Tatlı krizine cennet hurması ile son

Deniz ZÜNBÜLCAN
22 Kasım 2021

Cennet elması, Trabzon hurması, yaş hurma gibi birçok isim ile bilinen cennet hurması tezgâhlarda yerini aldı. Çoğu kişi için mandalina, portakal, elma gibi çok tanıdık bir tat olmasa da faydaları saymakla bitmeyen cennet hurması tok tutması, tatlı tadı ve jelimsi yapısı ile de tatlı krizlerine çözüm oluyor.

Kabızlıkta olumlu etkili

100 gramında 3,6 gram lif içerir. Bağırsak sağlığında lifli gıdaların yeri çok önemlidir. Lifler sindirim sisteminin daha hızlı ve düzenli çalışmasını sağlayarak metabolizma hızının da arttırılmasında görevlidir. Kabızlık sorunu yaşıyorsanız mevsimindeyken beslenmenize mutlaka cennet hurmasını eklemelisiniz.

Yüksek lif: Tok tutuyor

Yüksek lif içeriği ile midede su tutulmasını ve buna bağlı olarak erken doyma hissinin gelişmesini sağlar. Aynı zamanda midedeki sindirim süresini uzatarak mide boşalmasının gecikmesini sağlar. Bu sayede tokluk süresinin de uzaması sağlanmış olur. İştahını kontrol etmek isteyen kişilerin ara öğünlerinde mutlaka yer vermesi gereken bir meyvedir.

C vitamini deposu: Bağışıklık güçlendirir

100 gram cennet hurmasında 66 mg C vitamini bulunur. Yani 100 gram cennet hurması günlük C vitamini ihtiyacımızın yüzde 110’unu karşılamaktadır. C vitamini antioksidandır. Bağışıklık sistemini kuvvetlendirmede oldukça etkilidir.

Antioksidan: Kanser karşıtı

Likopen, lutein, zeaksantin, beta-karoten ve A vitamini gibi antioksidanları da içermesiyle hastalıklara neden olan, vücudun savunma sistemini bozan serbest radikallere karşı koruyucu etki gösterir. Bu nedenle kanser karşıtı bir meyvedir.

Yağ yakımını destekler

C vitamini içeriği ile yağ yakımını destekleyici bir besindir. Yapılan çalışmalarda C vitamini eksik olan kişilerin özellikle bel bölgesi yağlanmayı daha çok yaşadıkları görülmüştür. Aynı zamanda yağların yakılmasında etkili olan karnitinin de üretiminde C vitaminin rolü vardır.

Nasıl tüketebiliriz?

Ara öğünler gün içerisinde iştah kontrolünün sağlanmasında ve kilo kontrolünde oldukça önemlidir. Cennet hurmasına ara öğünlerinizde meyve olarak veya salatalarınızda rahatlıkla yer verebilirsiniz. Lif içeriği ile kan şekerinizi dengeleyerek bir sonraki öğüne kadar daha doygun olmanızı ve bir sonraki öğünde daha kontrollü yemek yemenizi sağlayacaktır. 1 kâse yoğurt içerisinde 1 yemek kaşığı chia tohumunu biraz bekletin ve sonrasında 2 yemek kaşığı yulaf, 1 küçük cennet hurması, tarçın ekleyerek tüketin.

Chialı puding

Malzemeler:

1 yemek kaşığı chia tohumu

1 tane cennet hurması

1 tatlı kaşığı fındık/ ceviz kırığı

Tarçın

Yapılışı: Cennet hurmasını rondodan geçirin ya da çatalla ezin. İçerisine chia tohumlarını ekleyerek tohumların şişmesini bekleyin. Son olarak fındık ve tarçın ile tatlandırarak tüketebilirsiniz. Afiyet olsun.

Afrika’da büyük fırsatlara odaklanalım!

“Asgari ücretten vergi alınmasın” demek güzel ama ne kadar gerçekçi?