Türkbay’ın çetin yolu

turkbayin-cetin-yolu
Mazlum VESEK
25 Aralık 2019

Karabağlar ilçe statüsü aldığından beri İzmir siyasetinin belirleyenlerinden biri olageldi. Yerel seçimlerde en çok tartışılan ilçelerden biridir. Bu durum CHP’nin iç dengeleri açısından da böyledir. Deyim yerindeyse, Karabağlar’ı alan İzmir’i alıyor ya da bu yolda önemli bir gedik açmış oluyor.
21 Aralık Cumartesi günü Selahattin Akçiçek Kültür Merkezi’nde yapılan CHP ilçe kongresindeki atmosfer bu durumu bir daha doğruladı.
Ali İhsan Yıldız ve Mehmet Türkbay arasında geçen yarışta salonda yer yer gerginlik de yaşandı. CHP Milletvekili Atilla Sertel, Yüksel Çakmur ve Sabri Ergül’ün ayrıca haber ve yorum değeri taşıyan konuşmaları bu durumda gölgede kaldı. Salon, adayların taraftarlarınca ikiye bölünmüştü. Bu durum her kongrede olur, ancak grupların davranışları keskin bir ayrışma olduğunu hissettiriyordu.
İlk konuşmayı Mehmet Türkbay yaptı. Kongre öncesi yaptığımız görüşmede söylediklerine ek olarak gençlere ve kadınların sloganlarına cevap verdi: Sizin için yola çıktım, dedi. Projelerini de sıraladı. Hukukçu olarak yapacağı katkılara da değindi.
Ali İhsan Yıldız, eşiyle sahneye çıktı. Kabul etmek gerekir ki, Türkbay’dan daha görkemli bir çıkış yaptı. Konuşmasında Türkbay’ın dile getirdiği projelerin bazılarının zaten yapılmakta olduğunu söyledi. Kürsüye göre sağda kalan bölümde yer alan taraftarlarının coşkusu da dikkate değerdi.
Oy kullanımı sırasında salondaki gergin hava görece duruldu. Oylar açıklandıktan sonra Türkbay, 198 oy alırken Yıldız 195 oy aldı. İşte burada dikkatimi çeken husus Ali İhsan Yıldız dahil kaybeden taraftan kimsenin kalmamış olmasıydı. Eğer gözümden kaçmamışsa divan başkanı CHP Milletvekili Tacettin Bayır, sadece Mehmet Türkbay’ın elini havaya kaldırdı.
Bütün bu izlenimlerden ortaya çıkan sonuç, Türkbay’ın yolunun çetin olduğu. Öncelikle 3 oyluk bir fark, Karabağlar CHP’de kutuplaşmış bir siyasetin varlığını gösteriyor. Siyaset teşkilatla (CHP’lilerin deyimiyle örgütle) yapılıyorsa adeta ikiye bölünmüş bu delegasyon yapısı onun işini zorlaştırıyor.
Karabağlar CHP’de hizip fanatizmi her zaman yüksek olmuştur. Sonuç açıklandıktan sonra bir grubun salonu tümden terk etmesi bunun göstergesi. Seçimi Türkbay kaybetseydi, nasıl davranırdı bilemem; ancak Türkbay ve ekibi örgütü dinamik tutmak istiyorsa karşı grubu karşı grup olmaktan çıkaracak bir yol izlemeli.
Kongre sürecinde hemen herkes, belediyelerin etkisinden söz etti. Türkbay, hem Karabağlar hem Büyükşehir Belediyesiyle ilişkilerde elinde hassas bir terazi taşımalı. Zira, hem onu hem Yıldız’ı destekleyen eski ve yeni belediye meclis üyeleri salonda arz-ı endam yaptı.
Salonda sazı konuşmacılar örgüte bazı önerilerde bulundu. Kent Konseyi Başkanı Nazik Işık’ın “Sosyal Demokrasi Söyleşileri” CHP’nin kimliğini vurgulayan ve entelektüel tabana da hitap eden bir öneriydi. Türkbay, salona da kulak verirse işi kolaylaşır.

Son olarak, CHP’de iki yıl sonra yani 2021 yılında kongreler yapılacak. Türkbay, 2023 yılında yapılacak yerel seçimlerin kadrosu bu kongrelerde belirlenecek. Türkbay, seçimde partisini temsil eden bir ilçe başkanı olmak istiyorsa, uzun süreli bir planlama yapmalı.

yilbasi-cilginligi

Yılbaşı çılgınlığı

sular-kesik

Sular kesik!