Türkiye ve Korona

corona-virusunde-dikkat
Haldun ÇIRAY
18 Mart 2020

Korona virüsünün Wuhan’da ortaya çıkmasıyla birlikte Türkiye bu konuya ciddi olarak kulak verdi ve harekete geçti. Şimdi her yer korona ile meşgul. Gazete, televizyon, sosyal medya, telefon konuşmaları, aile toplantıları, cafeler, lokantalar, filmler, eğlence ve işyerleri, yer gök korona virüs ile ilgilenmekte. Çok önemli ve ülkede gündemi tek başına işgal ediyor. Tam isabet ve çok doğru bir davranış biçimi. Bir kaç kısa bilgi ve bazen kafalar niye karışıyor? Bu konuda neler oluyor?
Önce kısa bilgiler… İnfluenza virüsü A, B, C olmak üzere üç tip. Klasik isimleri ise Kuş, Asya, İspanyol, Hong Kong, Fujian gibi sair ve benzer isimlerle görülmüş, görülmekte… Ülkenin bir bölümünü ya da ülkenin bütününü kuraları veya dünyayı etkiliyorsa pandemi adı veriliyor. İspanyol gribinde 1918-1920 yollarında 50-100 milyon ölüm olayına,1989 yılında İngiliz gribi ile 30 bin ölüm olayı, ABD’de 1917-1918 yılında 80 bin ölüm vakası. Hong Kong gribi ile aynı guruptaki Fujian gribinin 1968 yılında 1,5 milyon kişinin ölümü çeşitli kaynaklar ve dünya sağlık örgütünce belirtilmektedir. Yine dünya sağlık örgütünce her yıl dünyada 3 milyon insan şiddetli grip geçirmekte ve 250-500 bin insan ölmekte…
Buraya kadar tamam. Kafa karıştıran konulara gelince… İlk soru bu derece zararlı olduğu bilinen grip virüsleri konusunda dünya neden her zaman aynı ilgiyi göstermedi. Gösterdiyse biz niye bilmiyoruz? Niye sağlığımıza bu kadar yabancı kalıyoruz da bu yıl sağ olsun devlet sayesinde uyandık. Bugüne değin halkımdan Korona ve benzer virüslerin önemini bilmeden ölen olmuşsa yazık ve neden? Wuhan’da 2017 yılında faaliyete başlayan akreditasyon hizmeti (cnas) bls-4 standartlarını ve kriterlerini karşıladığı için sertifikalandırılmış bir laboratuvar. Virüsün bu laboratuvardan çıktığı ortaya atıldı ama hata mı yoksa başka bir şey mi, çok önemli konu. Bütün dünyanın da sorunu. Bu çok ciddi. Konuyu onlara bırakalım, diğer kafa karışıklığı konusuna gelelim televizyonlar ve sair yorumcuların korunma önerilerine. Tavsiyeler karmakarışık çoğu da çene suyu pilav.
Sebze, meyve, C vitamini çaylar ve çorbalar yıllardır çocukların bile bildiği şeyler…
Korona virüste panik yaşıyoruz. Şehirleri terk ediyor, yiyeceklere hücum ediyoruz. Gripte hastalığın hiç ilaç kullanmadan iki haftada geçtiğini de herkes biliyor. Bir de deniliyor ki virüs Çin’de durduruluyor, hadi buyur! Ne olursa olsun başından beri Türkiye çok ciddi davranmış ve başarılı olmuştur. Sadece eleştirmek için abuk iddialar ayıp! Evet konu ciddi ve şimdi değil şimdiden sonra da el yıkamayı, tuvalet kullanmayı nasıl hapşırılacağını milletçe öğrenip önemsenmeli. Çünkü herkes dersini aldı gibi. Devleti tebrik ediyoruz ..halkımızın da tedbirli olmasını tedbirli olunca korkak olmamasını istiyoruz. Tüm milletimize geçmiş olsun.

bill-gates

İnsanlığın katili Bill Gates mi?

metin-aydinoglu

Yeter bi dur gari ey iki bin yirmi