Tunç: İstihdamı da düşündük hizmeti de

Mazlum VESEK
2 Şubat 2021

Basmane’nin tanınmış esnaflarından Münir Tunç ve Beşir Tunç kardeşler, daha önce işlettikleri çay bahçesinde çalışan emekçilerin işsiz kalmaması için halk pazarı açtı

Münir Tunç ve Beşir Tunç, Basmane Semti’nde yıllardır esnaflık yapıyor. Sivil toplum kuruluşlarında da aktif çalışan iki kardeş daha önce restoran ve çay bahçesi işletmelerinde çalışanlar için halk pazarı çözümünü buldu. Basmane’nin ihtiyaç duyduğu halk pazarını semt halkının ayağına getirdiklerini ifade eden Tunç kardeşler, “Semtimizin insanları pazarda bulduğu tazeliği ve ucuzluğu burada bulacak” dedi.

ZOR DURUMDAYIZ’ DEYİNCE…

Tarihi Altınpark Kıraathanesi’nin bulunduğu alanın yanına halk pazarı açan Münir Tunç, pandemi döneminde sosyal buluşma alanı olan işletmelerin kapalı olduğunu hatırlatarak, “Daha önce kebap salonumuz vardı, çay bahçemiz vardı. Biz, 2-3 bine yakın kişiye pandemi döneminde yardımcı olduk. İhtiyaç sahiplerine yemek konusunda yardımcı olduk. Pandemiden dolayı bir senedir kapalı, çay bahçemiz. Çok da önemsemedim, ama baktım ki çalışanlarımız zor durumda olduklarını söylüyor. ‘Abi biz zor durumdayız, bize yardımcı ol, bize iş ver’ diyor, biz de halk pazarı fikrini geliştirdik ve uyguladık” diye konuştu.

TARLADAN HALKA SLOGANI

Pandemi koşullarından genel gereği çay bahçelerinin kapalı olduğunun altını çizen Tunç, “Pazar yerleri açık. Pazar yerleri de açık olunca, Eşrefpaşa’da, Tepecik’te pazar var. Halk oradan alış-veriş yapıyor. Ben de, ailem de oradan alışveriş yapıyorduk. Yol uzun sürüyordu, biz de bunu Basmane’ye getirelim, dedik. ‘Tarladan halka’ diye bir sloganımız var. Tarladan, halden; kaliteli, ucuz, düşük bütçeli bir şekilde halkımıza sunduk” sözlerine yer verdi.

Basmane halkının pazara ilgisinin yoğun olduğunu ifade eden Tunç, “Açıkçası ilgi beklediğimiz gibi yüksek oldu. İnsanlarımız uzun bir süredir demek ki böyle bir hizmet bekliyordu. Şu anda gün boyunca 600- 700 civarında kişi giriş yapıyor” görüşünü aktardı.

YÖRESEL ÜRÜNLER YER BULACAK

Basmane esnafının her zaman dayanışma içinde olduğunu kaydeden Tunç, “Basmane esnafı olarak her zaman birbirini gözeten bir dayanışma içindeyiz. Resmi olarak tüm ruhsatlarımızı aldık. İçeri kısımla ilgili olarak da planlarımız var. Mesela, şarküteri, peynirler, doğu yöresinin ürünlerini getireceğiz. Burası yöre ürünlerinin olduğu bir pazar olacak” dedi.

TARİHİ KIRAATHANE DÖNECEK

Tunç, Altınpark Tarihi Kıraathanesi’nin kendisi için her zaman hassas bir konu olduğunun altını çizerek şunları söyledi: Çay bahçesinin ruhsatını iptal etmedik, devam ediyor. İlerde Tarihi Kıraathaneyi tekrar devam ettirmek istiyorum. Maalesef, pandemiden dolayı kapalı olduğu için biz böyle bir şey yaptık, buradaki halkında ihtiyacı vardı. Ama tarihi kıraathane Basmane’nin kimliği haline gelmiş bir buluşma noktasıdır. Pandemi koşullarında maalesef bu buluşmadan mahrum kalıyoruz. Ancak, bu süreç tamamlandığında tarihi kıraathanemizi en güzel şekilde koruyup, geleceğe taşıma konusunda ü Ama tarihi kıraathane Basmane’nin kimliği haline gelmiş bir buluşma noktasıdır. Pandemi koşullarında maalesef bu buluşmadan mahrum kalıyoruz. Ancak, bu süreç tamamlandığında tarihi kıraathanemizi en güzel şekilde koruyup, geleceğe taşıma konusunda üzerimize düşeni yapacağız.”

UCUZLUĞA ÖNEM VERİYORUZ

Halk pazarına gelen insanların ucuzluk ve kalite konusunda istediğini bulacağını belirten Tunç şöyle konuştu: “Burada satışa sunduğumuz tüm ürünleri toptancısından almaya çalışıyoruz. Bu işi araştırdık. En kaliteci yumurtacı kim? Bu yumurtayı en kaliteli ve ucuz kim getirebilir? Araştırıyoruz. 50 kuruş gibi küçük kar payı koyup, öyle hizmet ediyoruz. Yeşillik alıp, 50 kuruşa satıyoruz, 10 kuruş farkla. Amacımız halka hizmet. Pandemiden dolayı oluşan yaralarını bir nebze olsun sarmak. Buraya gelen insanlarımız da gerçekten memnuniyetlerini söylüyor. Bu da bizi mutlu ediyor.”

YÜKSEK FİYAT UYARILARI

Cumhurbaşkanı Recep Tayip Erdoğan’ın da fahiş fiyatları konusundaki uyarılarına değinen Tunç, “Yani yağın artması gibi olaylar oluyor maalesef ki. Biz bunun da önüne geçmek istiyoruz. Buradaki insanlarımıza ucuz ve kaliteli ürünler satmaya çalışıyoruz. Şuanda profesyonel ekiplerle çalışıyoruz. Bir senedir çalışmayan abilerimiz, akrabalarımız, pazar yerlerinde 30 yıldır bu işi yapmış deneyimli insanlarla bu işi yapıyoruz. Biz de onların tecrübelerinden faydalanıyoruz. Şerif Akın, Şehmuz Ekin, Selahattin Günay Başkan, Selahattin Kurt abilerimiz yanımızda. Sayısı 15’i bulan personeli de istihdam ediyoruz” açıklamasını yaptı.

Basmane’de hayatın ve ekonominin canlı kalması için çaba sarf ettiklerini belirten Beşir Tunç da, “Biz bu semtte büyüyen, hayatımızı bu semtte kazanan insanlarız. Yatırımlarımızı da bu semtin ekonomisi ve canlılığı için burada yapıyoruz. Esnafımızın, semt sakinlerimizin yanındayız” dedi.

Tunç, halk pazarının açıldığı günden bu yana İzmir’in her tarafından isimlerin de pazarı ziyaret ettiğini belirterek, “Burada bir heyecan yarattığımızı dostlarımızın ilgisi ve takdirinden görüyoruz. Semtimizin daha da ilgi çeker bir noktada olması ve pandemi günlerini en az hasarla atlatması için üzerimize düşen neyse yapmaya hazırız” ifadesini kullandı.

Paketli ürünlere dikkat

Anksiyete