Yağ yakan 6 besin

Deniz ZÜNBÜLCAN
16 Aralık 2019

En çok merak edilen konulardan biri kolay yağ yakmanın yolları ve yağ yakan besinler. Kilo verme ve yağ yakma konusunda mucize bir besin yok ancak bazı besinler, diğerlerinden farklı olarak metabolizmada bazı değişiklikler yaparak vücut kompozisyonunu etkileyebiliyor ve yağ yakımına da yardımcı olabiliyor. Bu besinlerin etkilerini görebilmek içinse beslenme düzeninizi iyi planlamalı ve hayatınıza mutlaka fiziksel aktiviteyi katmalısınız.

İşte bu besinler!

Yeşil çay: Yeşil çay içerdiği EGCG bileşiği sayesinde yağların depolanmasına engel olur ve vücuttaki yağ yakımını hızlandırarak obeziteyle savaşmada rol oynar. Aynı zamanda yeşil çayda bulunan kateşinin, sindirim sisteminde enzimlerin aktivitesini yavaşlattığı ve kalorilerin bağırsaklar tarafından emiliminin azaltılarak, kilo kaybını artıracağı üzerine çalışmalar sürüyor. Ortalama bir kupa yeşil çayda, 50-150 mg. arsında polifenol bulunuyor. Önerilen miktarsa günde 2-3 kupa yeşil çay tüketilmesi.

Tarçın: Her hangi bir besin yediğimiz zaman vücudumuz buna cevap olarak insülin hormonunu salgılar. Yapılan çalışmalara göre tarçının içindeki bileşenler insülin salınımını dengeleyerek daha az yağ depolanmasına sebep oluyor. Bu nedenle yağ yakımını hızlandırmak isteyenler ve kan şekerini dengelemek isteyenler mutlaka beslenmesine tarçın baharatını eklemeli.

Kırmızıbiber: Kırmızıbiberin yağ yakıcı etkisi içindeki kapsaisin adlı maddeden geliyor. Kapsaisin yemek sonrasında vücut sıcaklığınızı yükseltir, daha hızlı ve etkili yağ yakmanızı sağlar. Daha hızlı ve verimli kalori yakımı ve daha az yağ depolanması için beslenmenize mutlaka kırmızıbiberi ekleyin. Kırmızıbiber gibi baharatların kalori yakımını %8 artırabileceğini düşünülüyor.

Zencefil: Yüksek yağlı beslenme modeliniz varsa zencefil tam size göre. Yapılan çalışmalar zencefilin yüksek yağlı diyetin etkilerine karşı koyabileceğini savunuyor. Gıda ve Tarım Bilimleri dergisinde yayımlanan bir çalışmaya göre 30 gün boyunca farelere 25 ve 75 miligram zencefil özü verilmiş. Zencefille beslenen farelerin kanında ve vücudunda daha az yağa rastlanmış. Zencefili çorbanıza, yoğurdunuza ve salatalarınıza ekleyebilirsiniz.

Yumurta: Anne sütünden sonra bilinen en iyi protein kaynağıdır. Ve yağ yakıcı özellikte taşımaktadır. Yumurta B grubu vitaminlerinden biri olarak kabul edilen kolin maddesini içerir. Kolin yağların depolanmasını azaltır ve enerji harcamasını arttırır. 2014 yılında yayınlanan bir çalışmada kolin takviyesinin kas gücü ve kalitesinden ödün vermeden judo atletlerinde önemli kilo kaybına yol açtığını gösterilmiştir. Bu da yağ yakımı ve kas yapılanması için yumurtanın ne kadar önemli olduğunu gösteriyor.

Hindi: Niasin, B12 ve B6 vitamini için iyi bir kaynaktır. Bu vitaminlerin üçü de vücutta enerji üretimi için kullanılır. Vücutta yağ yakımını arttırmak için iyi bir besindir.

Mevlana ile bendeniz Ayşegül

Kartlı alışveriş çılgınlığı!