şimdi olumsuz tarafa bakalım ve Türk çiftçisini uyanık olmaya çağıralım. Tabi medyanın da dikkatini çekelim. Konu iki üç yıldır Suriye’den resmî kaçak ne olduğu belirsiz ülkemize giren zeytinyağları. Afrin ve İdlip’ten gelen bu zeytinyağlarının kaydı var mı? Bunların hiçbiri bilinmiyor. Afrin girişli zeytinyağlarının pazarlanmasında büyük bir organize suç örgütünün parmağı varsa bunun da araştırılması gerek. Bazı zeytin ve zeytinyağı kurumları aylar evvel Afrin’de paketleme işlemi yapacağız dediklerinde biz köşe yazımızda söylediklerinin amacı dışında iş yapılacağını, yazmıştık ve öylede oldu.

DÖKME YAĞ

İhracatçılar başvuruyor ihtiyacı olan zeytinyağı için bankaya parasını yatırıyor. Afrin’den tenekeler ile getirilen yağlar tenekelerden boşaltılarak dökme yağa dönüştürülüyor. Dökmeye dönüştürülen yağ böylece Suriye yağı olmaktan çıkıyor. Bazen de Türk gıda kodeksine göre sertifikalandırılıyor. Hatta yanıltıcı reçel, jöle, marmelat ve tatlandırılmış kestane püresi tebliğine uygun etiketi zeytinyağı sertika nosu gibi kullandıkları dahi olabiliyor. Bir köşe yazarına kalırsa bir yılda Afrin’den 700 bin ton zeytinyağı geliyor. Bu da büyük rakam diye övünç konusu yapılıyor. Bir kuruma göre Suriye’den 50 bin ton zeytinyağ girdiği, TARİŞ genel kurul tutanağında ise 40 bin ton zeytinyağı geldiği, TKK”nin ise 90 bin ton Afrin zeytinyağını pazarlamak için ABD’ye gittiği iddia ediliyor. Antalya Ticaret Borsası Başkan Yardımcısı Zafer Tan, kalite ve fiyatın Afrin yağı nedeni ile düştüğünü, konu hakkında TBMM’ye verilen önergeye ise ticari sır diye cevap alınamadığını söylüyor. Pazar akşam üzeri (geçtiğimiz bir pazar) 5 TIR, gece saat 24 civarında 3 TIR zeytinyağının giriş yaptığı, serbest bölgelere götürülmeyerek kayıt altına alınmasına mani olunduğu iddia ediliyor.

Yani Afrin zeytinyağları ülkeye kaçak giriyor. Bu arada TARİŞ Zeytinyağı fiyatlarını 26 TL’den 28 TL çektiğini açıklıyor. Sözde ihracatçı fırsatçılar da çok miktarda Afrin zeytinyağlarını iç piyasaya sürmekte zaman kaybetmiyor. Antakya ve Reyhanlı’dan tankerlerle giren Suriye yağları Aydın, İzmir, Ayvalık, Manisa, İzmir gibi şehirlerde alıcısı hazır kişilere teslim edildiği iddialar arasındadır. Türk tarımı böylemi kalkınacak. Bu TARİŞ bu TKK birlikleri ve kooperatifleri ile mi kalkınacak. Yazık tarih sizi çok kötü yazacak. Çiftçiler tarıma ihanet varsa asla da unutmayacak.

risk-grubundakiler-ile-60-yas-uzeri-ve-esleri-icin-asilama-basladi

Aşı üreten ülkeden bekleyen ülkeye…

Kimse ama hiç kimse vazgeçilmez değildir!