Tatil planları ama bir sonraki haftaya!

tatil-planlari-ama-bir-sonraki-haftaya
Ayla KUBLAY
26 Mayıs 2023

Hafta sonuna ‘Merhaba’ demeye hazır mısınız? Pazar günü sandık başına gideceğiz, yine yeni ve yeniden… Aman ha! Havaya aldanıp da tatil programı yapmayın… Herkes sandık başına!
Ama bir sonraki hafta için şimdiden bir plan hazırlayabilirsiniz… Bu aralar tam bir tatil kafasındayım. Bir sonraki hafta için şimdiden hazırlıklara başladım. Uzun süre yurt dışına çıkma isteğiyle yanıp tutuştum fakat hem doların azizliğine hem de vize almanın neredeyse ‘imkansız’ olduğu bürokratik süreçlere tosladım, kaldım… O yüzden bu yıl canım ülkemde kısa kısa birkaç mola vermeyi kararlaştırdım.
Bu aralar sosyal medyada önüme ‘tiny house’ adı verilen küçük vintage evler çıkıyor. Adeta ba-yı-lı-yo-rum! Önlerinde kendilerine ait küçük bir havuz genellikle üçgen bir cam piramit görünümünde olan bu evler, son zamanların gözdelerinden! Özellikle ormanlık alanda olanları gerçekten ömür gibi… Bir yanında yeşil bir yanında mavi adeta huzurun başkenti!
Aslında ileride birçok kişinin kendi evlerini bırak bu sistemde bir hayat kuracağını düşünüyorum… Belki sizler de böyle bir yaşam tarzı belirlemek istersiniz diye sizin için de bu küçük evler hakkında ufak bir araştırma yaptım…
Tiny houselar genellikle 37 metrekare (400 fit kare) veya daha küçük bir alana sahiptir. Bununla birlikte, boyutları projeden projeye değişebilir ve bazıları daha büyük veya daha küçük olabilir. Birçok tiny house, taşınabilir olması için tekerlekli bir şasi üzerine inşa edilir. Bu, sahiplerinin evlerini başka bir yere taşıyabilmesini sağlar. Taşınabilir olmasalar bile, tiny houselar genellikle küçük ayak izleri ve kolay montajı sayesinde taşınabilirlik konusunda esneklik sağlar. Tiny houselar, genellikle çok amaçlı mekanlar ve akıllı depolama çözümleriyle tasarlanır. Her alanı etkili bir şekilde kullanmak için tasarlanan mobilya, katlanabilir yataklar, duvarlar ve masalar gibi özellikler bulunabilir. Bu şekilde küçük bir alanda bile yaşamak için gereken tüm ihtiyaçları karşılayabilirler.
Tiny house’lar, genellikle çevre dostu ve sürdürülebilir malzemeler kullanılarak inşa edilir. Ayrıca, küçük boyutlarından dolayı enerji tüketimini azaltma potansiyeline sahiptirler. Bazı tiny house sahipleri güneş enerjisi, yağmur suyu toplama sistemi gibi yeşil enerji çözümlerini de entegre edebilir. Tiny house sahipleri genellikle daha düşük maliyetlere sahip olurlar. Daha küçük bir ev inşa etmek, inşaat ve bakım maliyetlerini azaltabilir. Ayrıca, düşük enerji tüketimi ve genellikle daha az borçlanma ihtiyacı gibi faktörler de maliyetleri düşürebilir.
Geleceğin bu yeni sistemleri belki de bizim yuvalarımız olabilir. Düşünsenize kafanıza estiğinde başka bir yere taşıma imkanınızın olduğu bir ev… Ne güzel olurdu değil mi, bahçenizdeki hanımelleri ile taşınmak!
Hayal etmek gerçekleştirmenin yarısı demişler… Bakalım, gelecek bize neler göstermişken!
Başta söylediğimi sonda tekrarlayayım: Tatilinizi her zaman yapabilirsiniz ancak vatan borcunuzu ödemek için hiçbir fırsatı kaçırmamanız gerekiyor. Oy kullanmak vatandaşlık görevinizdir, bu görevi yerine getirin…
Güzelliklerle dolu yarınlar dileğiyle…