Tatlı isteğini gidermek için öneriler

firinlarda-bayram-tatlisi-hareketliligi
Deniz ZÜNBÜLCAN
22 Şubat 2021

Dünya ve ülkemizde korona virüsten korunma ile ilgili önlemler alınmaya devam ediyor. Çoğu kişi evde durmanın verdiği can sıkıntısıyla veya durumun oluşturduğu tedirginlikle tatlı yeme isteği yaşayabiliyor ve kendini mutfağa atıyor. Bu durumu kontrol altına alabilmekse beslenmenizi yönetebilmek ve bazı besinleri beslenmenize eklemekle mümkün.

Yeterli su için: Yapılan çalışmalar su eksikliğinin vücutta halsizlik, yorgunluk, baş ağrısı gibi sorunlara ve tatlı ataklarına neden olduğunu söylüyor. Kişi halsizlik ve yorgunluk hissettiği zamanda genelde basit karbonhidrat ihtiyacı artıyor ve kendini tatlı tabaklarının başında buluyor. Vücudunuzda enerji döngüsünün doğru olması için ve yeterli su içtiğinize emin olun.

Düzenli uyku çok önemli: Uykusuzluk ve açlık genelde kişinin karıştırdığı kavramlardır. Çünkü kişiler uykusuz veya halsizken enerjilerini toparlamak adına dinlenmek veya uyumak yerine yemek yemeye yönelebiliyor. Yapılan çalışmalarda da düzensiz ve özellikle de 5 saatten az uyuyan kişilerin bu kısır döngüye girdiklerini kanıtlıyor. Böyle bir durumda kişi daha çok enerji alabileceğini düşündüğü basit karbonhidratlı öğünlere yöneliyor. Tatlı ve basit karbonhidrat tüketiminizi kontrol altına almak istiyorsanız mutlaka yeterli uyuyun. Kaliteli ve yeterli uyku için melisa, papatya, yasemin gibi bitki çaylarından destek alabilirsiniz.

Müsilajlı besinler tok tutar: Gün içinde her öğünümü düzgün yapıyorum ancak yine de doymuyorum diyorsanız öncelikle bir uzman kontrolünde bunun nedeni bulunmalıdır. Ardından öğünlerinizi düzenlerken sizi tok tutacak müsilajlı besinleri eklemelisiniz. Bu besinler bağırsakta hacim olarak artacak ve doygunluk hissetmenizi sağlayacaktır. Keten tohumu, karnıyarık otu tohumu, chia tohumu gibi besinler bu yapıdadır. Her hangi bir ilaç kullanıyorsanız bu besinleri kullandığınız öğünlerin ilaç saatlerinize yakın olmamasına dikkat edin aksi halde ilacınızın emilimini azaltabilir.

Meyve yemeyi ihmal etmeyin: Meyveler doğal şeker kaynaklarıdır. Gün içerisinde her hangi bir sağlık sorununuz yoksa yiyeceğiniz 3 porsiyon meyve tatlı ataklarınızı azaltacaktır. Fazla miktarda yiyeceğiniz meyve ise früktoz nedeniyle karaciğer yağlanması nedeni olabilir ancak unutmamalısınız ki yiyeceğiniz 1 porsiyon şerbetli tatlı yerine meyveler her zaman daha masum tatlı alternatifleridir.

Balkabaklı kup (4 kişilik)

Malzemeler: Yarım kilo balkabağı, yarım litre süt, 1.5 dolu yemek kaşığı dinkel unu, 1 dolu yemek kaşığı nişasta, 2 yemek kaşığı hindistan cevizi, fındık rendesi, 4 yemek kaşığı bal.

Yapılışı: Balkabaklarını kısık ateşte yumuşayana kadar pişirin. Ardından soğumaya bırakın. Bu sırada tencerede süt, un ve nişastayı pişirin. Muhallebi karışımınızı ateşten alın biraz soğuduktan sonra 3 yemek kaşığı balı ve hindistan cevizini karıştırın. Soğuyan balkabaklarınızı bir çatal yardımıyla ezin ve 1 yemek kaşığı bal ile karıştırın. Kupalarınıza balkabağı karışımı ve muhallebiyi yerleştirin. En üstüne rendelenmiş fındıkları ekleyin. Afiyet olsun.

NATO, Türkiye’ye karşı ABD etkisinde mi kalıyor?

gri-sularimizi-geri-kazanmadan-kentlerde-su-sorununu-hep-yasayacagiz

“Gri sularımızı” geri kazanmadan kentlerde su sorununu hep yaşayacağız…