Turizmde Almanlar zirvede

Ahmet Buğra TOKMAKOĞLU
1 Ekim 2020

Korona virüs sürecinden ülkemizde en çok etkilenen sektörlerin başında turizm geliyor. 2020 yılına büyük umutlarla giren, bu yıldan rekor yılı olarak söz eden turizmciler Çin’in Wuhan kentinden tüm dünyaya hızla yayılan virüs nedeniyle umutlarını başka bahara erteledi. Üstelik bu ertelemenin ne kadar süreceği, virüsün ne zaman tam olarak kontrol altına alınacağı da belli değil.

Tüm bu gelişmeler yaşanırken Kültür ve Turizm Bakanlığı, 2020 ocak-ağustos dönemi turizm istatistiklerini açıkladı. Türkiye’yi, ocak-ağustos döneminde 7 milyon 255 bin 107 yabancı turist ziyaret etti. Turistlerin geldiği ülkeler arasında 789 bin 602 kişiyle Almanya ilk sırada yer aldı.

Ocak-ağustos arasında yurt dışında ikamet eden 2 milyon 16 bin 553 Türk vatandaşının da ana vatana gelmesiyle toplam 9 milyon 271 bin 660 kişi Türkiye’yi ziyaret etti.

Yılın 8 aylık döneminde en çok ziyaretçi 789 bin 602 kişi ile Almanya’dan gelirken, turist gönderen ülkeler sıralamasında 772 bin 686 kişi ile Rusya Federasyonu ikinci, 532 bin 417 kişi ile Bulgaristan üçüncü oldu.

Bu ülkeleri 520 bin 833 ziyaretçi ile Ukrayna, 465 bin 180 kişi ile İngiltere takip etti.
Alman ve Rus turistlerin büyük bir kısmı Antalya kıyılarında, İngiliz turistler de Muğla’nın Bodrum, Marmaris ve Aydın’ın Kuşadası sahillerinde konaklamayı seçti.

Türkiye’de yabancı ziyaretçinin en fazla olduğu ağustosta, en çok giriş yapılan iller de Antalya, İstanbul ve Muğla olarak sıralandı. Pandemi sürecinde turizmde büyük yara alan İzmir’e ilişkin en güncel istatistik ise bu yılın ocak-haziran döneminden.

İZMİR ACI ÇEKİYOR

İzmir’e 2020 yılının Ocak – Haziran döneminde gelen ziyaretçi sayısı geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 68 azaldı. İzmir’e yılın ilk altı ayında gelen yabancı ziyaretçi sayısı yüzde 79 azalırken vatandaş ziyaretçi sayısında yüzde 53 azalma oldu.

İzmir turizmi 2020 yılı Ocak – Haziran döneminde 87 bin 945’i yabancı, 143 bin 125’i vatandaş olmak üzere toplam 231 bin 70 ziyaretçi ağırladı. Ocak-Haziran döneminde İzmir’e en çok turist gönderen on ülke Almanya, Hollanda, İngiltere, KKTC, Ukrayna, Azerbaycan, Fransa, Avusturya, Belçika ve Filipinler oldu. 2020’nin ilk altı ayında yabancı ziyaretçilerin toplam girişlerinin yüzde 86’sını hava yolu, yüzde 14’ünü deniz yolu girişleri oluşturdu.

Nisan ayında sıfır çeken İzmir turizminin bu yılın geri kalan döneminde de beklentiye girmeyeceği, tüm umutların önümüzdeki yıla ertelendiği çok açık. Turizmciler şimdiden önümüzdeki yılın erken rezervasyon planlarını yaparken, pandemi sürecinin nereye evrileceği konusunda ise herkesin farklı fikirleri var.

Korona virüs pandemisi sürecinde uçuş iptalleri ve seyahat kısıtlamalarının devam etmesinin başta konaklama olmak üzere tüm turizm sektörü can çekişirken bundan sonraki süreçte bu virüsle yaşamayı öğrenmemiz gerekiyor.

bakan-albayrak-yeni-ekonomi-programini-acikladi

YEP ve beklentiler

Çok özelsin İrem Öztekin