Visit İzmir ve dijital tanıtım

izmir-manzara
Ahmet Buğra TOKMAKOĞLU
17 Haziran 2021

İzmir Büyükşehir Belediyesi, profesyonel turizm geçmişi olan Tunç Soyer’in göreve gelmesiyle birlikte turizm alanında fark yaratan birçok projeye imza attı, atmaya da devam ediyor.

Seferihisar Belediye Başkanlığı döneminde ülkemizi ve İzmir’in nadide ilçesi Seferihisar’ı Sakin Şehir (Citta Slow) kavramıyla tanıştıran Tunç Soyer, ilçenin adının tüm dünyada duyulmasını sağladıktan sonra turizme olan yenilikçi bakış açısını İzmir Büyükşehir Belediye Başkanlığı döneminde de sürdürmeye devam ediyor.

İzmir’in hak ettiği turizm potansiyelinden yeteri kadar yararlanamadığı ilkesi üzerinden hareket eden Başkan Soyer, İzmir’in tarihi, doğal, kültürel ve gastronomi zenginliklerinin öne çıkması için elinden geleni yapıyor. UNESCO Dünya Mirası Listesinde İzmir’in daha çok varlıkla yer almasına yönelik çalışmalar bütün bu yapılanlardan yalnızca biri.

Tarihi Kemeraltı Çarşısı’nın UNESCO Dünya Kültürel Mirası Geçici Listesine dahil edilmesi, İzmir Vakfı’nın güçlendirilmesi, Agora Antik Kentinde sürdürülen kazı çalışmalarının sürdürülmesi, TARKEM ve Kentimiz İzmir Derneği ile tarihi çarşı ve Basmane aksında sürdürülen çalışmalar ilk aklıma gelen dikkat çekici adımlar.

Yakın geçmişte kamuoyuyla paylaşılan ve benim de bu kentte yaşayan, az buçuk turizmle ve dijital pazarlamayla uğraşan biri olarak heyecanla takip ettiğim projelerden biri de Visit İzmir.

Korona virüs sonrası sürece yönelik turizmde dijitalleşmenin ilk adımlarından biri olarak kabul edilen Visit İzmir, İzmir’in dijital turizm altyapısını tamamlaması açısından vizyoner bir proje. İzmir, Visit İzmir projesiyle Türkiye’de bu alanda ilki başaran şehir unvanını da sonuna kadar hak etti. Cep telefonuna indirilebilen Visit İzmir mobil turizm uygulaması sayesinde, İzmir’i gezmek isteyenler şehrin 2 bin 300’den çok noktası hakkında bilgi alarak, dilediği yere dilediği zaman erişebiliyor.

DÜŞÜNCE GÜZEL AMA…

2 bin 300’den fazla tarihi ve turistik noktaya dair bilgi, fotoğraf ve videonun yer aldığı uygulama, İzmir’in tarihi, kültürel, doğal zenginliklerini keşfetmek isteyenlere rehberlik ediyor. Konum bilgisi ile bu noktalara nasıl ulaşılabileceğini harita üzerinden gösteriyor. Bergamalı sepet ustasından Çeşme’deki lüks otellere, İzmir’in 8 bin 500 yıl öncesine uzanan ilk yerleşim yeri Yeşilova Höyüğü’nden müze ve sanat galerilerine ya da az bilinen doğa alanlarına ve bu alanlardaki canlılara kadar tüm noktalara dair detaylı bilgilere Visit İzmir üzerinden ulaşılabiliyor.

Projenin ilk ayağında, İzmir Kalkınma Ajansı tarafından oluşturulan uzman ekipler gastronomi, tarih ve kültür, somut olmayan kültürel miras, doğa ve kırsal gibi 11 farklı kategoride İzmir’in turistik cazibelerine dair yazılı ve görsel bilgileri dijital veri tabanına işledi. 12 ayda tamamlanan dijital turizm altyapısı, konunun uzmanları ve Visit İzmir kullanıcıları tarafından düzenli olarak güncellenecek, sisteme yeni bilgiler girilecek.

Visit İzmir’in Agora Antik Kenti’nde gerçekleştirilen tanıtım toplantısı ile detayları basından ve belediyenin basına servis ettiği basın bültenleri üzerinden takip etme şansım oldu. Tanıtım toplantısında belediye başkanları, kültür ve turizm müdürlüğü yetkilileri, belediye meclis üyeleri ve çok geniş bir perspektifte İzmir bürokrasinin bileşenlerinin katılımını gördüm.

Adı kentin dijital altyapısını güçlendiren ve dijital destinasyon tanıtımı olan bu projenin kamuoyuyla paylaşıldığı toplantıda bilin bakalım kimler yoktu? İzmir’de yazdıkları yazılar, çektikleri fotoğraflarla kentin tanıtımında birer marka olarak çalışan seyahat yazarı, blogger ve influencerlerdan bir kişi bile toplantıya davet edilmedi.

Belediye meclis üyelerinden bürokratlara kadar geniş bir katılımcı topluluğunun davet edildiği Visit İzmir’le ilgili belediyenin dijitalde iş yapan ve her biri gönüllü İzmir turizm elçisi olan İzmirli influencerların bu etkinlikte kimsenin aklına gelmemesi, kimse kusura bakmasın ama İzmir’in ayıbıdır.

izmirde-kuraklik-alarmi

Sorun çok, yorum var

Yıldızların önündeki betondan perde ve taze düşlerim…