Vahim bir durum

koronavirus-belirtileri-neler
Haldun ÇIRAY
25 Mart 2020

Hakikaten vahim bir durum, hatta vahimden öte. Çünkü ucu ölüme dayanan virüs denilen bir olay mevcut. En çok bahse konu olduğu yerlerden biri de, sosyal medya. Sosyal medyaya ne kadar kızarsak kızalım, banal insanlar, saygısızlar, cahiller, bilgisizler ile dolu diyelim, kabul edelim ki aynı alanda bilim adamları, hukukçular, ekonomistler, çiftçiler, memurlar işçileri üniversite camiasından olanlar da var. Çokta akıllı yazılar ile öğretici oluyorlar. Sadede  gelirsek; sosyal medyada palavranın yanında senaryolar provokasyonlar olabiliyor. Sosyal medyada ciddiye almayı gerektiren hiç bir şey yok demek ne kadar doğru olabilir. Kısaca her bir konuyu boş görmek çok doğru bir düşünce tarzı olmayabilir. Hatta bilmeden yazılabilen bir yazı bir olayı gün ışığına çıkarabilir. Bu günlerde Fransızca bir video çok çarpıcı iddialar ortaya koyuyor. Dinlemek istedim bu video ne diyordu. Bir takım yazılı belgeler gösteriyor doğru yanlış ama anlatım yer zaman isimler ister istemez dinletiyor ispat etme konusunda ise gerekçe söylüyor. Bu işler artık çok gelişti bu video Fransızca doğru yanlış birileri incelemeli. Özet olarak bu video; korona virüsü konusu sonunda Pasteur Enstitüsü’ne dayanacak diyor. Vuhan’da Fransızlar ve Çinliler bir arada P4 diye bir laboratuar kurdular diyor.

FRANSIZ-ÇİN İŞBİRLİĞİ

Fransız Çin iş birliği ile kurulan bu enstitü veya laboratuar dünyadaki en tehlikeli mikro organizmaların üretimi ile ilgili diyor. Nedense Inserm eski başkanı Yves Levy ve levy’in eşi Agnes Buzyn’ı işaret ediyor. Bu laboratuar da korona ve SARS virüsü birleştirilmiş diyerek patent başvuru numarasına işaret ediyor. Çin’deki bu laboratuarda korona üretimi için elimizde kanıt yok diyor. Deneylerin fareler üzerinde yapıldığını ve 4 adet kimyasal laboratuarın askeri silahlar üzerinde çalıştığını iddia ediyor. Burada kalıp son olarak korona SARS birleşimi virüsün aşısını zaten yaptıklarını kök hücrelerinin kızamık ile benzerlik arz ettiğini kızamık aşısı olmuş çocuklarda bu nedenle pek etkili olmadığı belirtiliyor. Her konu provokatörlük kokabilir olsun. Fransızca kaset incelenmeli. Teyit gerekli bir sosyal medya yayını olsa bile. Aynen yedi gün önce gündeme düşen ‘My Secret Tertius’gibi. Bu bir Güney Kore dizisi sosyal medyada teyit için yayınlanmış yazımız gibi ve teyit yanlış demiş filmin ilgili bölümlerine. Ama yanlış denilirken iddialar inandırıcı olmamış ve dizi bal gibi mesajını vermiş. Hatta zımmen de değil. Dizinin üzerinde durulması gerektiğini düşünüyorum.
Bir garip salgın bu salgın geçmişteki gibi virüs veya kolera tifo tifüs vs salgınlara benzemiyor dünyanın her yerinde darı patlağı gibi ikişer üçer yayılıyor. Nasıl oluyorsa. Çok tehlikeli yayılma biçimi. Daha öncede benzer bir zehirlenme yaşadık. Ispanak gibi yedi ilde yaklaşık yüz altmış kişi.
Bir garip ürkütücü korkutan virüs salgını. Bence korona virüs belasından sonra bütün ülkeler korona virüsün peşine düşmelidir. Nerden neden çıktın diyecek çok ülke var. Çernobil faciası gibi bir durum da söz konusu olabilir. Korona virüsünü çok çok ciddiye alınmalı alınıyorsa önemli taraf yayılmaması. Herkes harfiyen önerilere uyacak. Salaha çıktığımızda devletimiz konunun arka yüzüne mutlaka bakacaktır. Çünkü dünyada ilk fark eden haber alan vatandaşlarımızı Çin’den özel uçakla getiren ilk ülke biziz. Tepeden tırnağa ülkemin ilgililerini ve tıp dünyamızı tekrar kutlarız.

koronavirus-belirtileri-neler

Korkuyoruz, savaşıyoruz ama kazanacağız…

koronada-en-riskli-bes-sehir

Karantina Notları