Ya hep ya da hiç

ya-hep-ya-da-hic
Metin AYDINOĞLU
2 Haziran 2020

Elemtere fiş, kem gözlere şiş, oldu da bitti maşallah. Hadi bakalım zorlaya zorlaya adına Süper denen ligi başlatıyorlar. Süper karar, ama bence fazla uzun sürmez. Yarın değil sadece bugün düşünülüyor. Olayın başka bir boyutu da var. Peki niye böyle karar alınıyor, anlayabilmiş değilim. Süper Ligi başlat, 2.Amatör Kümeyi başlatma.

HER ŞEY AYNI İKEN

Ne alaka. Kurallar aynı, top, kale, köşe gönderi aynı, ölçüler aynı, oynayan hep insan etten kemikten, bir de aynı gökkubbe altında, ee ne kaldı geriye. Ya hepsini başlat, ya da hiç birini başlatma. Tam bir kaos yaşanıyor bazı amatör küme maçları oynatılıyor, bazıları ise oynatılmıyor, neye göre, kime göre, hangi talimata göre. Sadece para içinse çok yazık, sonuçta hepsi insan yahu.

KALP KRİZİ RİSKİ NE OLACAK ?

Amatör kümede oynayan, hakemlik yapan, evladınız, yakınınız, sevdiğiniz var mı ?
Gitmesin, uyarın. Her şey maç değil, hayat sadece futbol da değil. Çok özlediniz, para harcadınız, emek verdiniz tamam da canınızın değeri hiç yok mu ? O aşırı sıcaklarda gündüz vakti güneş de tepede temmuz ayında bir de amatör maçları oynatacaklar, korona bulaşmazsa, kalp krizinden ölümler garanti. Belki de çok kaba bir uyarı ama bu böyle, sonra da kalkıp Allah korusun demeyin. Yaradan akıl vermiş, fikir vermiş, insansın, önce sen kendini koru. Sonra da vay efendim bizi uyaran olmadı ki demeyin.

SAĞLIKÇISIZ DA OYNANMASIN

Emniyet olmadan maçlar oynanmıyor. Bu talimat oturdu, sağlık görevlileri olmadan da oynanmasa çok iyi olacak. Şimdi tam zamanı. İçişleri Bakanlığı polis, Sağlık Bakanlığı doktor ve sağlık görevlisi yollamasa da maçlar oynanmasa, nasıl olur ? Acaba diyorum; Salgının geçmediği bitmediği bir zamanda maça çıkmayı reddedip, iade eden bir hakem, profesyonel futbolcu çıkar mı ? Diyeceksiniz ki her yer açılıyor, niye maçlar ? Dediğiniz duyar gibiyim, sosyal mesafe hiç yook, yakınlık çok, daha ne olsun. Dün açılan restoranlar da oturulacak yerler belli, sahada da mı öyle olacak, herkes kendi çemberinde mi oynayacak. Ya hep ya hiç.

ÜNLÜ KALMAK İSTEYENE TÜYO

Ünlü iken, hazır tanınmışken hakemliği bırakmak isteyip de medyaya kapağı atarak adını sürdürmek, para da kazanmak isteyen hakem kardeşlerime bir güzellik yapayım, tüyo vereyim. Bu önerim sadece Süper Lig için geçerlidir, lütfen dikkatli olalım. Şöyle yapın mesela. ‘Tebligatını al, maçına git, ısın, maçı başlat, 1 dakika sonra bırak soyunma odasına git, bir de mikrofonlara bu şartlarda maç yönetemem vicdanım el vermiyor’ de, artık hiç alakan olmadığı halde gazetecisin, yazarsın, köşen bile olur. Denemesi bedava, akıllı ol ters de tepebilir ama…

izmirin-vergi-rekortmenleri-belli-oldu-2

SSK şartlarında borçlanma

orhan-kemalin-istanbulu

Orhan Kemal’in İstanbul’u