Uyuşturucu ve FETÖ ile mücadelede İzmir’in başarısı

İzmir-Emniyet-Musuru-Mehmet-sahne
Vahap DABAKAN
21 Ekim 2021

Uyuşturucuyla mücadelede son zamanlarda Türkiye’de uygulanan mücadele planı DSÖ tarafından diğer ülkelere örnek gösterilmiştir. Dünyada çocuk yaşlarına kadar inen uyuşturucu kullanımı nedeniyle uyuşturucu ticareti ve satıcılarıyla baş edebilmek için İçişleri Bakanlığı ve Emniyet Genel Müdürlüğü çalışmalarına bakarsak; uyuşturucu kullanımı ve ticareti gibi suçlarda uygulanan cezai yaptırımların artırılmasına yönelik mevzuat değişikliği yapıldı.

Cumhurbaşkanlığı kararnamesiyle İzmir İl Emniyet Müdürlüğü’ne atanan Mehmet Şahne, göreve başlamasından sonra ilk iş olarak FETÖ operasyonlarına ve narkotik kaçakçılığı ve sokak satıcılarına adeta savaş açtı. Emniyet Müdürü Mehmet Şahne, bir yandan 30 ilçenin emniyet müdürlüğünü dolaşıp birifingler alıyor. Polisleri onure etmek için kahvaltılı toplantılar yapıyor. Diğer yandan da gece-gündüz demeden tebdili kıyafet ile İzmir’in cadde ve sokaklarını tek başına dolaşarak, sorunları yerinde görmeye çalışıyor. Cadde ve sokaklarda İzmirliler’in huzur ve güvenliği için kuş uçurtmuyor.

Diğer taraftan İzmir trafiğinde park sorunlarıyla kaldırım ve yolları kapatanlar konusunda aşırı şikâyetleri değerlendirip polislerin masa başında değil sokaktaki sorunlara neşter vurmasını sağlıyor. Masa başında oturmayan Emniyet Müdürü Mehmet Şahne, dolaşarak İzmir’in fotoğrafını çekerek masaya yatırıyor. Teşkilat mensuplarının da masa başında değil sokakta çalışarak huzur ve güveni sağlamasını ve suçlulara göz açtırılmamasını, bazı suçların işlenmeden önlenmesini istiyor.  

İzmir İl Emniyet Müdürü Mehmet Şahne, Narkotik şube Müdürlüğü ile birlikte hazırladığı projeyle, uyuşturucu bağımlılarını tedaviye teşvik etmek ve hasta hekim arasındaki güven ilişkisini korumak amacıyla onların sağlık kuruluşlarına müracaat etmeleri durumunda sağlık görevlilerinin bu kullanıcıları ihbar yükümlülüğü olmayacağını ve ailelerinin de yardımıyla bağımlıları tedavi ettirerek uyuşturucu illetinden kurtarmak istiyor. 

Uyuşturucunun Türkiye ve İzmir’e girişinin önlenmesi amacıyla kara, hava, deniz yolları ve sınırlarını, teknik donanım, insan gücü ve narkotik dedektör köpek sayısı yönünden güçlendirdi ve sınır güvenliği büyük ölçüde artırdı.  

Mehmet Şahne, muhtarlarla toplantı yapıyor, vatandaşı, öğrenci velilerini dinliyor. Okul müdürleriyle bir araya geliyor. Yüz yüze eğitime başlanmasından sonra her okulun önünde sivil polislerin konuşlandırıldığı için asayiş ve narkotik konularda kuş uçurtulmuyor.

FETÖ operasyonları ile hırsızlık ve dolandırıcılık suçlarında polisin yaptığı etkin çalışmaların sonuç vermeye başladığını görüyorum. Dört ay gibi kısa bir dönemde İzmir’de asayişte gözle görülür bir değişiklik olduğunu, insanların sokak ve caddelerde güven ve huzur içerisinde dolaşmaya başladığını izliyoruz. Trafik konusunda da gereksiz parklarının kaldırıldığını, araçlara ait olması gereken yolların araçlara, kaldırımların yayalara bırakılarak İzmir trafiğinin rahatlaması için de büyük bir çalışma görünüyor.

Sayın Mehmet Şahne Müdürüm, İzmir’deki göreviniz hayırlı olsun. Dört aydır size ‘Hoş geldiniz’ diyemedim. Bir gazeteci, köşe yazarı olarak ben de sizi tanımak ve çalışmalarınızı izlemek ve İzmir’i tanımanızı istedim. Evet, bugün buradan size ‘Hoş geldiniz’ diyorum ve görevinizde başarılar diliyorum…

karsiyakada-tapu-islemlerinde-buyuk-kolaylik

Birlik ve hoşgörü kenti Karşıyaka

chpden-belediye-baskanlarina-kirsal-mahalle-talimati

Suçlu kim?