Turizmde normalleşme adımları

Ahmet Buğra TOKMAKOĞLU
21 Mayıs 2020

Dünyayı kasıp kavuran, hepimizi evlere hapsettiren korona virüs konusunda dünyanın birçok noktasından normalleşme adımları arka arkaya gelirken Türkiye Ramazan Bayramı’na evde girmeye hazırlanıyor. Geçen yıl turizmde başlayan iyileşme adımlarıyla 2020 yılına büyük beklentilerle giren turizm sektörünün beklentileri şimdilik boşa çıkmış gibi görünüyor.

Son olarak Yunanistan 1 Temmuz’da turizm amacıyla sınır geçişlerini yumuşatacağını açıkladı. Ancak ülkeyi ziyaret edecek kişilerin son 2 gün içerisinde Covid-19 testi yaptırmış olma şartı getirildi. Ülkeyi ziyaret edecek turistler ise şimdilik Avrupa Birliği ve İsrail’le sınırlı olacak.

Türkiye ise turizmde normalleşme süreci konusunda hala netleşebilmiş değil. Farklı ülkelerle yapılan görüşmeler tüm hızıyla devam ediyor. Son olarak Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ile Alman Dışişleri Bakanı turizm alanındaki gelişmeler ve gelecek vizyonu için telefonda görüştü. Almanya’nın 15 Haziran’da seyahat kısıtlamalarını gevşeteceğini ancak Türkiye’ye yönelik bir açıklama yapmamış olması Almanların yurt dışında en çok ziyaret ettiği üçüncü destinasyon olan ülkemiz için büyük soru işareti.

Son olarak Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy ile bir araya geldi. Koca, Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, Bakan Ersoy ile Sağlık Bakanlığında görüştüklerini belirterek, “Şartların normale dönüşme sürecini, Türkiye’ye gelecek turistlerin sağlık durumları konusundaki önlemleri ele aldık. Sağlık turizmi gibi konular üzerinde de önemli istişarelerde bulunduk” ifadesini kullandı.

AVM’lerin ziyaretçi almaya başladığı, sokakların hareketlenmeye başladığı şu günlerde hava sıcaklıklarının da 40 dereceleri görmesiyle birlikte birçok kişi konaklama yapmasa bile en azından denize girmek istiyor. Birçok tatil merkezinde vatandaşlar denize girmek ve sahil bandında zaman geçirmek yasak olmasına rağmen günübirlik olarak denize girip serinlemeye çalışıyor.

TÜRKİYE GÜVENİLİR Mİ?

Uzun zamandır yeni turizm sezonuna hazırlanan turizmcilerin ise endişeli bekleyişi devam ediyor. Her şey normale dönse bile kaç kişinin otele gidip tatil yapacağından emin olmak imkansız.

Uluslararası Toplantı ve Düğün Turizmi Forumu’nun anket çalışması ise Türkiye için olumlu bir algının olduğunu ortaya çıkardı. Forum, aralarında Almanya, ABD, Avustralya, Belçika, Fransa, Hollanda, İspanya, İtalya ve Rusya’nın da bulunduğu 45 ülkeden 822 firma ve 1468 turizmciye korona virüsü sonrası ülkelerin turizm potansiyellerini sordu.

Ankette yer alan “Pandeminin ne zaman son bulacağını düşünüyorsunuz?” sorusuna katılımcıların yüzde 37,8’i 6 ay sonra, yüzde 22,6’sı 3 aydan az bir süre içinde, yüzde 15,6’sı aralıkta, yüzde 14,8’i de gelecek yılın ilk yarısında salgının biteceği yönünde görüş bildirdi.

“Pandemi sonrası işlerinizin normal düzenine girmesi ne kadar sürer?” sorusuna da yüzde 29,34’ü 3 ile 6 ay arasında, yüzde 23,3’lük kısmı da 6-9 ay arasında yanıtını verdi.

Bu soruya katılımcıların yüzde 14,7’lik kısmı 1 ile 3 ay, yüzde 5,1’lik kısmı da hemen şeklinde görüş belirtti.

Ankette salgın sonrası en hızlı toparlanabilecek turizm destinasyonları arasında Türkiye ilk sırada yer alırken, faaliyetlerini sürdürme noktasında en büyük başarıyı gerçekleştiren havayolu şirketleri arasında Türk Hava Yolları, ilk 5 firma arasında gösterildi.

izmir-sokaklarini-65-yas-ve-ustu-vatandaslar-doldurdu

65 yaş adaletsizliği

rakam-surekli-artiyor-dunya-genelinde-olu-sayisi-184-bin-263

Pandemide yaşam savaşı