Tekel Fabrikası kültür merkezi olacak!

Vahap DABAKAN
13 Eylül 2021

İzmir Valisi Yavuz Selim Köşger, İzmir’e atandıktan sonra aylarca İzmir’deki görevlilerden brifing aldı. Kendisi gezip olumsuzlukları gözüyle yerinde tespit etti. Yıllardır çürümeye terk edilen Alsancak tarihi ‘Tekel Fabrikası’ harabeye dönmüştü. Vali Yavuz Selim Köşger, hemen kolları sıvayıp, hazırlattığı projeyle Kültür Bakanlığı ile temas kurdu. Bakan Nuri Ersoy, bu projeye kayıtsız kalmadı. İncelemede bulunup projeye yapılan gerekli çalışmalarla hayata geçmesini istedi.
Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, 9 Eylül İzmir’in düşman işgalinden kurtuluş gününde İzmir’e gelerek, Alsancak tarihi Tekel Fabrikası’nda yaptığı basın toplantısıyla fabrikanın sanatsal cazibe merkezi haline getirilerek halka açılacağını anlattı.
İzmir Alsancak Tekel Fabrikası’nın Kültür-Sanat Kompleksine Dönüşümü tanıtım toplantısında Bakan Ersoy; İzmir’in düşman işgalinden kurtuluşunun 99. yıl dönümünü kutladı. Bakanlık olarak tarihi ve kültürel varlıkların korunmasında çok titiz çalışmalar gerçekleştirdiklerini aktaran Bakan Ersoy, özellikle Akdeniz ve Ege bölgelerinde yürütülen arkeolojik kazıların yoğun bir ilgiyle izlendiğini, çok sayıda eseri gün yüzüne çıkardıklarını ve İzmir’in düşman işgalinden kurtuluş gününde Alsancak Tarihi Tekel Fabrikası’nın da kültür sanat kompleksi haline getirilmesi müjdesini veriyordu.
Bakan Ersoy, dünya turizminde seyahatlerin yüzde 40’nın kültür turizmi için yapıldığını belirten ülke ve şehir ekonomisine katkısı anlamında kültür ve turizmi bir bütün olarak ele aldıklarını anlattı.
İzmir Alsancak Tekel Fabrikası’nın dönüşüm projesinin de büyük bir önem arz ettiğine değinen Ersoy, bu tarz projelerle İzmir’in dünya kentleriyle yarışta avantaj elde edebileceğini söylüyordu.
Hükümetlerin yıllarca gözbebeği halinde çalışan Gümrük Tekel Bakanlığına gelir getiren tarihi bir fabrikaydı. Fabrikanın kapanmasından sonra bakımsızlığa ve adeta çürümeye terk edilmişti. Vali Yavuz Selim Köşger’in buraya dikkat çekmesi ve Kültür Bakanı Ersoy, projeler hazırlatıp el atmasıyla başlayacak olan çalışmayla 2022 Aralık ayına kadar projeyi tamamlanmasıyla turistler olmak üzere İzmirliler ve tüm halkın hizmetine sunulacak. Bu binalar, çürümekten kurtulacak ve tarihe tanıklık yapacak…
Bakan Ersoy; “Alsancak Tekel Fabrikasının endüstri mirasının önemli öğelerinden birisidir. 137 yıllık tarihiyle İzmirlinin belleğinde önemli bir yere sahiptir. Fabrikada 2004’e kadar üretim yapıldığını ve o dönemde ekonomiye katkıda bulundu” diyordu.
Bakan Ersoy, Tekel fabrikasının yaklaşık 17 bin metrekarelik alan üzerinde 12 yapıdan oluşan “Tekel fabrikası, sonradan yapılan eklentilerden kurtularak yeşil alanlarıyla herkesin nefes alabileceği kentin kültür sanat yaşamına yön verecek nitelikte yeni bir kültür sanat kompleksi olacak. Yaklaşık 20 bin metrekarelik kültür sanat kompleksinde 7’den 70’e herkesin dâhil olduğu kültür sanat faaliyetlerini sürdüreceği mekânlar oluşacak. İhtisas kütüphanesinde Türk dünyası müziğine yönelik 150 binin üzerinde kitap ve dergi gibi yayınlar yer alacaktır” dedi.
30 Ekim 2020’de meydana gelen deprem nedeniyle İzmir Resim Heykel Müzesi’nin ziyarete kapandığını anımsatan Bakan Ersoy, “İnşallah İzmir’e kazandıracağımız bu kültür ve sanat kompleksi içinde klasik ve çağdaş eserlerin sergilendiği açık ve kapalı sergi alanları ve dijital sanatlar bölümünü kapsayan, mevcut kapasiteyi yaklaşık 2 katına çıkaracak yeni bir Resim Heykel Müzesi de yer alacak” diye anlattı. İzmirlilere hayırlı olsun…

Beslenme çantasına dikkat!

meslege-gore-asgari-ucret-mi-geliyor

Hayat pahalılığı!