Tünelin ucu gözüktü mü?

Yılmaz DURMAZ
12 Kasım 2020

Dünyayı diz çöktüren korona virüs salgınına karşı aşı çalışmalarıyla ilgili sevindirici haber insanları heyecanlandırırken, dünya borsalarını da canlandırdı.
Amerikan ilaç şirketi Pfizer ile Türk bilim insanı Prof. Dr. Uğur Şahin’in kurucu ortağı olduğu Alman biyoteknoloji firması BioNTech’in yeni tip korona virüse (Kovid-19) karşı geliştirmekte olduğu potansiyel aşının (BNT162b1) yüzde 90’dan fazla etkili olduğu söyleniyor.
İnsanları evlere kapattıran, birbirlerinden uzaklaştıran, evlerimizde bile huzursuzlaştıran, bez maskelerle dolaştıran sinsi illetten kurtulacağız diye seviniyoruz. Yüzde yüz değilse bile sevindiriyor. Çünkü bu illet (Kovid-19) vakalarına ilişkin güncel verilerin derlendiği “Worldometer” internet sitesine göre, dünya genelinde virüs nedeniyle 1 milyon 269 bin 319 kişi yaşamını yitirdi. Vaka sayısı 51 milyondan fazla.
6 ülkede 43 binden fazla kişi üzerinde denenen aşının (BNT162b1) 3. Fazı tamamlanarak fiyatı da belirlendi. ABD ile yapılan anlaşmada bir doz aşının 19,5 dolar (159 lira) olacağı belirtildi.
ABD, temmuz ayında, 100 milyon doz Kovid-19 aşısı üretmek için Pfizer ile 1,95 milyar dolarlık (16.6 milyar lira) bir anlaşma yaptıklarını duyurmuştu. ABD Başkanı Donald Trump da korona virüs aşısının 3 Kasım’da yapılacak ABD başkanlık seçimlerine kadar hazır olacağını söyleyerek bu tarihi vurgulamıştı. Ancak yetişmedi. Yetişseydi 3 Kasım’daki ABD başkanlık seçimi belki Donald Trump’ın zaferi ile sonuçlanacaktı.
AB Komisyonu 300 milyon doza kadar aşı almak için bu şirketlerle yakında sözleşme imzalayacakmış.
Diğer ülkeler sıraya girecek… Bu aşıları taşımak için de jumbo uçaklar gerekecek…
Dünya basını aşıyı geliştiren BioNTech’in kurucu ortakları Uğur Şahin ve Özlem Türeci için “Dünyayı kurtaran çift” manşetleri attı. Ne güzel.
Türkiye’de ve birçok ülkede aşı bulma çalışmaları sürdürülüyor. Henüz 4. faza geçen ve yüzde yüz etkili olan aşı bulunmadı. Bu aşı tünelin ucunu gösterecek gibi.
Ekonomistler 2021 için yüzde 4-5 civarında beklenen küresel büyümenin gerçekleşmeyebileceğini belirtiyorlardı. Sanırım bu durumda 2021 yılı büyüme öngörüleri, kısa zamanda tekrar revize edilecek.
Aşı karşıtları ne diyecek, nasıl bir kampanya açacaklar o da ayrı bir mesele.
Türkiye umarım en kısa zamanda üzerinde çalışmalar yapılan aşıyı geliştirir.
Dün E-Nabız programına girdim. Benim grip aşısı olmam gerekmiyormuş. İlerde tekrar değerlendirilecekmiş. Aslında gerekmediğinden değil, grip aşısı miktarının yetersizliğinden. Sanırım önümüzdeki ay gelecek. Grip mevsiminin tam ortasında!
Her zaman söylerim ‘yatırımlar insanı yaşatmak üzerine değil de öldürmek üzerine yapılırsa, bir gün o silahlar onu yapanları öldürecek’ diye.
Bu satırları yazarken Hürriyet Gazetesi’nde bir haber gözüme ilişti. İnsanı değil, korona virüsü öldüren makine geliştirilmiş. İnsanlık için güzel bir adım daha.
Haber şöyle; ABD’nin Pensilvanya eyaleti Pittsburgh kenti merkezli elektronik şirketi Dynamics, mikropları, virüsleri emen ve onları yüksek yoğunluklu ultraviyole ışıkla patlatan bir korona virüs öldürme makinesi geliştirdiğini duyurdu. Nanowave adı verilen bu teknolojinin, virüslerin ve mikropların yüzde 99’unu saniyenin iki binde biri kadar kısa bir sürede ortadan kaldırabildiği ifade ediliyor. Cihaz, 300 litreye kadar hava çeken ve korona virüs (Kovid-19) içermeyen havayı sistemden 3 metreden fazla uzağa itebilen dört motordan oluşuyor.
İnsanlık şu karanlık tünelde yaşamaktan bıktı. İnşaallah tünelin ucu gözükmüştür.
SON SÖZ: “Asıl sorun; yatırımların insanları yaşatmak için değil, öldürmek için yapılmasıdır” Y.Durmaz

bakan-yardimcisi-acikladi-covid-19-sebebiyle156-vatandasimiz-daha-hayatini-kaybetti

Aman dikkat! Çember daralıyor

Uğur’un Fidan’ı melek şimdi