Tersine dünya, güzel fikir futbolcu hakeme ders verecek

tersine-dunya
Metin AYDINOĞLU
2 Temmuz 2020

Hakem kanadından Mustafa Çulcu ile futbolcu kanadından Tümer Metin, dışındakilerin yorumlarına itibar etmiyorum. ‘Şartlanmışlık, önyargı’ diyeceksiniz ama, değil valla. Deneme yanılma, takip etme, sorgulama, düşünme, benimkisi. Deniz Çoban, Bünyamin Gezer mi, geçiniz. Tutarlı, insani değerlere önem veren, topu ve hakemliği bilen yorumlar hep onlarda. Tribüne oynamıyor, insanlığa hizmet ediyor Çulcu ile Metin. TRTSpor’da izliyorum Tümer, tarihe not düştü. Futbolculara ders verilirdi eskiden, sonraki yıllarda hepsi her şeyi biliyor ya, öğrendi ya. Ders almayı filan kestiler. Şimdi tersi olacak sanırım. Futbolcu hakeme ders verecek. Bir şeyin, tersi de doğrudur, denemek gerek, iyi olur. Tümer dedi ki; gayet samimi bir şekilde, şova kaçmadan.’MHK’ye sesleniyorum beni seminerinize çağırın konuşayım, anlatayım. Futbol nedir, kasti hareket, topa vurmak, tekme atmak nedir anlatayım’. İçimi bir ferahlık kapladı ki, birden, ‘işte nihayet, sonunda’ dedim. Ukalalık, ayar çekmek, akıl vermek değil Tümer Metin’in isteği. Özgüven, olgunluk, ermişlik. Şimdi ki hakemler maalesef, robotik, dronik, kitabi, maç yönetiyorlar, VAR’a gitmeden karar veremiyorlar, topu bilmeyen, hakemliğe yatkın olmayan, insandan, insanlıktan anlamayan, empati yapmayan, tekme yemenin acısını bilmeyen, 12.kural fauller ve fena hareketleri süzemeyen, bilmeyen, hakemlik yapmasın, bu kadar açık ve net. İşi ehline vermezsen, adalet de biter, gider.

ES-ES’E ÜZÜLDÜM

Bilen bilir, üç büyükleri, tutmam, kentimin, kendimin takımını, takımlarını tutarım. İzmir dışından da sevdiğim saygı duyduğum kulüpler, takımlar var, haliyle.  Sarıyer mesela renkleri İzmirspor’umun rengi o da sahilde. Adana Demirspor ile Zonguldakspor işçi, emekçi takımı, tarihle bağlantılı ayrıca bu sevecenliğim. Daha bir çok kulüp, takım var ama lafı fazla uzatmayayım bir de Eskişehirspor var. Severim takdir ederim, kent olarak harika, taraftarı mükemmel, maça gittiğimizde kışın ayazında bile nostaljik sokaklarını dolaşmaktan haz duyduğum şehir. Gondol, Porsuk Çayı, gençliğin kenti. Düştü 2.Lig’e Eskişehirspor çok üzüldüm, yeri 1.Lig bile değil Süper Lig’dir. Nemalansaydı, nemalanmak isteseydi, hiç düşer miydi, tövbe tövbe estağfurullah.

ÇAĞDAŞ İLE ELİDEMİR

İki güzel insan, tanımaktan onur duyduğum, çok sevdiğim, saygı duyduğum kişilikler, akıllı, zeki, olgun, kültürlü, aile terbiyesi almış, okumuş şahsiyetler. İkisi de hekim, ikisi de sporcu. Prof. Dr. Arman Çağdaş hocam, çok başarılı yelkenci 1 yıl oldu kaybedeli. Diş Hekimi Hasan Elidemir Kral lakaplı adamın kralı, insan evladı, İzmirspor’umun kaptanı, doğum günüydü geçen gün. Şimdi yoklar. Yaşarken kıymetlerini bildiğime şükrediyorum. Şu an ikisiyle de sohbet etmeyi o kadar çok isterdim ki. Ruhları şad, mekanları cennet olsun, temiz kalplerini, gizlice yaptıkları maddi ve manevi iyilikleri bizzat yaşadım, gördüm Allah razı olsun.

 SEN OYNA SEN EVDE KAL

Bir salgın varsa, herkese var. Sana bulaşır, bana bulaşmaz diye bir şey yok. Her yerde olan, dip dibe yaşayan, daha düne kadar maske takmayan hala daha takmasını bile bir türlü öğrenemeyen insanlarımız, her yerde ama tribünde yoklar. Süper Lig ile 1.Lig’e tam gaz devam, 2.Lig, 3.Lig, amatör kümeler buraya kadar, iptal. Paralıya zoraki oynama eziyeti, parasıza sağlık daha önemli mesajı. Paralı ile parasızın maçı sanki. Birine serbest diğerine yasak. İnsan aynı insan, saha aynı, kurallar aynı. Sen oyna, sen haydi evine. Yok böyle bir dünya. Şunu iyi bilin ki, korona tarafsız, adil, ayrım yapmıyor herkese bulaşıyor, paradan filan da anlamıyor, haberiniz ola. Bugün ona, yarın sana, bana. Ya hepsini oynat, ya da hiç birini oynatma, doğrusu da bu.

 YAKIN MARKAJ ÇOK YAKIN

Genç kardeşim Gökdeniz Engin’in moderatörlüğünde, MHK üyeliğimi de yapan, maça da çıktığım FİFA Kokartlı hakem Hasan Ceylan ile birlikte, Wesida Medya bünyesinde Yakın Markaj programına başladık. Kavga, hakaret, aşağılama olmayacağı için aman aman reyting rekorları filan kırmayacağız, buna garanti veriyorum. Olsun, biz böyleyiz, yolumuz yoldur bizim. Diğerlerine verdiğiniz değeri, bize vermesiniz de. Bir gün mutlaka iyilerde kazanacak. Yapımcı, yönetmen, kameraman Erol Kılıç ile Ali Çamur kardeşlerimi yürekten kutluyorum, bu işi biliyorlar. Bizi mutlaka izleyin, sakın ha kaçırmayın, izlemezseniz çok şeyler kaybedersiniz diyemeyeceğim ezber laflar bunlar, hamaset sözleri, siz bilirsiniz der geçerim.

yasam-kavgasi

Mayın tarlasında mıyız?

dersler

Doğruyu söylemek yetmez!