Umut aşıda

dunya-genelinde-2-milyar-120-milyon-dozdan-fazla-asi-yapildi
Ülkümen RODOPLU
17 Kasım 2020

Kovid 19 ile mücadelede 7 Ocak 2020 tarihinde Dünya Sağlık Örgütü’nün duyurusu ile başlayan “salgın” süreci hız kesmeden devam ediyor.
Bu sürecin önümüzdeki kış aylarında da süreceği ortadadır.
Bugün için dünyanın ve tabii ki Türkiye’nin en ciddi sağlık sorunu olan koronada şimdi umut, aşı çalışmalarındadır.
Tedavide somut gelişme henüz sağlanamadı. Kullanılan ve denenen birçok antiviral ilaç olsa da, kesin tedavi bulunamadı. Ancak, aşı konusunda umut veren gelişmeler var.
İyi haber: Umut veren çalışmaların başında iki Türk çift var.
Prof. Dr. Uğur Şahin ve Dr. Özlem Türeci çiftinin yönettiği Almanya merkezli biyoteknoloji şirketi BioNTech, Amerikan ilaç şirketi Pfizer ile birlikte SARS-Cov-2’ye karşı potansiyel olarak ilk başarılı aşıyı geliştirdi.
Almanya’da eğitim gören ve biyoloji alanında büyük başarılara ulaşmış iki bilim insanının aşı geliştirme alanındaki çalışmaları tüm dünyanın dikkatini çekti.
Soru şu: Rusya, Çin, Fransa, İngiltere, ABD, Türkiye başta olmak üzere dünyada bir çok laboratuarda aşı geliştirme çalışmaları devam ederken neden BioNTech ve Pfizer öne çıktı?
Yanıt çok basit: Çalışmaların bilimsel kurallara uygun olarak yapılması ve bilim dünyası ile şeffaf metodlarla paylaşım.

AŞI NE ZAMAN HAZIR OLUR?
Korona virüse karşı ilk başarılı aşıyı üreten Almanya merkezli BioNTech şirketinin CEO’su Prof. Dr. Uğur Şahin, aşının 2021 başında dağıtımının planlandığını söyledi.
Hepimizin beklediği normal yaşama dönüş için 2021 yılının başını işaret etti… Yüzde 90’a kadar etkili olduğu belirtilen aşı, şimdi insanlar üzerinde denenmeye başladı.
Prof. Dr. Uğur Şahin şöyle diyor: “Bir bilim insanı olarak ve başkaca virüslerden şimdiye kadar gördüklerimizin ekstrapolasyonundan (sonuçların genişletilmesi, uyarlama) hastalığın önlenmesinde yüksek bir tesir umuyorum. Böylesine yüksek etkili aşıyla insanlar arasındaki bulaşmanın belki yüzde 90 değil, fakat yüzde 50 azalacağına çok eminim. Ancak unutulmamalıdır ki bu bile pandeminin yayılmasında dramatik bir düşüşle sonuçlanacaktır”.

BU KIŞ ZORLU GEÇECEK
Prof. Dr. Uğur Şahin, aşının antikor tepkisine bağlı olarak her yıl, iki yılda bir ya da beş yılda bir yapılması gerekebileceğini vurguladı.
Belli ki,bu kış zorlu geçecek. Şahin’e göre bu kış aşıyla enfeksiyon rakamları üzerinde büyük bir etki olmayacak. Fakat her şey yolunda giderse, aşıyı bu kış sonunda, gelecek yıl başında dağıtmaya başlayacaklar.
Bu yaza kadar büyük bir etki olmayacağı görülmektedir. Yaz aylarında enfeksiyon hızının düşeceği öngörüldüğü için aşı uygulamalarının başlaması 2021 yılının Eylül, Ekim ayları olacak.
Salgının önlenebilmesi için gerekli olan, 2021 ilkbaharına kadar ya da sonbahardan önce yüksek aşılama oranına ulaşılmasıdır.

SON SÖZ:
Salgının önlenmesi ve normal yaşama dönülebilmesi için önümüzde bir yıl daha var. Korunma önlemlerinin daha sıkı olması gerekmektedir.

Sporcular 60 yıl sonra ayrıldı

dunya-genelinde-2-milyar-120-milyon-dozdan-fazla-asi-yapildi

Kovid-19’a karşı tek çaremiz aşı gibi…