Vatandaş Kemal ile Gazi Mustafa Kemal

vatandas-kemal-ile-gazi-mustafa-kemal
Metin AYDINOĞLU
31 Mart 2023

Lütfen zahmete girmeyiniz. En başta açıkça belirteyim. Yazımda başka Kemal aramayın. Üç Kemal var. Konumuz sadece Kemal’ler. Başımızın tacı Gazi Mustafa Kemal Paşa, TFF başkanlarımızdan Kemal Ulusu ile TFF başkanlığı çok görülen, tam bir spor insanı İzmir’imin onuru Kemal Zorlu. Köklü bir aile, ekonomide, sanayide tanınmış bir isim, baba adam Mazhar Zorlu. TFF Başkanlığı da yaptı. Altay’a Türk futboluna hizmet verdi. Oğulları Kemal ile Nafiz. Nafiz Zorlu da başkanlık da yaptı. Altay denince Zorlu ailesi gelir akla. Vatanseverlerdir. Nafiz Zorlu’nun büyüğüdür, Kemal Zorlu başkanım. Altay kulüp binasında doğdu, büyüdü desek yeridir. Altay’ın altyapısında futbol oynamışlığı da vardır. Öyle ki. Altyapı sorumlusu olduğu dönemde Türkiye’nin ilk minik takımını kuran, Rıdvan Burteçin başkanlığındaki yönetimde, genel kaptandı. Asbaşkanlık ve yüksek divan kurulu başkanı olarak da canla başla çalıştı. Spora hizmete doymadı, Kemal ağabey, Türkiye Futbol Federasyonu’nda yönetim kurulu üyeliği görevinde de bulundu. Ancak İstanbul beyliği, bir İzmirli’yi Altay sevdalısını başkan yapmamak için ellerinden geleni yaptı. Başardılar da. Oysa Kemal başkanım, seçilseydi her şey çok daha değişik olurdu özellikle İzmir’im için. Bunu da biliyorlardı. Korktular, çekindiler. O günleri, gayretlerini çok iyi hatırlıyorum. Gönlümün başkanı sizsiniz Kemal başkanım. Hakkınızı helal edin nurlar ışıklar için kalın, unutmayacağım sizi, Mazhar amcamı da sevgi ve saygılarımla anıyorum, Altay’a emek verenlere rahmetle.

ADININ HAKKINI VERENLERE

Kemal Ulusu olarak tanındı. Oysa tam adı Mustafa Kemal Ulusu. Federasyonumuzun unutulmaz başkanlarından. Liyakatli, hakikatli, hakkaniyetli. O günleri de gördük yaşadık. Torpille, hatır gönülle getirilenlerden değil. Mustafa Kemal adı da boşa konmamış. İsminin hakkını verenlerden, vermeye çalışanlardan. Gayreti de çok. Tezatlık da yaşatmıyor adıyla, asla. Babası Nuri Ulusu, başımızın tacı Gazi Mustafa Kemal Paşa’mın destekçisi, yanı başındaki bir değer Nuri Ulusu. ‘Ben çocukken fakirdim. İki kuruş elime geçince bunun bir kuruşunu kitaba verirdim. Eğer böyle olmasaydım, bu yaptıklarımın hiç birisini yapamazdım’ diyen ve de 57 yılda 3 bin 937 kitap okuyan Mustafa Kemal Atatürk’ün kütüphanecisi. Hani hep mazeret üretiriz ya. ‘Kitap okumak için boş zamanım yok’ diye. Atatürk ne yaptı peki. Boş zamanlarında cepheye gitti, ülkemizi işgalcilerden kurtardı, devrim yaptı, kadınlara çocuklara değer verdi, yapmadığı güzellik kalmadı. 6 bin kitap okusa daha çok yapacağı olur muydu acaba ? Gelmez Kemal gibileri bir daha. Kemal adının hakkını verenlere, selam olsun.

KADIN BAŞKANIN 2023 İMAJI

2000 yılında, te 23 yıl önce ‘Türkiye’de tel örgüleri sökülen ilk stat, ilk kent’ olarak tarihe geçen yerdir Denizli. Kafes yani, kaldırıldı. Hem de Galatasaray maçı öncesinde. Ahalinin tahmini, umduğu, avuçlarını ovarak olay çıkmasını sabırsızlıkla bekledikleri Denizli Atatürk Stadı. O dönemde ikinci başkan, tanıdığım için yazıyorum kaliteli insan Mustafa Baysal ‘Biz bu kararı alırken taraftarımıza güvendik ve haklılığımız ortaya çıktı’ demişti. Bu stada artık tel örgü takılmayacak’ demişti. İşte bu Denizli’de Amatör Spor Kulüpleri Federasyonu Başkanı, bir kadın. Aslında her yerde olması gereken. Havasını suyunu değiştiriyor kadınlarımız, futbolun, sporun, tribünlerin. Denizli ASKF Başkanı Ayşe Sarıkaya, evli, mutlu, çocuklu. Her yere yetişiyor. Kıskanmıyor. Özelikle kadın hakemlere daha bir değer veriyor. Küfür, hakaret kalmadı Denizli’de. Ee kadın ne de olsa. Başarır, hakkıdır Ayşe Başkanımın, imajını, görünümünü de değiştirdi. Tebrik ettim. Her zaman iyiliğin, güzelliğin yanındayım. Her nerde yaşıyor ve yaşatılıyorsa. Yaşasın güzellik, kahrolsun çirkinlik.