Vitamin-mineral takviyelerine dikkat

beslenme-ile-kas-kutlenizi-artirmak-mumkun
Deniz ZÜNBÜLCAN
30 Mart 2020

Yaklaşık 20 gündür dünya ile beraber ülkemizi de etkisi altına alan Covid-19 salgını endişeye yol açmakta ve herkes korunabilmek için çeşitli önlemler almaktadır. Bu önlemlerin en başında sosyal mesafeye dikkat etmek ve zorunlu değilsek evde kalmamız gerekirken bunun dışında kendimiz için yapabileceğimiz en önemli diğer nokta ise bağışıklık sistemimizi kuvvetlendirebilmek.
Bu durumda çoğu kişi bağışıklık sistemimi kuvvetlendirmek istiyorum diyerek vitamin mineral takviyelerine yönelebiliyor. Ancak bu noktada bilinçli bir tüketim çok çok önemlidir. Vitamin, mineral ya da multivitamin takviyelerini bir kişiden gördünüz veya birisi önerdi diye kullanmamalısınız eğer ki kan tahlillerinizin sonunda eksikliğiniz varsa veya doktorunuz önerdiyse kullanmalısınız.
Bağışıklık sisteminizi kuvvetlendirmek istiyor, vitamin ve mineral eksikliği yaşamak istemiyorsanız özellikle bu dönemde besin gruplarını ve ögelerini iyi bilmeli, mutlaka beslenmenizde hepsinin yeterli ve dengeli olduğuna emin olmalısınız. Bunun yanı sıra vitamin ve mineral emilimini azaltacak etkenlere dikkat etmelisiniz.

DENGELİ BESLENME
Yeterli, dengeli beslendiğinize emin olun
Besin grupları süt ve süt ürünleri, et-yumurta-kurubaklagiller, ekmek ve tahıllar, sebze ve meyveler olarak 4 grupta incelenmektedir. Besin grupları ise sağlıklı, dengeli ve yeterli beslenme için kendi içinde yapısal olarak ve vücuttaki işleyişlerine göre beş besin öğesine ayrılmaktadır. Besinlerin tüketiminden sonra vücuda alınan besinler sindirime uğrayarak besin ögelerine parçalanmakta ve vücut işleyişini sağlamak için dokulara taşınmaktadır. Vücut gereksinimi sağlayabilecek tek bir besin grubu veya besin ögesi yoktur. Bu nedenle beslenmede çeşitlilik oldukça önemlidir.
Besin öğeleri ise karbonhidratlar, proteinler, yağlar, vitaminler, mineraller ve su olarak sınıflandırılmaktadır. Bu besin ögeleri vücut işleyişinde birbiri ile doğrudan veya dolaylı olarak ilişkilidirler. Bu nedenle hiçbir zaman tek birine odaklanılmamalı hepsi bir bütün olarak düşünülerek beslenme planı yapılmalıdır.

‘ŞEKERİ AZALTIN’
Basit şeker, insan sağlığı için herhangi bir faydası bulunmayan, aksine daha çok zararı olan bir besindir. Doğal yollardan alınmayan ve fazla miktarda alınan şeker ilerleyen dönemde kandaki şeker oranının yükselmesine bu durumsa çoğu vitamin ve mineralin emiliminin engellenmesine neden olur. Bu nedenle bağışıklık sisteminizi güçlü tutmak için vitamin ve mineral alımınızı ihmal etmemeli bunun yanı sıra basit şeker kullanımınızı da kontrol altında tutmalısınız.

koronavirus-belirtileri-neler

Kovid-19 ile dans edilmeyeceğini anladık mı?

yasasin-27-mart-yasasin-tiyatro

Yaşasın 27 Mart, yaşasın tiyatro!