Vatandaşı bir de savaş vurdu

elektrik-faturalari-yuksek-geldi
Ahmet Buğra TOKMAKOĞLU
3 Mart 2022

Pandemi ile mücadeleye başladığımızdan bu yana iki koca yılı geride bırakıyoruz. Türkiye’ye korona virüsün uğradığı o ‘heyecanlı’ geceden bu yana hayatımızda onca şey yaşandı bunlardan birçoğunu unuttuk bile.

Maske arayışları, sokağa çıkma kısıtlamaları, alkol düzenlemesi, şehirler arası seyahat izinleri, aşı, hijyen, kırmızı-sarı kategori derken bugün dördüncü doz aşıları konuşmaya başladık.

Yakın gelecekte de birçok Avrupa ülkesinin yaptığı gibi pandemi nedeniyle sürdürülen kısıtlamalarda gevşemeler söz konusu olabilir. Bunlardan en makulü açık havada maske zorunluluğunun bir nebze gevşetilerek yavaştan ortadan kaldırılması.

Pandemi sosyal yaşamımızda büyük değişikliklere yol açtı kuşkusuz. Ülkemizdeki her bir bireyin az buçuk hissettiği en büyük sorun ve çözüme kavuşturulması bir an önce beklenen durum olarak ekonomiyi göstermek mümkün.

ZAM ZAM ZAM

Yüksek enflasyon, akaryakıt zamları, sigara alkol düzenlemeleri, süt ve temel gıda malzemelerindeki anlamsız tırmanışa bir türlü çare olamadık. Pandeminin en çok kaybedeni, bu süreçte en çok zorlananı yine sokakta alışveriş yapmaya çalışan, market market indirim kovalayan vatandaş oldu.

Büyük şehirlerde mütevazı bir dairenin aylık doğalgaz gideri 1.000 TL, elektrik gideri ise minimum 400-500 TL’leri görünce yurt genelinde yaşanan büyük zamlara karşı art ardına tepki açıklamaları ve protesto gösterileri yaşanmaya başladı. Protestoların en hacimli mecrası ise her zamanki gibi sosyal medya oldu.

Toplumun her kesiminden insanın canını acıtan bu durumun gittiği nokta hükümeti de endişelendirmiş olacak ki mart ayı başına kadar en geç bir düzenleme yapılacağı ve zamların daha makul seviyelere indirileceği yönünde bir sinyal geldi.

Cumhurbaşkanlığı Kabinesi gündemine gelen elektrik ve doğalgaz zamları konusunda ilk somut adım elektrik zammına yönelik oldu. Konutlarda en alt kullanım paketi 240 kilowat saate yükseltilirken, cemevi, STK, dernek gibi kuruluşların tarifeleri ticarethaneden konuta dönüştürüldü.

YETERLİ DEĞİL

Esnafın üzerindeki elektrik zammının baskısını azaltmak için ticarethanelerin elektrik kademelerinde de ayarlamaya gidildi. Bir de son ve en mantıklı hareketlerden biri olan KDV indirimi de geldi. Konut elektrik faturalarındaki yüzde 18 olan KDV oranı, Cumhurbaşkanlığı Kabinesi’nin müjdesiyle yüzde 8’e indirildi. Bu indirim az da olsa faturalarda gerileme yaratacak ancak yeterli değil elbette.

Asgari ücrete yapılan yüzde 50’lik zammın ardından yağmur gibi ardı ardına gelen zamlarla vatandaşın mücadele etmesi mümkün değil. Hele ki asgari ücret alıp evli ve çocuk sahibi olan, tek maaşla yaşamaya çalışanların hali harap. Elektriğin 500, doğalgazın ortalama 1.000 TL geldiği bir hanede asgari ücretle geçinmek, çoluk çocuğa bakmak ne mümkün?

Tüm bu süreçlerin tam da göbeğinde nur topu gibi bir de savaşımız oldu. Ukrayna’ya giren Rusya’nın bu haksız müdahalesi Türkiye’nin de içerisinde bulunduğu bu coğrafyanın kaderi olsa gerek. Bu savaşın cebimizdeki etkisi de benzine, doğalgaza ardı ardına gelecek yeni zamlar olacak.

merkel-turkiye-ile-diyalog-gundemini-hizla-hayata-gecirmeliyiz

Angela Merkel

kiev-savas-alani

Nükleer saldırı 3. Dünya Savaşı demek