Trafikteki araç sayısı artıyor!

Vahap DABAKAN
5 Aralık 2022

TÜİK-İzmir Bölge Müdürlüğü tarafından yapılan istatistik çalışmalarını açıkladı. Şehir içlerindeki resmi otoparklar yetersizliğini korurken her geçen gün onlarca yeni araç trafiğe kaydolup yol kenarlarına veya kaldırımları otopark olarak kullanıyor.
İzmir’de trafiğe kayıtlı araç sayısı ekim sonu itibarıyla 1 milyon 634 bin 158 oldu. İstanbul ve Ankara trafiğine kayıt olan ve her gün trafiğe çıkan araçları düşünmek ve yazmak bile istemiyorum. Özellikle İstanbul trafiği bir facia halini almış. Evden işe, işten eve gitmek için saatlerini yollarda harcayan sürücüler, herkes sinir küpü haline gelmiş durumda. Trafikteki seyir halindeki araçların sürücülerinin başta yol verme ve park etme kavgaları bu trafikte uzun süreli yollarda ve araç direksiyonları başında beklemekten olur mu?
Türkiye’nin üç büyük şehrinin dışında, Denizli, Mersin, Adana, Gaziantep, Diyarbakır, Şanlıurfa, gibi sayacağım daha çok illerimiz var. Bu illerimizde trafiğe çıkan araç sayıları az mı? Neredeyse her evin önünde aynı aileye ait en az iki araç var. Allah daha çok versin. Daha çok araç alsınlar. Bu araçların vergileri, egzoz pulları, araç muayene ücreti, özellikle de kullandığınız sürece kullandığınız yakıt ücretleri, bu araçlar su yakmıyor. Petrol fiyatları aldı başını gidiyor. Ev masrafından çok araca yapılıyor. İnsanlarımız da ağızlar açıldığında yokluk ve yoksulluktan bahsediyoruz ama araçlara gelince tek başına araçla işe gidip gelmekten vazgeçmiyoruz. Aslında işe gidiş gelişlerde toplu taşıma araçlarını kullansak hem trafiği sıkışıklığını önlemiş oluruz, hem de araca harcayacağımız yakıt paraları cebimizde kalmış olacaktır. Bunları yazdığım için bana kızanlar olacak ama ben doğruları yazmaya devam edeceğim.
Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine göre, ekim sonu İzmir’de trafiğe kayıtlı toplam taşıt sayısı bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 4,5 artarak 1 milyon 634 bin 158 oldu. İzmir’de trafiğe kayıtlı 1 milyon 634 bin 158 adet taşıtın yüzde 54,5’ini otomobil,19,4’ünü motosiklet,16,4’ünü kamyonet, 4,6’sını traktör, 2,8’ini kamyon,1,1’ini minibüs, 0,9’unu otobüs ve 0,3’ünü ise özel amaçlı taşıtlar oluşturdu.
İzmir’de trafiğe kaydı yapılan taşıt sayısı bir önceki aya göre yüzde 2,1 oranında azaldı. İzmir, trafiğe kaydı yapılan 6 bin 201 taşıt ile İstanbul ve Ankara’dan sonra 3. il oldu. 45 bin 55 taşıtın devri yapıldı. Ekim ayında devri yapılan 45 bin 55 taşıtın yüzde 65,6’sını otomobil,17,7’sini kamyonet, 10,4’ünü motosiklet, 2,4’ünü traktör, 1,7’sini kamyon, 1,3’ünü minibüs, 0,7’sini otobüs ve 0,2’sini ise özel amaçlı taşıtlar oluşturdu. İzmir’de ekim ayında 2 bin 535 otomobilin trafiğe kaydı yapıldı. Bu sayılara yetecek otoparkların bulunmadığı şehirler ve işte TÜİK’in açıkladığı gerçekler…

Yeme bozukluklarına dikkat!

Gerçekten indirim mi yoksa bindirim mi?