Turizm ve tarımda cazibe merkezi Seferihisar!

baskan-yetiskinbm-ve-yerel-yonetimler-araci-sehirler-3-istisare-toplantisina-katildi
Vahap DABAKAN
18 Kasım 2021

Seferihisar Belediye Başkanı İsmail Yetişkin,  iki buçuk yılda neler yaptığını anlatıyor; “Ben sokak soka, dolaşırım, Esnafla bir araya gelirim. Tüketicileri can kulağıyla dinlerim. Şehrimize gelen yerli yabancı turistleri kendi vatandaşlarımız gibi karşılarız. Sorunları mutlaka çözeriz. Öncelikle vatandaşlarımızın doğumundan (Allah gecinden versin) ölümüne kadar yanlarındayız.
İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Sayın Tunç Soyer, bize yardımcı oluyor. Tunç Soyer’in bıraktığı yerden, tarımı da, tohum takas şenliğini de devam ettirmeye çalışıyoruz. Pandemi döneminde tohum takas şenliğini yapamadık. Kendimiz yetiştirdiğimiz yerli fideleri çiftçilerimize vererek, toprakla buluşturduk. Diğer yandan pandemi döneminde turizmimiz olmadı. Ancak bu yıl tarım ve turizmde atılım yapacağız. Herkesi Seferihisar’a bekliyoruz. İzmir’in yeni cazibe merkezinin Seferihisar olacağının sözünü veriyorum” diyor.
İzmir Medya Platformu Başkanı Ahmet Kaplan, “Yaklaşık 5 yıl önce kurulan platformumuz, pandemi döneminde ara verdiğimiz ikinci toplantımızı Seferihisar Belediye Başkanı İsmail Yetişkin’in konuğu olduk. Başkan Yetişkin, görevde ki 2,5 yıllık faaliyetlerini bizimle paylaşacak. Kendisine arkadaşlarımız adına teşekkür ederim” dedi.
Seferihisar Belediye Başkanı İsmail Yetişkin ile beraberinde Başkan Yardımcıları Yelda Celiloğlu, Nuriye Hepterlikçi de kısa başlıklarla ilçede tarım ve turizmin kalkındığını vurguladı. Özellikle tarımda İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer’in öncelik verdiği ilçede tohum takas şenliklerine, ata tohumlarından oluşan Karakılçık Buğdayı’nın öneminden bahsettiler.
Başkan İsmail Yetişkin, “Göreve geldiğim 2,5 yılı geride bıraktık. Seferihisar için birçok projeler gerçekleştirdik. Bunlardan en önemlisi eski Tansaş ruhuyla başladığımız bir Halk Market’i kurduk. Burada Seferihisar’ın yerel üreticisini de içene katan bir projeyi hayata geçirdik. Pandemi sürecinde faaliyete geçirdiğimiz “yiyin gari” projesini başlattık. Burada üreticiler internet uygulamasıyla alışveriş yaparak kapıya kadar hizmeti sunduk. Gezici market uygulaması yaptık. Gelip istediği ürünü bulmaları mümkün kıldık. Üreticilere yönelik yaklaşık 80 aileye alım garantili hindi dağıttık. Hem organik tarımı geliştirmek adına hem de sağlıklı et tüketebilmelerini sağladık. Seferihisar’da organik tarım projeleri başlattık. Yapılan proje ve uygulamalar ile Seferihisar Ege Bölgesinde organik tarımın başkenti olacak. Yerel üreticilerimiz ile organik üretim sirkülâsyonu sağlayıp halk markette satışını sağlıyoruz…
Son yıllarda alternatif ürünlere de yönelen Seferihisar’da tarımsal ürün desenlerinde de önemli farkındalık oluşturan Lavanta ekimi ilçemizde büyük ilgi gördü. Seferihisar’da lavanta yağı sabunu ve diğer kozmetik ürünleriyle adeta bir lavanta ekonomisi oluştu” dedi.
Seferihisar’ın göz bebeği olan mandalinadan da bahseden Yetişkin, Seferihisar mandalinasının sadece Türkiye’de değil, dünya da belirli üne sahip olduğunu kaydederek, 5 Aralık Pazar Günü Geleneksel 21.si düzenlenecek olan Mandalina Festivaline hazırlandıklarını ve herkesi festivale beklediklerini söyledi. Çalışmalarında başarılar diliyorum…

mimar-basak-cengiz-ugradigi-kilicli-saldiri-sonucu-hayatini-kaybetti-genc-kadin-1-ay-once-nisanlanmis

Bu halin neresi iyi?

Olmaz ki bu kadar şanssızlık