Vatanı mavi Komşu’yu mor yapmak

Hakan SERBEST
26 Şubat 2021

Türkiye‘ye 8 ülke ile sınır komşusudur. Kuzeybatı komşuları Bulgaristan ile Yunanistan’dır. Doğu’da ise Azerbaycan, Ermenistan, İran ve Gürcistan ile komşudur. Sınır uzunluğunun en yüksek olduğu Suriye ise Irak ile birlikte güneyde yer alır’ diyor coğrafik bilgiler. Bunları neden mi verdim: Türkiye’nin ‘Komşu’ sıfatını taktığı ancak yüz yıllardır (dikkatinizi çekerim yüz yıllardır diyorum) komşuluk yerine düşmanlık yapmayı seçen Yunanistan’ı konu alacağım bugünkü köşe yazısında. Osmanlı’nın hoşgörü ile yönettiği yıllar dahil içten içe kaynayan, bağımsızlığını ilan ettikten sonra ülkemize olan düşmanlığı hiç durmadan artan, günahsız binlerce Türkü katletmeyi marifet bilen bu komşu 1. Dünya Savaşı’ndan sonra Anadolu’nun işgaline İngilizlerle birlikte yeltendiğinde de zalim yüzünü göstermekten çekinmemişti. Özellikle Egeli büyüklerimiz tarafından Yunan mezalimi senelerce kendilerinden sonra gelen kuşaklara aktarıldı. Bunlar geride kalmasına rağmen Yunanistan Türkiye’nin daimi düşmanı olmaya devam etti. İki halk arasında dostluk rüzgarları esse bile özellikle Yunan politikacıların gayretleriyle düşmanlık günümüze kadar sürüklendi. Batı Trakyalı soydaşlarımıza senelerdir yapılan zulüm ise cabası. Şimdi gelelim bugüne. İşte Hürriyet’te çıkan bir haberden alınan bölüm:

NATO’nun ‘Defender Europe 21’ tatbikatı için ABD, Yunanistan’ın Batı Trakya bölgesinde yer alan Dedeağaç’a 1800’den fazla zırhlı araç ve en az 20 bin asker çıkarıyor. Tatbikata Yunanistan’ın ilk kez dahil edilmesi dikkat çekti. ABD, NATO çerçevesinde Orta ve Doğu Avrupa’da yapacağı ‘Defender Europe 21’ tatbikatı için Yunanistan’ın Dedeağaç limanına adeta çıkarma yapıyor. Türkiye sınırına 55 km uzaklıktaki limana toplam 145 helikopter, 1800’den fazla zırhlı araç ve 20 binden fazla askeri personel çıkarılacak. Operasyonun iki gün içinde başlaması bekleniyor. Tatbikatta yer alacak ABD güçlerinin ilk bölümü “Endurance” adlı yük gemisiyle Dedeağaç limanına gelecek.’

KARŞI HAMLE

Türk Silahlı Kuvvetleri bu hamleye başka bir hamle ile karşılık verdi.

Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK), tüm kuvvetlerin katılımıyla Ege ve Akdeniz’de son yılların en büyük tatbikatını gerçekleştirerek gövde gösterisi yapacak. “Mavi Vatan-2021” olarak adlandırılan dev tatbikat 25 Şubat’ta başlayacak ve 7 Mart tarihine kadar devam edecek.’

Bütün bu yaşananlardan sonra ülkeyi 5-6 yıldır sarsan ekonomik kriz ve üzerine gelen pandemi nedeniyle ayakta tutmakta zorlanan Yunanistan’ın neyine güvenerek diklendiğini anlamak pek mümkün değil.

Ezcümle: Her hamlesinde Türkiye diş gösterince geri adım atan Yunanistan bence Mavi Vatan 2021’den sonra mor renge bürünecek.

goztepede-halil-akbunar-kendini-asti

Özüne dön, güven, şans, fırsat ver de gör

Kafama ne estiyse!