Yağ yakan beş besin

Deniz ZÜNBÜLCAN
19 Eylül 2022

Kilo artışı ile beraber genelde görülen tablo; karın yağlarında artış ve bu artışın beraberinde gelişebilecek kronik hastalıkların riski.

Bu, kadınlarda 80-88 santimetre, erkeklerde ise 94-102 santimetreyi geçen bel santimetresi ile yapılan çalışmalara göre özellikle kalp hastalığı başta olmak üzere birçok kronik hastalık ile ilişkilendirilmektedir. Bu noktada öncelikle beslemenizde yapacağınız değişiklikler, egzersizi hayatınıza eklemeniz ve yaşam şeklinizi değiştirmeniz oldukça önemlidir.

Beslenmenize ekleyebileceğiniz 5 yağ yakan besin

Yoğurt: Kilonuzu azaltmak ve bel bölgenizdeki yağlanmayı kontrol altına almak istiyorsanız beslenmenizden yoğurdu eksik etmemelisiniz. Protein, kalsiyum ve probiyotik bakteri içeriği ile hem bağırsak sağlığınız için hem de kilo kontrolünüz için oldukça önemli bir besindir. Sindirimi kolaylaştırır ve bağırsakların çalışmasına yardım eder. Yapılan çalışmalar yoğurtta bulunan proteinlerin sütteki proteinlere göre daha kolay sindirilebildiğini göstermiştir. Yoğurdun laktozu da süte göre daha azdır. Bu sayede de daha kolay sindirilmektedir. Yoğurt probiyotik bakterileri içermektedir. Aynı zamanda içeriğindeki CLA sayesinde de yağ yakımında etkilidir.

Somon: Omega 3 yağ asidi içeriği en yüksek balıklardandır. Yapılan araştırmalar, özellikle göbek çevresindeki yağlanmanın azalmasında omega-3 yağ asitlerinin etkili olduğunu göstermektedir. Bu nedenle karın yağlarınızdan kurtulmak istiyorsanız haftada 2 gün somon balığını yemeye dikkat etmelisiniz.

Zerdeçal: Etken maddesi curcumin olan zerdeçalın özellikle kansere karşı koruyu olduğu kanıtlanmıştır. Bunun dışında kalp sağlına karşı da koruyucu olduğu bilinirken son yapılan çalışmalarda da karın bölgesindeki yağların azalmasına da etkili olabileceği görülmüştür. Zerdeçalın vücutta daha verimli kullanılabilmesi için karabiber ve zeytinyağ ile tüketilmesi daha doğrudur.

Yumurta: Anne sütünden sonra vücutta kullanımı en yüksek olarak bilinen protein kaynağıdır. Yağ yakıcı özelliği vardır. Yumurta B grubu vitaminlerinden biri olarak kabul edilen kolin maddesini içerir. Kolin yağların depolanmasını azaltır ve enerji harcamasını artırır. 2014 yılında yayınlanan bir çalışmada kolin takviyesinin kas gücü ve kalitesinden ödün vermeden judo atletlerinde önemli kilo kaybına yol açtığını gösterilmiştir.

Zeytinyağ: Akdeniz diyetinin vazgeçilmezi olan zeytinyağı omega 9 içeriğinden dolayı kilo kontrolü sağlayacaktır. Özellikle kalp sağlığı için oldukça önemli olan zeytinyağı, doymuş yağ içermediği için rahatlıkla tüketilebilir. Doğru miktarlarda yağ kullanımı, kullanmamaktan daha olumlu etki yapmaktadır. Örneğin yağsız tüketilen bir salatada A, D, E, K vitaminlerinin emilimi gerçekleşemez çünkü bu vitaminler yağda eriyerek emilen vitaminlerdir. Kilo kontrolü ve yağ yakımı için doğru ve yeterli yağ kullanımına her zaman ihtiyaç vardır ve en iyi seçenek zeytinyağıdır.

Uzman Diyetisyen Deniz Zünbülcan

super-ligde-27-haftanin-hakemleri-aciklandi

Aşkın gören gözlere ihtiyacı yok ve Körlük

elektrik-enerjisi

İnsanlık ve elektrik